Main

dalykai Archives

February 24, 2010

Apie filmus

Pastaruosius metus kažkaip gerokai sėdau ant filmų, tai norėčiau pasidalinti savo patyrimais bei įžvalgomis. Nesu itin didelė kinomanė, kur žino pusės filmų režisierius ir kt., bet kažkaip bent jau man beieškant ką pažiūrėt, praverstų koksai panašus surašymas, kokį čia ir kurpiu.

Visų pirma, galima visus mano pastaruoju metu peržiūrėtus filmus suskirstyti į kelias kategorijas pagal nuotaiką žiūrėjimui:

1. rimti dalykai, žiūrėti rimtai ir susikaupus;
2. lengvai sukramtomi, pozityvūs filmai, geriausia vėlyvam vakarui;
3. (ne)banalios meilės istorijos.

Ghm, matyt tokios bus trys pagrindinės maniškių žiūrimų kategorijos.

Taigi pradėsiu nuo pirmosios surfinimo.

Iš karto iškyla prieš gerą pusmetį pračekintas "Kids". Pirma reakcija peržiūrėjus - "bl.." - bet be užuolankų, užskaitom.
Tada argentiniečių "XXY" , toksai irgi pakratantis galvą, bet ir šiaip gražiai padarytas.
Dar, kad ir kaip bebūtų keista, vis dar karts nuo karto peržiūriu "Waking life", ir vis dar randu kažką naujo ir pažįstamo, netgi truputį užgliūčino (vėliau raštelsiu prie trečios kategorijos). Ekh, tie dialogai!!! Kas iš draugų nematė, primygtinai reikalauju pažiūrėt ir žiūriu kartu. Jei dar nematei, sakyk, duosiu, yra ir LT titrai :)
Aham, dar ir "Table bed chair" ir "69" - pankiški filmai apie skvotus. Na, pastaruoju metu truputį kontraversiškas mano požiūris į kai ne kuriuos dalykus, bet vis tiek rekomenduotau pračekint.
Jei dar apie politiką/istoriją/anarchiją ir pan, tai yra neprasta serija filmų apie Ispanijos pilietinį karą - "Libertarias" - mol apie Mujeres libres (nors ten pagautos paviršinės idėjos ir greičiausiai visai ne taip viskas pavaizduota, kaip buvo), ale gražiai susižiūri. Taipogi ir "Land and freedom", beigi apie karo pabaigą "Las 13 rosas"; pastarasis - tikra istorija, tik per daug dramatizuota pabaiga.
Tikri dalykai atsispindi ir gražiuose filmuose "Machuca" - apie Čilę, revoliuciją bei susidraugavusius skirtingų stovyklų vaikus; bei "Grbavica" - apie tai, kaip galėjo susiklostyti (ir tikiu, jog susiklostė) nemažai moterų gyvenimų po neramumų buvusioje Jugoslavijoje.
Prieš nemažai metų žiūrėjau "Dirty pretty things", puikiai prisimenu iki šiol, ganėtinai sukrėtė, vadinasi, užskaitomas. O ir šiaip mėgstu Audrey Tautou; jei ne Da Vinčio kodas, tai galėtau sakyt, jog vaidina vien geruose filmuose. Taip pat įdomiai susižiūrėjo ir "He loves me, he loves me not" - visiškai pribloškusi atomazga.

Metas prieiti ir prie antrosios kategorijos - lengvai suvalgomi filmai, kurie puikiai tinka grįžus vėlų vakarą namo, kai galva nebeveikia, o miegoti dar nesinori ir panašiomis situacijomis.
Gal pradėsiu nuo tokių easy filmų, tarkim, gamtos ir ne gamtos vaizdai "Baraka", kažkada užrodyta bučioko, arba infoshope "Pavasaris" matyta "Nomadak TX" apie keliaujančius baskų muzikantus. Berods, turi kažkada pasirodyti antra pastarojo dalis. Taip pat smagus yra "Cuba Feliz" apie senioką kubietį muzikantą, kuris keliauja ir groja gražią muziką, arba "Buena vista social club" apie užmiršus (?) Kubos muzikontus. Puikūs foniniai filmai, jei patinka salsa. Dargi ir "Flamenco", jei labiau žavi šita kultūra. O jei jau pradedu apie muziką, tai dar užrekomenduotau prie lengvo žiūrėjimo (nors tę ir visokia politika, ir pan.) "Swing kids" - apie svingo muzikos undegroundą nacių Vokietijoje; soudtrackas+++.
Dar vienas neperrimtas filmas apie politikas - "Love and anarchy" - apie nevykėlį anarchistą, besiruošiantį nušauti Musolinį bei jam padedančią prostitutę. Su itališkom dramom, belenkiek ironijos. Žvengiau, užskaičiau!
Kadangi esu Penelope Cruz gerbėja, tai nesusilaikysiu nepasiūlius pažiūrėti ir "Bandidas" (kažkada, beje, rodė lietuviškai dubliuotą per TV) - apie dvi meksikietes moteriškes, a la Robino Hudo istorija. Gal banaloka, bet smagi niūriam vakarui.
Nuotaikingai susižiūrėjo gliūkų filmas "Survive style 5+". Iš pradžių kilo klausimas "wtf???", o paskui susivalgė kaip kokios sėmkės, kur kai pradedi, nebegali sustot.
Gabrielė užrodė ir "Rumba" - keistą prancūzišką filmą su dar keistesniu siužetu bei aktoriais, o taip pat pačiomis gražiausiomis spalvomis...
Prie šyzanovos galima pridėti ir "But I'm a cheeleader" beigi "Teeth". Pirmasis apie amerikonišką palaikymo komandos šokėją, nesusivokusią lesbietę. Užtad programa "True directions", mokymai būti tikra moterim/tikru vyru ir kitokios nesąmonės visai primena Lietuvą. Antrąjį prieš porą metų atsisiuntėm dėl prikolo; filmas kvailas, bet įdomi draugų reakcija, gal kada ką daugiau apie tai parašysiu, kaip ir apie kitas įžvalgas apie intymumus filmuose... O jei intymumai, tai be abejo ir "Young people fucking" - veik be užuolankų, skirtingos situacijos, tas pats veiksmas, panašūs scenarijai. Labai smagi blevyzga. Apie seksą (?) ir "Irina Palm", tik gal ne tokia blevyzgiška.
Berods, (už)užvakar suvalgiau ir švedišką filmiūkštį "Patrik 1,5" - kaip gėjų šeima nori įsivaikinti ir kas iš to gaunasi.

O štai ir trečioji kategorija - nepernelyg banalios ar visiškai nebanalios mjailės istorijos, tokios kaip "Constant gardener", arba su ta pačia Rachel Weisz - nuostabus filmas "The Fountain", tokia pasaka, su labai gražiu soundtracku. Gavau įrašytą iš Kosto, keista, kad nebuvau girdėjus, ir šiaip neskambėjo plačiai šitasai kūrinys.
Kai draugus užliūliavo Turkija, tai gavau ir su šia greičiausiai nuostabia (kol neteko aplankyt, sunku pasakyt) šalimi susijusius - "Im Juli" - toks šyzovas, bet smagu žiūrėt apie spontaniškus keliautojus; bei Luko užrodytas "Propaganda", apie šviežiai pastatytą sieną tarp Turkijos ir Sirijos, padalinusiai pusiau miesteliuką. Galima priskirti ir pirmai kategorijai šitą. Linksmai apie labai rimtus dalykus. IMDB sako, pagrįsta tikrais faktais.
Dar negalima nepaminėti kad ir popsinių "Love actually", "Feast of love" - labai patiko Freemano personažas, ir +, kad nebuvo tobulos pabaigos.
Nepamiršiu ir gražių dvilogijų (yra toks terminas, ar nelabai? :) - Paris, je t'aime ir "New York, I love you". Pastarasis tai sužadino krūvas prisiminimų, matytos vietos, lankytos kavinės ir t.t., gal kitiems be sentimentų ir nebus nieko tokio :) bet šiaip, tokie filmai iš daug gabalėlių, kaip ir "Coffee and cigarettes" yra zjbs.
Įstrigo (ir labai giliai) Linklaterio "Before sunrise" bei "Before sunset" - tie pokalbiai!!! Nežinau, kaip kitiems, bet tie pokalbiai per naktį, kai susivoki, kiek laiko prakalbi tada, kai pamatai pro langą švintantį dangų, yra kažkas toookio ir nedažno ir nuostabaus. Kaip jau rašiau anksčiau, jog nesu kinomanė ir per daug neįsigilinu į režisierius scenaristus ir pan, tai buvo neprastas gliukas, atpažinus tuos pačius pokalbius iš "Waking life", paskui suvedžiau galus :) O juos suvedus, tai bekilo klausimas, kaip vienas žmogus gali kurti tokius puikius filmus ir tokį šlamštą, kaip "School of rock"?..
Taip pat kažkada įrašė man ir "Once" - vėl labai gražus soundtrackas (daina laimėjo Oskarą) ir labai paprasta, liūdna, bet nuoširdi istorija. +++ kitaip nei didžiojoje daugumoje kinofilmų, pagrindiniai aktoriai nėra iščiustyti holivudiniai gražuoliai, o tokie pat paprasti žmonės kaip aš ar tu.
Dar vienas pamėgtas aktorius, beje, kaip ir Tautou susigadinęs "Rudo y Cursi", yra Gael Garcia Bernal, vaidinęs patį Che. Tačiau prie trečiosios filmų kategorijos norėčiau paminėti "Dot the i" (tėvai turėjo DVD, netikėta) bei "Science of sleep". Pirmasis toksai su įtampa bei įdomesne atomazga, o antrasis - labai mielas visokių gliukų filmas.
Smagiai susižiūrėjo ir "Woman on top", ne vieną kartą, kur labai įžvelgiau ir save. Pliusas mėgiamai Penelope Cruz, o ji dar ten ir belenkokia puiki virėja, ir myli čili pipirus, ąą. Soundrackas +++. Biškį fail, kad nėra normalių angliškų subtitrų, kalba ispaniškai, veiksmas Brazilijoj, dainos portugališkai... Ale patiko pagrindinės veikėjos vyro neištikimybės priežastis - "I need to be on top". Vėlgi, kada nors kai kils ūpas, prirašysiu dauuug šiuo klausimu.
Jei vėl grįžti prie labai gražių ašarą spaudžiančių istorijų, tai pažiūrėkit "The Notebook". Nieko per daug nepasakosiu, nebent pasakysiu, kad filmo gale įsijungė akių fontanai kaip reikalas.

O kuom pasidalinsite jūs?..

March 28, 2010

Mainų Turgus 04.03d.

NEPIRK, DALINKIS!!!

Kiekvieną pirmą mėnesio šeštadienį,
taigi, jau ir balandžio 3d.
nuo 15:00 iki 19:00 valandos
J. Ivanauskaitės skvere (Aguonų g.)
šurmuoliuos MAINŲ TURGUS!

Idėja paprasta:
ateini, palieki tai, ko tau jau nebereikia,
pasiimi tai, ko tau reikia.

Mielai lauksime ir muzikantų bei poetų,
kurie pasidalintų muzika ir eilėmis.

Pasidalink žinia su draugams, juk dalintis linksma!

Jei nori gauti Mainų turgaus naujienlaiškį,
padalinti renginio skrajučių, pakabint plakatų,
kažko paklausti ar pasiūlyti,
rašyk -> placebomanija(eta)yahoo(taškas)com

Daugiau info:
wiki ir anarchija

Foto:


April 25, 2010

Katinuko diena

Gegužės 1-ąją, šeštadienį, mūsiška nepriklausoma fiesta!
Nuo kažkur 15val J. Ivanauskaitės skvere (Aguonų g.)
MAINŲ TURGAUS ir MUZIKOS šaršalas.
Gros NAUGHTY EXCRETA, greičiausiai ir AVARINIS ĮĖJIMAS, gal dar kokių mianinykų muzikantų improvizantų - rašykit, jei norit jungtis!
o šiaip pasireikšti ir pajamminti labai kviečiami visi :)
Jei bus nuotaikos, turėtų atsirast pyragų ar dar kokių skanumynų.
Daugiau - TBA.
Plakac, jei norit pakabinėt - ČIA.

Ateikit, mau!

May 9, 2010

zoologijos sodas

Nu ką, praėjo tuos varganus penkis šimtus metrų eisena, regis, Lietuvėlės šeimos dėl to neiširo, gėjų revoliucija neįvyko (?).

Iš ties, daug bereikalingo marmalo. Biurokratizmas, lygūs ir lygesni. Pirmiau politikai, tada NVO, tada su leidimais, o paprasta mūsiška LGBT ar jų promouterių liaudis tai jau dzin. Bet kai visi atsidūrė vienoj krūvoj, kur aplink šypsenos, juokas, šokiai, dainos ir tikrai šilčiausi jausmai (na, bent jau uždarame zoosodo garde), pasijuto tokia šiokia unity. Šiaip, krūvos pažįstamų veidų, truputį į šoną apie vandenį nukalbėjus Marija Aušrinė, padėkos anarchistų kolektyvui, specialiai paradui sukūrusiems dainą (hihihi). Krūvos fotografų, kurie jau po penkių minučių ėmė užknisinėti. LOLvaltė, gražuliški pričiūdai, kvailos mazgotės. Dar tas kryžius - pakeliui su tarp savos gaujos įsipaišiusia porele juokavom, kad galėtų ant jo Petriukas ir nusikryžiuot už dorą Lietuvą... Po visko dar belenkokia pieva, jau šilta žemė. Dar flashbakai inete, kurių patiko šitie:

Screenshot-4.png
dalyvaujanti matyt homoseksuali vieniša kitos rūšies motina.

Screenshot-3.png
puikus defaultinis tekstas po nuotraukom

grazulis.png
vieno internetinio portalo apklausa

galėčiau pakomentuot, pasipasakot, pamąstinėt daugiau, bet aaai, negadinsiu smagių įspūdžių.

May 16, 2010

FAILweek

Pirmadienis - nunešu dėstytuvui referatą, pasirodo, dar reikia recenzijos jam, tai sugaištu penkias minutes ir susigadinu visą dieną. Mielieji, nestokite į istoriją, o jei jau padarysit tokią klaidą, tai bijokit Kaubrio kaip velnias kryžiaus.

Antradienis - atsiskaitymas univėrkėj, galvojau lengvas, gavau klausimus, neparašiau nieko doro. Na, bent laida praėjo neperblogiausiai.

Trečiadienis - oplia, dar vienas atsiskaitymas, bet kažkaip puikiai praėjo. Nu tada tą atpirko vakaro koncertas. Kažkaip su savo režimu tūsint vidury savaitės nein, tai stovėjau prie sienos, o užgrojus Celeste paskutiniai matyti vaizdai buvo į mane skrendantis Lukas. Griūna man ant nosies, bliaa skausmai, o aš iš inercijos piluosi galva į sieną. Akyse mirgu mirgu, varau miegot. Paskui kitą dieną normaliai pravemiu, jaučiu, smegenų sutrenkimas. Darbe pamiegojau, praėjo, uff.

Ketvirtadienis - mama gimtadienio proga padovanojo batus. Jais tepu tepu į ispanų įskaitą, tada tepu tepu darban, jaučiu, kad jau ne kažką. O ką daryt per daug ir nėra. Po darbo pila lietus, tai darbdavė paveža iki Mindaugo XXX, vargais negalais nueinu pleistrų, apsiklijuoju kojas, ir einant pro duris prasideda audra ir liūtis. Skėčio aišku neturiu. Biškį aprimsta, nušliaužiu iki Naugarduko-Mindaugo kampo, vėl ima maišytis dangus ir žemė, prisiglaudžiu pas Godą. Paskolina tapkes ir dvidešimt minučių kerėplinuos iki skylės. Sabot - gūt, gūt, gūt.

Penktadienis - keliaunu darban, ten po poros valandų prasideda bybė - kairė koja sugalvojo pokštų - ištino iki neįsivaizduojamo dydžio, sukaito, o skausmai! Pasimatuoju temperatūrą - 37. Oujė, smagi pūslytė. Cypiu nuo skausmų, apsikraunu ledukais, aprimsta, tai išsiprašau ir varau pas gydytojus. Iki kol nusigaunu, visa bybė aprimsta, jaučiu, ledukai padėjo. Sutvarsto, sako, nieko čia tokio. Grįžtu namolę anksti, kepu pyragą. Keista vidury savaitės atlaisvėt nuo visko apie 15val. Paskui vėl prasideda kojos bybė, cypiu, gaunu stiprių vaistų, vėl praeina. Įdomu, kas toliau.

Šeštadienis - atrodo, viskas geryn. Kojos nebeskauda, nors primint dar negaliu. Paskambina pasiūlo chaltūrą, tada paskambina ir sako atvažiuos dėl kačiukų. Velniop siunčiu chaltūrą, paima gražiausią katelę su melejonu ūsų ir blakstienų. Vėlėliau į mane kesinasi alaus butelis - pasidėjau šalia, o tas iš niekur nieko ėmė ir susprogo. Jūhū!!.. Alus ne tik nuodai, bet gali ir kaip bombikė suveikt, hech... Dieną pagerina šokiai! Kažkaip noras pramogai didesnis už kojos bybę. Spjaunu į batus, šoku basa. Dar atvažiuoja ir paima pūkuotą draugišką katiniuką... Po šokių - važiuoju į kitą miesto galą išsvajotosios vonios. Pasiimu vyno ir vynuogių, prisileidžiu putų, užsidegu smilkalą, pasileidžiu muziką. Chill. Visą bjaurią savaitę atpirko. Viskas, baigtos nesėkmės. Tai dar sumąsčiau išsiskalbt, sumetu rūbus skalbenkėn, o ji sako - nė velnio! Sugenda ir visą vandenį paleidžia ant žemės. Štai ir po vonios relaksacijų, valau grindis ir plaunu viską rankom. Ghhh.

Sekmadienis - kol kas viskas ore, tikiuosi, taip ir liks, kiek gi galima : )

Ą. o gal kam kačiukų? Liko du - rainiukai katytė su balta uodegyte ir alfa male katiniukas.

1.jpg

3.jpg

May 30, 2010

Labas vasara, ate Elba.

Jau džiaugiausi ant nosies jau tupinčia vasara, o vakar per Food Not Bombs sužinojau ne tokią džiugią žinią - daugkart lankytas, nakvynę suteikęs, gerų žmonių apgyvendintas skvotas Elba nebeegzistuoja. Nors daugiau rūpesčių būta su naujuoju skvoto pastatu kitoje gatvės pusėje, bet pirmą nugriovė senąjį. Ėėt, tiek gražių prisiminimų, ir blah. Liūdnoka. Guodžia tai, kad ten gyvenę per daug nenusiminė ir ėmėsi naujų projektėlių. Tik vat bus belenkaip keista nuvažiuoti į Varšuvą ir nenuvažiuot į Elbą.

elba%20vasia.jpg

October 14, 2010

knyga

Tokios milžiniškos, gerai apgalvotos sistemos negalima sugriauti iš išorės, ji turi sugriūti iš vidaus. Štai kur šuo pakastas. Mūsų fanatiškiems vadams dar viskas atrodo amžina ir tvirta, todėl jie gaudo tiktai priešus. Kai jų pritrūksta, naujus sugalvoja. Tačiau visai nekreipia dėmesio į savo draugelius. Jiems regis, kad paskiro, tačiau sistemai ištikimo žmogaus netikęs elgesys arba bukumas ne tik negali pakeisti esamos tvarkos, bet ir palikti joje kokių nors esminių žymių. Supranti, meška nebijo vieno uodo, siurbiančio jos kraują po lašelį. Bet tų uodų priviso milijonai. Valstybės aparatas pamažu, bet nepataisomai visų akyse pavirto kyšininkų, sukčių, kombinatorių ir pataikūnų mafija. Procesas gilėja diena iš dienos. Matysi, netoli tas laikas, kai trandys suvarpys visą valstybės pastatą ir jis pradės svyruoti...

Kazys Boruta, 1958 m.

Ir Vytauto Petkevičiaus komentaras, gal vaikiškas ir naivokas, bet:

Dabar 2003-ieji metai, mes nepriklausomi, bet niekas nuo to nepasikeitė, viskas tik pablogėjo, įgijo rafinuotesnes formas ir gudresnę priedangą. Vėl vyksta tylus, atkaklus ir nepaprastai žiaurus karas. Turto persidalijimo karas. Šito daug kas nenori suprasti. Netgi nenori pastebėti, kad mums, kaip devynioliktame amžiuje vėl reikia aušrininkų. Labiausiai už viską! Juk nepasakė - oratorių, organizatorių, savanorių, grenadierių, Žaliųjų partijos arba mesijo. Jis nepasakė - ir ciniškos, savanaudės Vakarų demokratijos, kuri, pajudinus už mus pirštą, viską susiglemš savo naudai. Aišku, dalį paliks ir jai tarnaujantiems lietuviškos kilmės liokajams.

Beje, nors greičiausiai Petkevičius nurodo šituos aušrininkus, bet, imho, į bendrą kontekstą daug mieliau įsipaišytų šitie.


Tai tokie vat mūsų rašytojai.


November 5, 2010

Blogi filmai

Kalbam čia dabar apie filmus, ir pagalvojau, kodėl vien apie gerus kalbėt, o gal reikia ir apie blogus?

Tai vat, mano (un)favoritų sąrašiokas:

* * *
Teeth
Kaip paauglė atranda siurprizą nei šen nei ten - ogi dantis vaginoje! Daugiau komentarų reikia? : )) Iki šiol nežinau, komedija tai turėjo būt, ar siaubiakas. Siaubo komedija?.. Užtai žvilgsnis pagrindinės veikėjos veiksmo metu, ohoho! Dar, plius, vaginadantės merginos pavardė yra o'keefe, kas visiškai copypaste nuo smagios dailininkės.

* * *
Elbos gimtadieny žiūrėtas Nudist colony of the dead - senobinio repo ir dainelių iš kalbų mokymo kasečių mišinys drauge su religingumo pašiepimu. Itin taikliu, beje! Nerealūs veikėjai! Tikrai pažiūrėkit, lūžau.

* * *
Dar vienas apie religiją, lyčių stereotipus ir homoseksualumo ligą. Populiari tematika, beje. But I'm a cheerleader. Skamba kaip Lietuva ir "Gyvasis vanduo" su šūkiu "Straight is great" ir stovykla "True directions".

* * *
Ir pats saldžiausias saldainiukas - L. užrodytas The room. Bus juokinga tiem, kurie irgi sveikinasi "O hai".
Traileris sako taip:

O aš sakyčiau taip:

Tai tiek, šio vakaro žodį tariau : )

November 25, 2010

MAYDAY for May Day

Perskaičiau ir nepatikėjau.

Apklausų duomenimis, maždaug 80 proc. gyventojų Lietuvoje laiko save katalikais, kuriems viena didžiausių ir svarbiausių švenčių metuose - Šv. Kūčios. Iš šventinių dienų sąrašo išbraukus Gegužės 1 dieną ir įtraukus gruodžio 24 dieną... kąą?..

OK, žiūrom toliau. Nuostabus I. Degutienės argumentas, kodėl ji pritarianti tokioms pataisoms: "Kadangi pati esu moteris" : ))))

Kas man buvo keisčiausia, jog šitokią pataisą iniciavo socialdemokratai. Hm.

Ir galiausiai, žaidimai su istorija:

Pasak parlamento vadovės, sprendimas dirbti ar nedirbti Kūčių dieną turėtų būti paliktas ne darbdavio ir darbuotojo susitarimui, o reglamentuotas įstatymu, kaip tai buvo padaręs tuometis Seimas 1924-aisiais.
"Tai (Kūčių paskelbimas nedarbo diena - ELTA) būtų ir savotiškas grįžimas prie mūsų senos istorijos išlaikant visas tradicijas."

Niu ir ką jūs matote tokio žavingo mūsų senoje istorijoje?..

Įdomu, kad kompromiso ieškoma renkantis tarp šių dviejų visiškai skirtingų švenčių. Gegužės pirmosios - Tarptautinės darbo žmonių dienos - ir kaKalikiškų kūčių. Ok, jei žaidžiam procentais, kiek iš mūsų nupušusios valstybėlės gyventojų yra praktikuojantys kaKalikai (PaKalikai?), ir kiek yra dirbę, dirbantys ar bedarbiai? Bet kuriuo atveju, žaidimas demokratija a la daugumos faktoriumi <įdėkite norimą necenzūrinį veiksmažodį>.

Kitas dalykas apie "grįžimą prie mūsų senos istorijos" - tarpukariu Gegužės pirmosios šventimas buvo nuolatos varžomas, ypač dėl to, kad jį inicijuodavo kairieji ir kairiosios profsąjungos. Vadovaujantis karo padėtimi, buvo draudžiami kairiųjų profsąjungų renginiai skirti gegužės pirmajai, tačiau katalikiškų profsąjungų renginiai vyko nevaržomi. Prie Untanėlio viskas buvo dar liūdniau, gegužės pirmoji uždrausta.
Aišku, dažnai yra priklijuojami prie šios šventės komunistai. Nieko keisto, kai visa ideologija sukosi apie darbą. Tačiau to meto Lietuvoje komunistai buvo nyki mažuma, ir netgi turėjo taktiką prisiimti nekomunistinės kairės veiklos nuopelnus sau. Tarybinis laikotarpis irgi prastas pavyzdys, nes gegužės pirmosios ištakos ojoj nieko bendro su komunistais neturi : )

Dar daugiau, siekiant riboti gegužės pirmosios šventimą, buvo įvesta nauja šventė - medelių sodinimo - tvoskianti tam metui būdingu nacionalizmu. Vienos šventės šventimo slopinimas kitos šventės įvedimu ir populiarinimu, ėgi, labai girdėta technika, ir iš kitos pusės.

Tai gal ir nebesiplėsiu. O gal vėliau...

TIk pabaigai - prieš metelius ar du teko atsidurt Gegužės pirmąją vienam katališkiausių pasaulio kraštų. Nu, ir kokia graži šventė, pražygiavom sostinės gatvėm su daugiatūkstantine darbininkų minia. Aišku, mūsiška realybė nykesnė, bet, o gal, kadanors, parūps ir mūsiškiams savos teisės ir laisvės?..

P1300540.JPG

P1300541.JPG

December 14, 2010

pasaka prieš miegą

After he fled France (during WWII) he came to the US since there was no place safe for him & his wife in Europe.

He did not have documentation that he was born in the US [apparently born in Rochester, NY], but he managed to convince the immigration officers that he was a citizen by singing "Twinkle, Twinkle, Little Star." He told me he remembered learning the song in kindergarten.

Imagine a thirty-something year old anarchist singing "Twinkle Twinkle" to bureaucrats!

Na, nežinia, ar patikimas šaltinis, ar ne, bet labai graži istorija, m? : )

January 10, 2011

Be kind!

kindforpunks.jpg

Warsaw, 2010-12-12

šito ir šito.

February 24, 2011

apie kiną

Behistorypunkinant ir berašant darbelį apie Šaltojo karo kiną, užbrowsinau smagų elektroninį kino žurnalą. Kad pati nepamesčiau, ir kad visokie kinomanai, šiaip plačių interesų ar tiesiog neturintys ką veikt žmonės irgi galėtų paskaitinėt, dedu jį čion.

O šiaip, labai smagus darbelis ir skaitalai bei žiūralai jam.

Pvz, skruzdės mutantės = ?

1961-ųjų komedijos "One two three" pirmosios minutės:


Ir nuostabusis atsargusis vėžliukas:

March 30, 2011

feminist-surfing

Per couchsurfing'ą atėjo tokia žinutė:

do you really still believe in Feminism? wasn't it a trick to rob women of family life and get them paying taxes also in male run freemasonic countries. post-feminism is on the way. and seeing as childless feminist societies have massive amounts of muslim immigrants whose culture is the antithesis of any status for women the end result of feminism in the west has been the destruction of countries and civil wars on the way .

Nors pirmoji tezė gana įdomi, bet antroji, iš kurios galima susidaryti įspūdį, kad feminizmą sugalvojo musulmonai tam, kad pasiektų world domination, tai, nu, 'cmon, juo labiau iš to išvesti pilietinių karų priežastį, yra kvaila, ir, kažkodėl į galvą tešauna šitai.

Dar kiek pasigilinant į pirmąją...

Jau pati esu kiek nudegus nagus, kai bandžiau patyrinėti vieną siaurą atvejį, ištraukus iš bendro konteksto. Fail. Labai puikiai parašė Nyčė, ką labai šauniai paskaičiau ir linktelėjau galva: "Gyvybė liaujasi būti gyva, kai ji supjaustoma į smulkiausias dalis. Ji darosi ligota ir kenčia, kai su ja atliekami istorinio skrodimo eksperimentai." Panašiai gaunasi ir su feminizmo ištraukimu bei išgryninimu iš bendros kultūros. Kai, berods, tris metus apie jį pasakoju Gyvojoj bibliotekoj, niekada neišeidavo nubrėžt tom idėjom kažkokių ribų; arba kaip amžinoji diskusija dėl anarcha-feminizmo: ar tai - feminizmas anarchizme, ar anarchizmas feminizme?

Taigi, kai feministinės idėjos, susiję su darbu, lygiu užmokesčiu ir pan. yra išraunamos lauk, lieka nuogos ir beprasmės/dviprasmės.

Pirmiausia ir svarbiausia, feministė/moteris siekianti lygių galimybių, nebūtinai yra nusiteikusi prieš kapitalistinę kultūrą, prieš valstybę ir prieš valdžią. Galiu garantuoti, jog mano mama, aktyvi profsąjungietė, pasisakanti prieš šeimos koncepciją ir abortų draudimų planus, išgirdusi, jog moterys buvo nuskriaustos ir jomis pasinaudota tam, kad valstybė susirinktų daugiau pinigų iš mokesčių, tik nusijuoktų, ir atsakytų - tai gerai, kad renka mokesčius. Ir, manau, ji taip atsakytų ne dėlto, kad ji kokia nesusipratusi moteris, o todėl, kad ji priklauso anai kultūrai, ja patenkinta ir jaučiasi save ten realizavusi. Juk požiūriai gali skirtis, ar ne?

Toliau apie tai, kad viską čia sugalvojo vyrai, kad pasinaudotų moterimis. Irgi nesu linkusi tuo patikėti, nes man atrodo, jog Lietuvos visuomenėje (na, tarkime, kad tokia egzistuoja ; ) aplink vyrus šiuo metu taip pat sukasi nemažai stereotipų ir jie įpareigoti vaidinti ne mažiau vaidmenų negul moterys, ir todėl patiria visokiausių parkių. Pabaigus rašto darbus, pažadu paskaityti Tereškiną. Trumpai tariant, jei tie pikti vyrai būtų sugalvoję tokį planą, negi nebūtų numatę, kad jis gali atsisukti... prieš juos?

"Išplėšti iš šeimyninio gyvenimo"? Pažįstu daug merginų ir moterų, bet nė vienos, kuriai būtų galima pritaikyti tokį palyginimą.


Antras teiginys, mano nuomone, yra tragiška antimusulmoniškų nuotaikų įtakota nesąmonė, tai per daug ir nekomentuosiu. Plius, paimti vakarietiško feminizmo klišę, mesti ją ant musulmoniškos kultūros ir stebėtis, kad nesutampa, yra nesąmonė nr. 2. Tikėtis, kad kitokio gyvenimo būdo žmonės perims tai, kas įprasta mums copy-paste, yra daugiau nei naivu. Įdomu, ar poligamiją palaikančios kultūros, irgi taip išsižioję stebisi, kodėl kokie lietuviai ar vokiečiai ar dar kas neturi poligaminių šeimų? O apie moters statusą musulmonų kultūroje labai gražiai papasakota straipsniuke.

Ai, čia dar, matyt, laikotarpio įtaka, nes panašus veikėjas, atsiuntęs man tą žinutę, prieš aštuoniasdešimt metų, matyt, siekiu dominuoti pasaulyje besidauginant apkaltintų žydus?


Ir, TAIP, i still believe in my kind of feminism, bet čia jau gal per daug pasakot ; )

April 10, 2011

Sekmadienio popietės demagogija, arba kas nutiko su VU?

Nepaprastai apsidžiaugiau perskaičiusi interviu su Dominyku Cze, kuriame jis išsakė tas mintis, kurias pati rutuliojau tik nedidelėje draugų ir kolegų grupelėje. Jei neklystu, tiek aš, tiek straipsnio herojus istorijos studijas Vilniaus Universitete pradėjome drauge; po pirmųjų metų jis pradingo, o aš likau ir toliau krimtau toli gražu ne skalsią istorijos studento duoną.

Džiaugiuosi, bet ir keikiu savo pasirinkimą.

Keikiu, nes Dominyko Cze įžvalgos apie mokslą istorijos fakultete (nors jis šiuos teiginius taiko visoms Lietuvos švietimo institucijoms, aš, iš arti susidūrusi tik su saviške, nedrįsčiau taip vertinti visų) - neegzistuoja normali sistema arba metodas, skatinantis humanitarinių mokslų studentus mąstyti ir analizuoti”; svarbu išmokti informaciją, kurios realiai šiandien, turint omeny lengvą informacijos prieinamumą, apskritai nebereikia; kitokia nuomonė akademiniuose sluoksniuose ne tik neskatinama, bet ir netoleruojama - itin taiklios.

Džiaugiuosi, kad paskutiniame semestre atsirado vienas (vienintelis?) dėstytojas, kurio kalba nė iš tolo nepriminė iki šiol girdėtų paskaitų bei išsakytų nuomonių. Dėstytojas, kuris iš savo savotiškos meilės istorijos dalykui, istoriją varto ir dėlioja kaip kokį Rubiko kubiką, nebijodamas parodyti įvairių jos pusių, negailėdamas kandžių pastabų tiek pačiam istorijos mokslui, tiek jos tyrėjams. Viliuosi, kad tai, ką jis kalba, pasiekia kitus, sėdinčius auditorijoje, ir pažadina kažkur miegantį ar išvis neegzistuojantį kritinį mąstymą. Dar džiaugiuosi, kad pati patyriau tą įgriuvimą į nuobodybės ir konformizmo balą, dar labiau džiaugiuosi, kad atsirado tų, kurie davė tą reikiamą spyrį grįžti prie to, dėl ko ir pradėjau istorijos studijas – maištauti!
Perkratau galvoje, kiek kartų, parodžius susidomėjimą kokia nors tema, man buvo atsakyta “NE”. Arba griežtai, arba tyčiojantis, arba man užsispyrus ir išsikovojus teisę tirti kitką ir kitaip. Kuomet reikėjo rinktis rašto darbo temą dalykui apie nacistinę okupaciją, norėjau rašyti apie Edelweiss Piraten, Weisse Rose ir jazz'o subkultūrą, hitlerininkų vadintą Swingjugend. Išgirdau “Ne” - esą, tai nesusiję su dalyko tema. Pasirinkus recenzijuoti knygą apie sufražistes ir D. Britanijos mokytojų seserijas, buvau viešai išjuokta prieš visą auditoriją. Taip pasielgęs profesorius, vieša paslaptis, priklauso vienai ultradešiniajai politinei grupuotei, tad gerai, jog tokio tipų veikėjų išsireiškimus esu pratusi priimti kaip nevykusius pokštus. Ilgiausiai kovojau dėl baigiamojo darbo temos. Aš sakau – ideologiškai angažuota mokykla, man atsako – o gal pradinių mokyklų tinklo plėtra? Tik nunešus literatūros ir šaltinių sąrašą, į mano temą pažiūrėta rimtai....


Taigi, kas buvo su manimi nutikę? Žiūriu į užrašus, rašytus maždaug prieš metus:
<...> mane beveik suvalgė “vieningosios srovės”, vienintelės tiesos skelbėjas lietuviškas mokslas. Nors smarkiai ignoravau gana griežtas programos ribas, nors ginčyjausi su kai kuriais dėstytojais apie bendrąjį istorijos mokslo suvokimą. <...> beveik visada dėstomi vienašaliai ir visuotinai priimtini faktai, taip auginami dori ir nuosaikūs valstybei piliečiai. Ir kaipgi mane taip apgavo?.. <...> Rašiau tai, ką mačiau knygose, ką buvau priėmusi kaip gryną tiesą. Kaip tai nutiko – neįsivaizduoju, susuko viskas galvą. Pamiršau savo mėgtą aštrų ir kandų žodį, pamiršau, kad NIEKADA nereikia aklai sutikti su viskuo, ką matai ir skaitai.


Deja, nepanašu, kad tokį “nukrypimą ir atsivertimą” būtų patyrę kiti studentai. Pasigendu aplinkui ne tik originalesnių rašto darbų temų, bet apskritai radikalios minties studentų bendruomenėje, taip reikalingos bet kokiam visuomenės progresui. Nežinau, kuo tai reikėtų aiškinti. Mitiniu lietuvių tautiniu charakteriu (įgimtu konformizmu)? Ė, pala, bet juk tikrai visais laikais tokie nebuvome. Įsigalėjusiu abejingumu visuomenėje, kažkas panašaus į aprašytą situaciją Rusijoje? O gal ieškoti sąmokslo teorijų – įstatymais sąmoningai studentų sąjungų veikla kreipiama į materialinės padėties gerinimą, taip slopinant studentiją kaip progresyvią visuomenės jėgą?

Labai liūdna, kad savuoju universitetu ir studentų bendruomene bei organizacijomis kol kas tik tenka nusivilti. Mažą viltį užžiebė besisteigianti Lietuvos Istorijos Studentų Asociaciją, tačiau... Atsiprašau, jei įžeisiu steigėjus bei dalyvius, bet: 1) steigiamajame susirinkime nusakyta superhierarchinė organizacijos struktūra iš karto atbaidė nuo dalyvavimo jos veikloje (tą pastebėjo ir paminėjo kitas susirinkime dalyvavęs studentas, berods iš VDU); 2) važinėti po mokyklas ir skatinti moksleivius rinktis istorijos studijas – po šito vos tvardžiau juoką. Jau dabar VU istorijos studentų kurso studentų skaičiui viršyja 80 (be abejonės, ne visi kruopščiai lanko paskaitas), o kai kuriose srautinėse paskaitose susirenka apie 150 studentų – apie kokią studijų ir darbo su studentais kokybę galima kalbėti? Seminarai (nors per juos dažniausiai kalba vos keli studentai) tampa neįgyvendinamais, jau nekalbant apie rašto darbų skaitymą ir vertinimą. Todėl studentas tampa rašto darbų rašymo mašinėle: parašai-priduodi-pamiršti. Apie tai, ką, atlikdami istorinius tyrimus, darome gerai, ką darome blogai, kalba mažuma dėstytojų. Ir nieko keisto, žinant kiekį makūlatūros, kurią reikia kruopščiai perskaityti. 3) tik dėl studentų mokslinės veiklos galėčiau pagirti LISA – tiek informacijos apie konferencijas, knygų pristatymus ir kt., nepaprastai trūksta. Apie galimybę patiems dalyvauti moksliniuose renginiuose sužinojau ne iš VU aplinkos. Kol kas šia kryptimi asociacija berods nieko nenuveikė, bet palinkėčiau aktyvumo ir koncentravimosi būtent apie mokslą, o ne apie propagandines išvykas.


Bet gana apie Istorijos fakultetą. Tai, kas dedasi kituose fakultetuose, man nėra smarkiai pažįstama, ir kalbėti bei rašyti galiu tik apie tai, kas mane pasiekia gandų lygmenyje arba medijose. Šiandien galėčiau išskirti kelis mane labiausiai jaudinančius dalykus: seksizmas, ultradešiniųjų akademikų karta bei universiteto kaip pažangios institucijos sunykimas.
Pabūsiu “pletkininke”. Per pirmąsias paskaitas dėstytojai stebėjosi “moteriška” auditorijos sudėtimi, juk istorija – tai vyrų mokslas!.. Dar besimokant pirmame kurse, kuomet reikėjo rinktis laisvai pasirenkamus dalykus, vyresnis kolega iškart nerekomendavo vieno dalyko, būtent dėl mano ir dėstytojo pažiūrų nesuderinamumo. Paklausiau, nesirinkau, užtai kiek prisiklausiau: filologės pasakojo, jog dėstytojas pareiškė, jog studentės, praradusios nekaltybę, pas jį dešimtuko neturės. Oho! Ne žodis žodin, pletkas lieka pletku, bet kiekvienas pletkas turi pradžią, kurioje slypi bent trupinėlis tiesos. Apie Filosofijos fakultetą rašė vienas feministinis blog'as. Filosofijos fakultete įsikūręs Feministinis Frontas (nors mano nuomonė apie jį dviprasmiška) rėžia viską, kas ir kaip. Tiek apie Šliogerį, tiek apie fizikus.

Su seksizmu VU kažkas jau kovoja, tačiau man daug labiau nerimą kelia, kaip išsireškė vienas kolega, tai, jog į daktarus išeina tie, kurie “pirmuose kursuose vaikščiojo su bomberiais ir vėliavėlėm”. Aš esu už tai, kad daiktai būtų vadinami tikraisiais vardais, taigi: man nerimą kelia tai, jog doktorantūros studijose tupi nemažai ultradešiniųjų pažiūrų asmenų. Ir ne tik studijose – kiek jų jau dirba mokslinį darbą ir perteikia savo pozicijas studentams? Puikiausias to pavyzdys – Marius Kundrotas. Iškalbinga jo fotografija iš 2010 m. Gaypride: tiek plakatas, tiek rankos gestas. Tik nereikia vynioti jo pažiūrų į popierėlį – homofobas, neonacis, priklauso “Jaunosios Lietuvos” partijai. O didžiausias akibrokštas – VU TSPMI politikos mokslų doktorantas. Tokio asmens buvimą akademinėje bendruomenėje aš laikau įžeidimu ir spjūviu į veidą visiems, siekiantiems pokyčių homofobiškoje ir ksenofobiškoje Lietuvos visuomenėje. Keista, jog nors M. Kundroto bendražygis R. Čekutis už savo pažiūras “nusvilo” (buvo atleistas iš Seimo narės, Žmogaus teisių komiteto narės (!) D. Kuodytės patarėjo pareigų), VU politologas toliau tupi šiltoje vietelėje, o jo veikla ir tyrimai nesulaukia atgarsio. Nors istorikų bendruomenėje plačiai aptarinėta M. Tamošaičio monografija apie rašytojų “kairėjimą” - negailėta aštrios kritikos istoriko naudotai “kairėjimo” sąvokai ir tyrimo krypčiai, M. Kudroto darbas apie “Tautą amžių kelyje”, nepanašu, jog sulaukė tokių reakcijų, nors sąvoka “tautininkystė” man kelia ne ką mažesnę šypseną.

Kadangi esu panirusi į nepaprastai įdomų baigiamojo darbo tyrimą, dalyvauti viešajame gyvenime tenka vis mažiau, tačiau pasiekė vieno pažįstamo VDU studento nuoroda, su prierašu Kodėl užmigęs VU kritinis mąstymas? Aš savo ruožtu galiu tik pakartoti tą patį klausimą.


Pabaigai – vėl citata iš užrašų:
Prasivalius akis, prasikapsčius ausis ir pravėdinus smegenis nuo “vienintelės priimtinos tiesos”, noriu tokią būseną ir išlaikyti. Švarų protą, nesuteptą jau parašytų knygų, įtvirtintų tiesų. Noriu kapstytis ten, kur niekas dar nesikapstė, noriu tyrinėti “pralaimėtojų” istoriją, nes jie buvo ne “pralaimėjusieji”, o “nelaimėjusieji”. Noriu būti ta, kuri pateiks savitą (ne)tiesą ir suteiks spyrį, neleidžiantį sustabarėti taip, kaip buvau sustabarėjusi aš, kitiems...

May 8, 2011

nomz

Apturėjau netgi tokį:

tortas.jpg

biskvitas:

1 puodelis miltų
2/3 puodelio cukraus
1/3 puodelio rapsų aliejaus
1 puodelis sojos pieno
1 šaukštelis vanilės
pora lašų migdolų esencijos
150 g migdolų
1/2 šaukštelio kepimo miltelių
1 šaukštelis sodos
1 šaukštelis acto
0,5 kg šilčiausių jausmų

kremas:

150 g tofu
1/3 puodelio cukraus
1 šaukštas krakmolo
1 puodelis vyšnių be kauliukų
1 kg meilės

Sumalti migdolus, sumaišyti visus biskvito ingridientus, supilt į kepimo formą. Įkaitint orkaitę iki neįsivaizduojukiek laipsnių ir kepti neįsivaizduojukieklaiko, kol gražiai parusvuoja.

Kremui sublendinti tofu ir vyšnias, įdėti cukraus ir krakmolo, pavirti, kad sutirštėtų.

Iškeptą biskvitą atvėsint, perpjaut į kieknori dalių, pertept kremu, ir dar galima gražiai viršų papuošti ; )

Nom nom nom.

June 19, 2011

Knyga

Štai kur šmaikštuolis, tas Martynas:

Šiame darbe aprašysiu tai, ką girdėjau per savo vizitą SSRS. Vieni rašo apie tai, ką jie matė, kiti - apie ką kalbėjosi, dar kiti tiesiog naudojosi oficialiais duomenimis, kurie atkartojo oficialią valstybės poziciją, tačiau nežinau nė vieno, kas rašė apie tai, ką girdėjo SSRS.

Per savo vizitą SSRS be oficialių kalbų, skirtų delegacijoms, girdėjau ir kalbas, kurių delegatai neturėjo išgirsti. Girdėjau sovietų pareigūnų kalbas, kurios nebuvo verčiamos delegatams iš užsienio. Šios kalbos daug įdomesnės nei oficialusis diskursas.
Per mano vizitą sovietų Rusijoje, jos valdžios atstovai nežinojo, kad moku rusų kalbą, todėl mano buvimas netrukdė jiems laisvai diskutuoti tais klausimais, kurie buvo slepiami nuo užsieniečių.

Martin Gudell, Lo que oí en la U. R. S. S. Mexico, 1946.
Ačiū Zik.!

July 20, 2011

mapping

...Kuomet palieki miestą, kuriame tryneisi 6+ metus ir atsiduri tame, kuriame dar nesitrynei, bunda smalsumas, ypač įvairioms istorijoms. Apie Vilnių žinau ganėtinai daug, o apie Kauną - šnipštelį. Tad atšokus gipsypunk'iškas vestuves pas radikalios geografijos mylėtoją, pradėjau vystyti idėją-projektėlį, kurio pirmtaku buvo prieš porą metų apturėtos ekskursijos didžiajame obuolyje pagal šitą knygelę.

Taigi, su didžiausiu malonumu pristatau naujagimį:

Dar pilnai neįvaldžiau kas ten ir kaip, o ir žinių apie naująjį mano miestą ne itin daug turiu, tad laukiu komentarų ir pasiūlymų, nu, nes įdomu, oi kaip įdomu ; )

September 16, 2011

apie pamatus

Kas liečia tvirtinimą, kad lengvi išsiskyrimai ardo šeimą, valstybės pamatą, tai, jei jau iš tikrųjų šeima yra valstybės pamatas, tai aišku, kad tas pamatas turi būti sveikas, jei valstybė nori būti sveika. Jei šeima yra pakrikusi, jei tik prievarta tesilaiko, jei jokio vidujinio ryšio tarp žmonos ir vyro nėra, tai tokia šeima – blogas valstybės pamatas. Tokį pamatą būtinai reikia pakeisti kitu – sveikesniu ir tvirtesniu.

Liuda Purėnienė
, 1931 m.

December 19, 2011

38.

Šitą rašliavą kurpiau studijų reikalams, bet kad visokie (siaurapročiai? nesugalvoju taiklaus žodžio) vėl siautėja, tai įmesiu prie progos čionais.


Šeimos institucionalizavimas Lietuvoje


Nuo pat 2007-ųjų Lietuvos viešajame diskurse suaktyvėjo diskusijos apie šeimos instituciją. Jas paaštrino pastarosios kadencijos LR Seimo narių inicijuoti teisiniai aktai, keičiantys esamą šeimos sąvokos reglamentaciją bei gausesnis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Romos katalikų Bažnyčios projektų, orientuotų į šeimą, kiekis. Nors viešosios diskusijos šiomis temomis yra aprimusios, mano manymu, būtų prasminga apžvelgti šeimos kaip institucijos kūrimąsi ir raidą Lietuvoje, taip padedant atskleisti pastarojo konflikto kilmę.

Lietuvos šeimos institucionalizacija bus nagrinėjama remiantis John Rawls institucinės sandaros ir Cornelius Castoriadis institucijų, paremtų autonomiškumu, kūrimosi teorijomis. Šeimos institutą reglamentuojančių teisės aktų priėmimas bus analizuojamas remiantis J. Rawls iškelta viešojo proto ir Jurgen Habermas komunikacinio proto idėjomis. Egzistuoja nemažai skirtingų nuomonių apie šeimos institucijos kilmę; jo raidai Lietuvoje aprašyti bus naudojamasi Liudos Purėnienės darbu „Jungtuvės ir išsiskyrimai“,(1) o dabartiniam požiūrio į šeimos instituciją kaitai aprašyti bus naudojamasi 2007-2011 m. naujienų portalų straipsniais bei teisės aktais. Kai kurie aptartų aktų šiandien jau yra praradę aktualumą ar netgi nebuvo įgyvendinti, tačiau jų egzistavimas ir apskritai realizuota tokio pobūdžio aktų sukūrimo galimybė šiame tekste leidžia atskleisti J. Rawls idėjų spragas. Derėtų pažymėti, jog Liuda Purėnienė – ilgametė ir viena aktyviausių socialdemokratų partijos narių, išrinkta į Lietuvos Seimą per 1922, 1923 ir 1926 m. rinkimus ir Seime gynusi partijos ir moterų interesus. Naudojamame darbe atsispindi jos pažiūros, tačiau jos teiginius naudojant tik aprašyti aktualioms aplinkybėms, jokios įtakos šiame darbe daromoms prielaidoms bei išvadoms L. Purėnienės pažiūros neturėjo.

Šeimą laikant institucija, jai galima pritaikyti teorijas, taikomas nusakyti valstybės (taip pat institucijos) kilmei. Tuomet pagal natūralizmo teoriją, šeimos sudaromos dėl individo polinkio priklausyti bendruomenei (santuoka iš meilės); tai gana artima susitarimo teorijai, kuomet institucija sudaroma individams susitarus tarpusavyje (santuoka iš išskaičiavimo).(2) Pagal jėgos teoriją, šeima sudaroma verčiant vienam asmeniui ar grupei žmonių, kuomet egzistuoja nelygi visuomenė (sutartinės vedybos, angl. arranged marriage). Pagal dieviškąją teoriją, šeima yra „Dievo duota“ (santuoka – šventasis sakramentas). Patriarchalinė šeima, kaip ir patriarchalinė valstybė, sudaroma ir valdoma vyro-tėvo iniciatyva. Visų šių teorijų požymių galima rasti ir Liudos Purėnienės darbe.

Liuda Purėnienė aiškiai atskyrė du periodus šeimos istorijoje: iki atsirandant privačiai nuosavybei,(3) ir jai atsiradus. Visais laikais Lietuvoje taip pat egzistavo vedybos iš išskaičiavimo, kai „santuoka – visų pirma yra ekonominis susitarimas“, tam tikrų garantijų gavimas.(4) O su privačia nuosavybe atsirado naujo tipo šeima: patriarchalinė, kai žmona priklauso vyrui kaip asmeninis turtas. Tokios šeimos buvo sudaromos civiline sutartimi ir be reprodukcinių tikslų turėjo ir „panaudos vertę“ („use value“)(5) - moteris turėjo „įvairius darbus dirbti ir savo viešpačiui vyrui teisėtus įpėdinius <...> gimdyti.“(6) Lietuvoje įvedus krikščionybę, pagal Lietuvos Statutą teisėta santuoka laikyta tik ta, kuri buvo sudaryta pas savos konfesijos dvasininkus.(7) Taigi, L. Purėnienės aprašytos santuokos ir jų sudarymo aplinkybės pagal C. Castoriadį yra būdingos heteronomiškai visuomenei: šeimos institucija konstruota remiantis tradicijomis, istoriškai nusistovėjusia tvarka ar organizuojama tam tikras pareigas atliekančių ar pozicijas užimančių asmenų.(8)

Remdamiesi C. Castoriadžiu, šeimą vadinsime institucija, savanoriškai ir autonomiškai sudaryta dviejų asmenų sąjunga, suteikiančią žmogui sąlygas autentiškai savirealizuotis ir būti laisvam.(9) Iš visų anksčiau aptartų šeimos kilmės modelių tą labiausiai atspindi natūralistinis – šeima sudaroma dėl žmogaus polinkio priklausyti bendruomenei (šeimos institucijai) ir abipusio emocinio ryšio. Tokio tipo šeimai juridinis įteisinimas nėra būtinas, kadangi visuomenė susvetimėja, kai „savo pačios būtį pridengia savęs institucinimu ir aktualiu laikiškumu.“(10) Taigi, kuo didesnė prievarta taikoma šeimos institucijos kūrimui, tuo pati institucija yra dirbtinesnė ir tuo labiau tokiomis institucijomis paremta visuomenė yra susvetimėjusi. Šiuo aspektu gana ryškiai skiriasi diskusijos dėl santuokų, vykusios Lietuvoje XX a. 3-4 dešimtmečiuose ir XXI a. 1-ojo ir 2-ojo dešimtmečių sandūroje. Liuda Purėnienė pasisakė už civilinę metrikaciją,(11) o mūsų laikais kalbame apie itin modernų šeimos institucijos modelį – kartu gyvenančius asmenis, siejamus emocinių ryšių ir vedančius bendrą namų ūkį. Tai įrodo sparčią visuomenės raidą, į kurią turi reaguoti įstatyminė bazė ir būti nuolat pataisoma ir papildoma, jog neatsiliktų nuo kintančio visuomeninio gyvenimo; viešasis protas turi garantuoti viešąją gerovę.(12)

John Rawls pateikė kiek kitokį visuomenės organizavimo modelį, grįstą pamatinėmis struktūromis. Šis modelis, kaip ir kitos idėjos, išdėstytos knygoje „Politinis liberalizmas“, gali būti įgyvendinamos liberalios demokratijos valstybėse, taigi, ir Lietuvoje (laikysime Lietuvą šios santvarkos pasekėja ar bent jau besistengiančia tokia būti). Remiantis J. Rawls modeliu, „pamatinė struktūra suvokiama kaip būdas, kuriuo pagrindinės socialinės institucijos jungiamos į vientisą sistemą“, o tarp daugelio pamatinei struktūrai priklausančių dalykų yra ir šeimos apibrėžimas.(13) Tokiu būdu visuomenės egzistavimas be šeimos yra sunkiai įsivaizduojamas.(14) Kadangi vientisai sistemai palaikyti reikalingas šeimos apibrėžimas, reikia garantuoti sąžiningas jos veikimo sąlygas, jas reguliuoti ir esant reikalui koreguoti.(15) Tą, be abejo, geriausiai gali padaryti viešuoju protu besiremianti įstatymų leidžiamoji valdžia.(16)

Svarstant lietuviškąjį šeimos apibrėžimą, galime įžvelgti didžiulį paradoksą J. Rawls teorijoms. Nors visuotinės reikšmės sprendimai turi būti priimami remiantis viešuoju protu,(17) Lietuvos atveju daug didesnę įtaką šio sprendimo priėmimui turėjo neviešojo proto pagrindai – Bažnyčia ir įvairios kitos interesų grupės. Anot J. Rawls, viešasis protas negali egzistuoti be viešųjų intelektualų.(18) Viešasis intelektualas – išprusęs asmuo, pasižymintis išskirtiniu protu, gebantis progresyviai mąstyti, intensyviai diskutuojantis tam tikrais klausimais ir dėl savo idėjų, dėstomų viešajame diskurse, pripažįstamas visuomenės. Lietuva, deja, nepasižymi tokių asmenų gausa, o prasidėjus šeimos sąvokos persvarstymui, galima teigti, jog atsirado šiuo klausimu smarkiai angažuota pseudointelektualų grupė. Todėl viešasis protas, priėmęs šeimos koncepciją, rėmėsi tokiais asmenimis kaip, pavyzdžiui, Rimantu Jonu Dagiu, Mantu Adomėnu(19) (kurių buvimas politinės partijos bei Seimo nariais kelia abejonių dėl pretenzijų į viešojo intelektualo vaidmenį) ar netgi kunigu Ričardu Doveika, savo pareiškimais taip pat labiau panašėjančiu į bulvarinės spaudos herojų nei į viešąjį intelektualą.(20) Deja, anot C. Castoriadžio, tokie asmenys retai kada užsiima manipuliacijomis, siekdami sau palankių sprendimų. Jie veikiau yra ganėtinai liūdnas mūsų visuomenės atvaizdas.(21)

Siekis Lietuvoje pakeisti konstitucinę šeimos sąvoką(22) taip pat prasilenkia su J. Rawls mintimis apie konstitucines pataisas: „konstitucinės vertybės turi būti derinamos prie kintančių politinių ir socialinių aplinkybių arba turi įnešti į konstituciją bendresnę ir platesnę šių vertybių interpretaciją“,(23) o Lietuvoje – priešingai, konstitucinės pataisos dėl šeimos sąvokos inicijuojamos siekiant sustabdyti kintančias politines ir socialines aplinkybes bei susiaurinti konstitucinių vertybių interpretaciją. Anot J. Rawls, „svarstant esminius konstitucinius bei pamatinio teisingumo klausimus, negalima apeliuoti į visumines religines ir filosofines doktrinas“.(24) Taigi, į visuotinės svarbos šeimos politiką besikišant religinėms organizacijoms ar dvasininkams, yra pažeidžiamas šis labai svarbus J. Rawls nurodytas principas. Todėl atsiranda teiginiai, kurie jau yra pasenę, neatitinka šiuolaikinio gyvenimo standartų ir su jais gali sutikti tik gana nedidelė visuomenės dalis: „Dievo planuose santuoka yra didžiausias šeimos bendruomenės gėris. Šeimos institucija ir santuokinė meilė skirta gimdyti palikuonis ir juos išauklėti.“(25)

Negana to, pagal šeimos koncepciją, šeimos instituciją sudarančių asmenų pasirinkimas dėl pačios institucijos formos nebėra laisvo pasirinkimo dalykas;(26) „Kai kurios santuokos sudarytos iš meilės, tačiau <...> kai kuriems santuoka yra prievarta, veiksmas, atliekamas dėl viešosios nuomonės“;(27) santuoką sudaryti gali paskatinti valstybiniai įstatymai, teikiantys įvairias privilegijas juridiškai įregistruotoms šeimoms.(28) Taip yra apribojama J. Rawls laiduota apsauga, t. y. sąžinės laisvė, „reikalinga šeimoms apginti nuo asociacijų bei valstybinės valdžios.“(29)

Oponuoti šeimos koncepcijos šalininkams, siūlantiems dirbtinai suinstitucintą šeimos modelį, galime besiremdami Liudos Purėnienės, Emmos Goldman ir Cornelius Castoriadis mintimis. Emma Goldman 1911 m. rašė: „Egzistuoja populiarus požiūris, kad santuoka ir meilė – sinonimai, kad abi kyla iš tų pačių motyvų ir įgyvendina tuos pačius žmonių poreikius. Kaip dauguma populiariųjų požiūrių, šis taip pat yra paremtas ne konkrečiais faktais, bet prietarais.“(30) Panašias mintis (nors nenaudodama meilės sąvokos) iš moterų perspektyvos dėstė ir Liuda Purėnienė: moteris „nori ne tik pasirinkti vyrą, prie kurio linksta širdis, bet ir sudaryti šeimą geresniais pagrindais. Šiuolaikinės moters nebetenkina senosios šeimos formos. Santuoka šiuolaikinei moteriai turi atnešti ne tik finansinį užtikrinimą, bet, svarbiausia, dvasios ir jausmų patenkinimą, savo “aš” papildymą ir išvystymą. <...> Vyrą ir moterį stipriai surišti gali ne kokie išoriniai jausmai, bet vidiniai.“(31) Lietuvoje mėginamas primesti šeimos modelis (šeimos kaip švento santuokos sakramento, siūlomo Bažnyčios, arba „darnios šeimos“ idėja, siūloma TS-LKDP), anot C. Castoriadžio yra neįmanomas, kadangi žmonių socialinį gyvenimą kuria ne ideologija, o jis pats savaime susiklosto pagal vietines aplinkybes, praktikas, įvaizdžius, įsitikinimus.(32)

Taigi, pagrindinis dviejų skirtingų Lietuvoje egzistuojančių pozicijų dėl šeimos apibrėžimo skirtumas – tai, kas yra laikoma svarbiausiu dalyku šeimos institucijoje. Konservatyviųjų politikų ir katalikų Bažnyčios hierarchų pozicija pagrindiniu požymiu laiko įteisintą (pageidautina, bažnytiniu sakramentu) santuoką, o jų oponentai, kuriuos, remiantis Pirmosios Lietuvos respublikos terminologija, paprasčiausiai galima įvardinti pažangiąja visuomenės dalimi, pagrindiniu šeimos instituto požymiu laiko meilę. Kuris iš ginamųjų dalykų yra svarbesnis šeimos institucijos požymis, kiekvienas turėtų nuspręsti asmeniškai, tačiau mano manymu, turėtumėme džiaugtis, kad konflikte dėl šeimos institucijos sąvokos nugalėjo komunikacinis protas – tarpusavio dialogas.

Konflikto dėl šeimos sąvokos baigtį nulėmė J. Rawls liberaliosioms demokratijoms taikytos viešojo proto ir J. Habermaso komunikacinio proto sprendimai. Po kelerius metus vykusių gana aršiai diskusijų tarp visų suinteresuotų visuomenės grupių ir valstybės institucijų, Konstitucinis Teismas, anot J. Rawls, esantis viešojo proto įvaizdžiu, priėmė nutarimą, pagal kurį „vyro ir moters bendras gyvenimas, grindžiamas pastoviais emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagarbos, bendro vaikų auklėjimo ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas taip pat atspindi konstitucinę šeimos sampratą. Konstitucinio Teismo nuomone, šiuo atveju svarbiausia santykių turinys, o ne jų išraiškos forma.“(33) Be to, toks sprendimas netgi įtakojo tai, kad „politikai kai kuriuose įstatymuose nutarė atsisakyti šeimos sąvokos <...> – susituokusios ir nesusituokusios poros vadinamos bendrai gyvenančiais asmenimis.“(34)


_______________________________________________________
1. PURĖNIENĖ, Liuda. Jungtuvės ir išsiskyrimai. Kaunas, 1932. 1931 m. darbas dalimis buvo išspausdintas Kaune leistame savaitraštyje „Socialdemokratas“.
2. Valdžios kilmės teorijoje, tiesa, kalbama apie lyderio ir visuomenės susitarimą, tačiau šeimai esant itin smulkia institucija, taikant šią teoriją, lyderio vaidmens atsisakoma, kadangi šeimos atveju lyderio vaidmuo daug aiškesnis ir labiau pritaikomas patriarchalinėje teorijoje.
3. <...> senovėje būta ir kraujo giminių šeimos, kuomet seselė rinkdavo sau už vyrą jaunesnįjį brolelį, ir poligamijos, kuomet vyrai turėdavo po kelias žmonas ir suguloves. Čia mes sutinkame ir visas tris jungtuvių formas: ir jungtuves pagrobiant sau žmoną, ir ją išsitarnaujant, ir nusiperkant. Tos formos kitėjo, gamybos būdams ir socialinei santvarkai besikeičiant. PURĖNIENĖ, Liuda. Jungtuvės ir išsiskyrimai senovėje ir dabar // Socialdemokratas, Kaunas, 1931 m. spalio 17 d.
4. GOLDMAN, Emma. Marriage and love. (New York, 1911) ngiyaw eBooks, 2010, p. 5.
5. CASTORIADIS, Cornelius. The Imaginary Institution of Society. p. 165.
6. PURĖNIENĖ, Liuda. Jungtuvės ir išsiskyrimai senovėje ir dabar // Socialdemokratas, Kaunas, 1931 m. spalio 17 d.
7. Ten pat.
8. KORSTANJE, Maximiliano E. Review of „The Imaginary Institution of Society“ // Cultura. International Journal of
Philosophy of Culture and Axiology, vol. VI, no. 1, Warsaw, 2009, p. 213.
9. HABERMAS, Jurgen. Modernybės filosofinis diskursas. Vilnius, 2002, p. 370.
10. Ten pat, p. 372.
11. Tuo metu santuoką įteisinti buvo galima tik savos konfesijos bažnyčioje, ją užregistruojant dvasininkui, dėl ko buvo problematiška įteisinti santuoką skirtingų konfesijų asmenims ar laisvamaniams. Civilinės metrikacijos priešininkai į siūlomas naujoves reagavo panašiai kaip ir dabartiniai siūlomo partnerystės įstatymo priešininkai: bažnytinės santuokos atsisakymas turėjo sukelti didžiulį moralinį nuosmukį, skatinti skyrybas ir t.t.
12. RAWLS, John. Politinis liberalizmas. Vilnius, 2002, p. 249.
13. RAWLS, John. Politinis liberalizmas. Vilnius, 2002, p. 282.
14. Lietuvos atveju teigiama, jog „šeima <...> yra natūrali ir pagrindinė visuomenės ląstelė”. // Lietuvos Respublikos
Valstybinė šeimos politikos koncepcija, 1 str. 8 punkt., 2008.
15. RAWLS, John. Politinis liberalizmas. Vilnius, 2002, p. 289.
16. Ten pat, p. 242.
17. Ten pat, p. 246.
18. Ten pat, p. 249.
19. Seimo narys konservatorius Mantas Adomėnas Konstitucinį Teismą (KT) lygina su Baltarusijos diktatoriumi Aleksandru Lukašenka, kaltina nusikalstama veikla ir tarnavimu nežinia kieno interesams. Tai parlamentaras pareiškė ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje komentuodamas KT išaiškinimą dėl Valstybinės šeimos politikos koncepcijos neatitikimo Konstitucijai. // JACKEVIČIUS, Mindaugas. M.Adomėnas Konstitucinį Teismą pavadino teisine chunta. 2011 m. rugsėjo 29 d.
20. ...sūnaus prisipažinimas „Mama, aš esu gėjus“ iš tikrųjų reiškia - „Mama, tu esi agresorė, aš tavęs bijau. // ŽVINAKEVIČIŪTĖ, Aušra. Kunigas R.Doveika: Dievui rūpi žmogaus seksualinis gyvenimas. 2011 m. kovo 30 d.; Tikinčių žmonių bendruomenės ne tik sąmoningai deklaruoja savo religingumą, bet ir gyvena pagal savo tikėjimą, naudojasi natūraliu apsisaugojimo keliu priimti gyvybės dovaną ar susilaikyti nuo šitos dovanos, tokia visuomenės dalis nėra abortyviai mąstanti. // LUKAITĖ, Andželika. Sekuliarizmas europiečiams grasina išnykimu? 2009 m. lapkričio 9 d; Dabartinė Europa laikosi ant krikščioniškosios šeimos pamatų, bet dabar kėsinamasi ir į šeimos vertybes. Tai gali būti grėsme Europos civilizacijai. Sakau labai atsakingai: kas sunaikins šeimą, sunaikins krikščionybės civilizaciją Europoje. Žlugo majų, keltų, graikų, romėnų kultūros. Kyla pavojus, kad Europa gali atsisakyti savo ištakų ir tiesos. Todėl būtina kalbėti tiesą apie šeimą. // MEDALINSKAS, Alvydas. Krikščionybės išbandymai šių dienų Europoje. 2010 m. sausio 22 d. ir kt.
21. KORSTANJE, Maximiliano E. Review of „The Imaginary Institution of Society“ // Cultura. International Journal of Philosophy of Culture and Axiology, vol. VI, no. 1, Warsaw, 2009, p. 213-214.
22. Seimo pirmininkė Irena Degutienė sieks, kad dar šios kadencijos Seimas pakeistų Konstitucijos 38 straipsnį, kuriame išsakomas valstybės įsipareigojimas rūpintis šeima, tačiau nėra tiesioginės nuorodos į šeimos kaip santuokos sampratą. // I. Degutienė siūlys Konstitucijos pataisą dėl šeimos sampratos. 2011 m. spalio 19 d.
23. RAWLS, John. Politinis liberalizmas. Vilnius, 2002, p. 263.
24. Ten pat, p. 250.
25. SAUKIENĖ, Inga. R.Doveika: gyventi šeimoje normalu ir žmogiška. 2009 m. gegužės 3 d.
26. J. Rawls akcentuoja laisvo pasirinkimo svarbą. // RAWLS, John. Politinis liberalizmas. Vilnius, 2002, p. 248.
27. GOLDMAN, Emma. Marriage and love. (New York, 1911) ngiyaw eBooks, 2010, p. 4.
28. 1. 2. 3. Valstybė pripažįsta ir įsipareigoja ginti tik vyro ir moters santuoka sudarytos šeimos teises.
2. 4. 2. Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) asmenims, auginantiems du ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, taip pat vyresnius, jeigu jie mokosi dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, nustatomas 2,5 karto didesnis nei pagrindinis NPD , be to, už trečią ir kiekvieną paskesnį vaiką (įvaikį) NPD didinamas 15%; Šis NPD yra didinamas 15% tėvams, auginantiems vaikus santuokoje.
2. 4. 5. Šeimai, auginančiai ne mažiau kaip du vaikus ir įsigyjančiai pirmąjį būstą, suteikiamos papildomos mokestinės lengvatos.
3. 6. 3. Motinai, auginančiai šeimoje ne mažiau dviejų vaikų, kol vaikams nesukako 18 metų, priėmimo į valstybės tarnybą metu Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka suteikiama pirmenybė būti priimtai į valstybės tarnybą.

Ir t.t. // Lietuvos respublikos Paramos šeimai pagrindų įstatymo projektas, 2007.
29. RAWLS, John. Politinis liberalizmas. Vilnius, 2002, p. 247.
30. GOLDMAN, Emma. Marriage and love. (New York, 1911) ngiyaw eBooks, 2010, p. 4.
31. PURĖNIENĖ, Liuda. Jungtuvės ir išsiskyrimai. Kaunas, 1932, p. 130-131.
32. KORSTANJE, Maximiliano E. Review of „The Imaginary Institution of Society“ // Cultura. International Journal of Philosophy of Culture and Axiology, vol. VI, no. 1, Warsaw, 2009, p. 212.
33. SAMOŠKAITĖ, Eglė. KT: Šeimos koncepcija prieštarauja Konstitucijai.
34. SAMOŠKAITĖ, Eglė. Įstatymuose šeima perkrikštijama bendrai gyvenančiais asmenimis. 2011 m. gruodžio 1 d.

January 22, 2012

Krūva.

...nežinau, ar tikrai čia dėl to, kad Kaunas yra Kaunas, bet per pusmetį gyvenimo čia daug daugiau pastebėjau nemalonių troleibusinių situacijų nei per visus šešis metus Vilniuje. Arba atmintis nebepavelka, aišku : )

Į miestą ir žmones lendu gana retai, ir daugiausiai komunikacijos su išoriniu pasauliu patiriu viešajame transporte. Kadangi lietuviams nebūdingas bruožas save lengvai transportuoti iš taško A į tašką B (kalbu tiek apie pėsčiųjų srautus, grūdimąsi alkūnėmis turguje, griuvimą ir trynimąsi viešajame transporte), tai prie viso šito negrabaus derinio įeina nemokėjimas savo pokalbių laikytis sau, o va kada jau išgirsti kokį perlą (arba „perlai“ prarėkia muziką ausinėse)...

Prieš kokį mėnesį autobuse ant moteries riaumojo (labai ilgai galvojau tinkamą žodį) patinas. Įtariu, turintis problemų su visokiom negerom medžiagom. O ji tik sakė gerai, gerai. Nesmagu. Nekenčiu tokių situacijų dėl to, kad pasimeti ir nežinai ką daryti - ignoruoti ne(be)išeina, kažką replikuoti baisu, kad neiškultų pačiai dantų. Tai ir žiūri į tokį patiną piktai, į moterį liūdnai. Tiek tos reakcijos.

Šiandien vėl, važiavau (irony is a bitch - iš visai smagios būsimos moterų ir merginų organizacijos mini susitikimo) namo, ausinės, groja regiukas, viskas ore. Ir girdžiu, kažkas rėkauja už nugaros, perrėkia visą ramią gražią muziką ir šiaip visą gražų vakarą. Viskas atrodė daugmaž taip:

Atvaizd142.jpg

Piešėja, aišku, iš manęs tikrai ne kokia, bet background'o reikėjo. Nepamenu, nei kur, nei kada skaičiau rašinį (diskusiją?) apie vyrišką ir moterišką erdvę viešajame transporte. Kad jei jau šalia merginos prisės koks patinas ir išskleis savo patinišką tarpukojį, tai mergina sėdės paspausta kampan ant pusės sėdynės, kai patino tarpukojis tuo tarpu užims 1,5 sėdynės.
Tai vat, vien ta pastebėtos merginos asmeninė erdvė buvo laabai smarkiai uzurpuota patinų.
Nežinau, kaip ji dėl to jaučiasi (ar dėl to kaip nors jaučiasi), bet jei prie manęs kas prisiartina tokiu atstumu (net ir artimas žmogus), dažnai jaučiuosi nepatogiai, nesaugiai.

Bet čia smulkmės. Užtai kokios rupūžės ir tarakonai lėkė iš to patinpalaikio burnos! Ir kaip! Smarkiai pakeltu tonu, įsiveržęs į tos merginos erdvę, šaukė ant jos, vadino žodeliais (...k*rva tu...), kaip supratau, nes ji jam davė kažkokį „relationship advise“ ar pan. Tai tas patinas už tai paleido visą marmalą iš savo žabtų, galiausiai net porąkart stumtelėjo/kumštelėjo tą merginą į šoną. Ne tokiu „buddy“ stiliumi, bet „fuck off“ prasme. Ir vėlgi, baisiausia ne tai, o merginos reakcija. Po K žodžio ji tik mirktelėjo savo priklijuotom blakstienom ir sukikeno. Šypsojos ir kikeno visą laiką.

Troleibusas buvo pilnas žmonių, visi žiūrėjo į tą sceną, kraipė galvas. Jokių replikų, jokių komentarų. Gaila, kad kažkur pamečiau savo kovingumą, o su šluba sveikata ir kovinę formą. Tačiau tie, kas bent vieną šių dalykų vis dar turi, galėtų pasakyt BET KĄ, kad ir visiškai neutralų „Gal tyliau?“...

Ir tas patinas nebuvo koks stereotipinis kaunietis - apsirengęs tvarkingai, be treningų, su išmaniuoju telefonu, panašu, ~20 m. amžiaus (turtingų tėvelių išpopintas sūnelis?).

Ir niekaip negalėjau užmigt, nes sukosi viskas tas galvoj (kaip dienos kulminacija). Sukosi tai, kad kaip TOKIE menkaverčiai patinai išvis užauga, kaip tokiais patampa?..

Bet labiausiai sukosi galvoje ta mergina.

Po velnių!

Juk mes VISOS esame gražios, įdomios, nuostabios asmenybės, turinčios savigarbos jausmą, kurio NIEKADA nereikia aukoti vien dėl to, kad gauti dėmesio iš patino / būti šalia patino / kergtis su tokiu menkaverčiu patinu.

February 5, 2012

The Oasis

pgl. Amanda Palmer, iš Who killed Amanda Palmer.


pavogiau iš koleżankos.

...kada skaitai visokias baisias istorijas yra viena. Kada kažkas tokio nutinka visai netoliese, yra kas kita.

Aišku, gerai, kad netolimoje aplinkoje žinau tikrų happy ending'ų. Ir mažiau happy, bet vis tiek nieko fatališko.

BET.

Visai netyčia ir netikėtai sužinojau apie vienos pažįstamos nelaimingą susitikimą su prievartautoju. Tą naktį nelabai ir miegojau.

Tuom niekas nesibaigė. Atkeliavo ir antroji žinia: mergina pastojo, ir dėl katalikiškos tikybos bei katalikiškų organizacijų patarimų nusprendė pasilikti vaisių. Stiprus, pagirtinas sprendimas? Nežinau. Neturiu jokių rimtų motiniškų instinktų ir visą laiką, kada jau supratau kas ir kaip pasidaro, buvau ir esu pro-choice. Tad mano vertinimas - uau, bet aš taip negalėčiau.

OK, tebūnie. Tačiau lieka baisiausias dalykas. Kad ir kokį ji sprendimą būtų priėmusi pati, FUCK THE CHURCH. Kaip suaugę žmonės gali paskatinti jaunutę merginą pasilikti prievartautojo „dovanėlę“, jei... wait for it... ji turi fizinę negalią, dar gana sunkiai serga, gyvena viena, ir nelabai gali pilnai pasirūpinti savimi? Ar koks nors niekingas kunigpalaikis (aišku, apie seksą, šeimą ir vaikų auginimą išmanantis daugiau) nuolatos prižiūrės jaunąją mamą? Keis vystyklus? Eis pirkti tyrelių?
Truputį offtopic'as, bet... Jei jau kalbėti apie mazochizmą ir religiją, tai katalikybės polinkis į skausmą, savęs kankinimą ir pasiaukojimą pralenkia pačio didžiausio mazochisto fantazijas.

Jau socialinė situacija man kelia šiurpulius.

Ė, bet gi ta mergina - žmogus, gyva būtybė, ne tik „vaikų mašina“, dar ir jausmus turi, kaip jie?
Isteriškas juokas, beprotiškai staigi ir didelės amplitudės nuotaikų kaita, mitybos sutrikimai, skausmas ir nuolatinis nuovargis... Nepanašu, jog viskas gerai.
Ir tai tik nėštumo metu, o po to? Auginti tave išniekinusio žmogaus vaiką, kuris, galbūt nuolatos primins apie tai, kas nutiko? O kaip pogimdyvinė depresija?..

RKB garsėja savo gebėjimais sušikti įvairius dalykus. Bet šitas jau viršum visko.


Atsiprašau, bet emocijos ir didžiulis RKB bei katalikybės nemėgimas lipa per kraštus.

July 21, 2012

eldžybyty

Lietuva - krepšinių, runkelių, homofobų ir violetinių kraštas. Arba, K. Borutos žodžiais:

Yra šalis... galvijų nešventinto tvarto, politiškų prostitučių, sadistų, bizūno (tautiško ir svetimtautiško) spekuliacijos kūnu ir dūšia, žvėriškumo, - ta šalis mano tėviškė: pievos, arimai, pelkės, girios ir tarp pievų, arimų, pelkių, girių: - liaudis, kurios galvą visa ta gauja nešventintų galvijų banda bjauroja. <...> Tėvynė – motina, tėvynė – mylimoji, o tu – tėvynė tupykla. Tai faktas.

Štai šiandien dar kartą visu „gražumu“ atsiskleidė vienas senas „geras“ fenomenas.

Viskas prasidėjo nuo vieno snukiaknygės puslapio, kuris jau ir anksčiau buvo „pasižymėjęs“ savo turiniu kurstąs nesantaiką (kalbant oficialiais terminais), o šiaip, pilnas homofobiškų, seksistinių ar rasistinių „bajeriukų“. Mano nuostata tokių „juokelių“ atžvilgiu yra tokia: anekdotai apie žydus, blondines, „negrus“ ir t.t. yra vartotini tuo atveju, kai yra aiški juos sakančiojo ir jų klausančiųjų pozicija, t.y. nerasistinė, nehomofobiška, feministinė ir t.t. Taip jau nutiko, kad daugiausiai anekdotų apie žydus ir holokaustą esu girdėjusi iš draugų žydų. Iš savęs reikia mokėti pasijuokti, net ir juodai.
Tačiau lietūūviškas jumoro jausmas deja yra kažkiek perkreiptas ir persmelktas „senų gerų“ fobijų ir neapykantų kitiems/kitokiems. Rasistai užspringdami žvengia iš užgaulių juokelių apie juodaodžius, tikri virai tyčiojasi iš moterų, o homofobai - džiaugiasi tokio pobūdžio „bajeriūkščiais“:

391714_3558554362823_1207246675_n.jpg

Ir štai puslapis, apsimetantis lietuviška memų baze, vietoj skanaus humoro skelbia paveiksliukus, kuriuose sumuštas PRIDE dalyvis yra teisingumo triumfavimas.
Didžiausia ironija (ir paveiksliuko kūrėjų debilizmo įrodymas) - „teisingumo triumfą“ ranką iškėlęs švenčia Freddie Mercury.

Taigi, lietuviški „troliai“ ir „demotyvacija“ yra siaubingos originaliųjų kopijos, nes apart šmaikščių paveikslėlių jos dažniausiai, deja, skleidžia bjaurius, įžeidžiančius tam tikras žmonių grupes montažus. Tuo tarpu, pavyzdžiui, cheezburger ir jų memų bazė bei thedailywhat man labai patinka, kadangi nemažai skelbiamų naujienų susiję su LGBT, feminizmu ir kitomis pažangiomis idėjomis.

Be šito, kažkoks vis dėlto „išvirkščias“ yra ir „Ta diena, kai Petras Gražulis pagaliau viešai ištars: "Taip, aš gėjus." projektas (beje, pasidalinęs aukščiau įdėta foto ir prašymu report'inti įžeidų paveikslėlį). Neabejoju, jog originaliai jis buvo sukurtas remiantis latentinio homoseksualumo egzistavimo idėja ir ilgai sklandantiems gandams apie Gražulio orientaciją. Beje, apie tai, ką galbūt Gražulis myli iš tiesų, išgirdau iš LGBT bendruomenės narių, kaip ir apie Roko Žilinsko orientaciją dar gerokai prieš jo comingout'ą. Todėl Gražulis-latentinis homoseksualas man yra visiškai įtikėtinas daiktas.

Ir... po pasharinta nuotrauka atsiranda toks komentaras:
„ej mes cia apie grazuli snekam :) ne apie geju sumusta.“

Ir viskas kaip ant delno.
Gražulio comingouto projektas daug gerbėjų sulaukia dėl vieno paprasto dalyko: gi Gražulis - p*****stas!!! Haaahahahahahaaa muahahhahaaa troololoolooo!!!! Gi kaip juokinga! Gėjus jis! Šaipomasi iš tų visų „vaivorykštinių“, o jei ir Gražulis toks, tai reikia šaipytis iš jo! Tiksliau, ne iš jo kaip Gražulio, o iš jo kaip gėjaus.

Tokios misinterpretacijos bei jų priežastis (sena „gera“ homofobija) paaiškina visą Mykolo Klecko ir Kazimiero Uokos karą, kada būdami tik visokiaplauko-fobais žmonės nesugeba nei priimti, nei juo labiau sukurti gerų ir šmaikščių juokelių.

Viva la tupykla.

October 9, 2012

He said...

Rinkiminiai byviai ir tešlagalviai gina Lietuvą. O, Lietuva, apgink mus nuo jų.

November 21, 2012

Kušetės karta

...kai prieš kokius 7 metus pradėjau dirbti korepetitore, į mane kreipdavosi žmonės su įvairiomis bėdomis, susijusiomis su mokslu: berniukas, mokyklą lankęs Vokietijoje ir vis dar rašęs visus lietuviškus daiktavardžius didžiąja raide, jauna moteris, mokykloje nesimokius anglų kalbos, kurios jai reikėjo darbovietėje, draugas, du kartus neišlaikęs lietuvių kalbos egzamino ir t.t.

Tačiau ką pastebiu iš savo šiandieninių mokinių, priežastys, dėl kurių jie kreipiasi į mane pagalbos, pasikeitė. Ir jos veikiau yra ne priežastys, o pasekmės to, dėl ko jiems iš tiesų reikia padėti: tingi giminaitė, besitikinti, kad kalbos žinios sukris į galvą savaime, galbūt man pamojus burtų... knygele?; berniukas, į pamoką atlydėtas mamos, kuri atsakinėjo visus klausimus apie mokymąsi, kuriuos uždavinėjau ne jai, o jos sūnui; mergaitė, kuri nepaisant ilgo ir kruopštaus mano darbo, vis tiek nepradeda žymiai geriau mokytis (tingumas? arba tiesiog negabumas tam dalykui ir tiek - prisimenu save ir savo santykį su funkcijomis ar optine fizika - kad ir kaip knygą bevartyčiau, vis tiek daugiau špygutės neįžiūrėdavau), ir apie kurios pamokų nutraukimą mama informuoja, mano galva, labai nekorektišku ir negražiu savo pačios dukros atžvilgiu (vis dar galvoju, ką į tokį daiktą atsakyti).

Taigi, vietoj savo ramaus mokytojos darbo, vis dažniau turiu prisiimti psichologės vaidmenį, o mokymosi problemas spręsti iš būtent tos, sau nelabai artimos psichologinės pusės.
Nežinau, kodėl taip viskas pasikeitė. Gal dėl to, kad kiek pastebiu, visokie internetiniai šūdportaliai vaikus beveik visada pateikia kaip kvailas, nemąstančias, savo nuomonės neturinčias ir apsispręsti nesugebančias, besąlygiškai paklusnias autoritetui būtybes? Ar čia tos masinės aukštojo mokslo psichozės, kada po mokyklos privaloma įstoti į universitetą, o profesinės mokyklos užtraukia gėdą, ilgalaikė pasekmė?..

Nepatinka.

May 1, 2013

mayday for MayDay (2)

C1B0001320492.jpeg (Ačiū už parodytą gražų paveikslėlį A. P.)

Vakar L. skundėsi šituo, kurį šiandien perskaičiau ir nesusilaikiau.

Į A. S. (nu)šnekėjimus atsakysiu ištrauka iš dar bakalauro studijų metais rašyto darbo (daug ką šiandien keisčiau ir galvočiau kitaip, bet smagu, kad jau tada nebuvau tokia dogmatikė kaip kai ne kurie dėstytuvai):


Minint 1886-05-01 d. įvykius Čikagoje, kuomet buvo žiauriai numalšinta darbininkų demonstracija, 1889 m. II-asis Internacionalas Paryžiuje paskelbė šią dieną Tarptautine darbininkų solidarumo diena. Ši diena buvo minima ir nepriklausomoje Lietuvoje 1918-1940 m. Tačiau Lietuvoje ilgą laiką galiojo karo padėtis (nuo 1919-02-10 iki 1920 m. Seimo rinkimų, grąžinta 1920-07-23. 1922-08-21 d. palikta galioti palei demarkacinę liniją su Lenkija, Kaune ir geležinkelių zonoje. Visoje Lietuvoje karo padėtis panaikinta 1922-07-02, tačiau vėl grąžinta 1922-12-20 po perversmo. Vėl panaikinta tik 1938-11-01, bet jau gruodį Kaune ir Kauno apskrityje įvestas sustiprintas valstybės apsaugos metas, kas iš esmės, atitiko karo padėtį), todėl nors tiek Laikinojoje Lietuvos Valstybės Konstitucijoje, tiek 1922 m. Konstitucijoje pripažinta piliečių laisvė rengti susirinkimus, dėl karo padėties abi konstitucijos numatė šios (bei kitų) laisvės apribojimą. Taigi, kiekvienais metais darbininkai, minėdami šią dieną, pažeisdavo konstitucijoje numatytą tvarką bei sulaukdavo nuobaudų ar represijų. Be to, žinoma, jog karo teismas buvo paliktas veikti netgi tose Lietuvos dalyse, kuriose buvo panaikinta karo padėtis, todėl kai kuriais atvejais konstituciją pažeidinėjo ne demonstrantai, o prieš juos besiimantys veiksmų pareigūnai. Karo padėties įvedimas buvo ne kas kita, o teisinis pasiteisinimas varžyti opozicines jėgas.

Gilinantis į šį klausimą problemų sukelia tuo metu vyravusios tendencijos (greičiausiai dėl valdžioje dominuojančių dešiniųjų politikų) visus kairiuosius laikyti ir vadinti bolševikais. Krikščionių demokratų “Darbininke” gegužės 1-osios minėjimo akcijos dažniausiai priskiriamos bolševikams; valdžios institucijos stabdydavo šventimą taip pat dėl “komunistinės” (t.y. priešvalstybinės) veiklos. “Socialdemokrate” jau nuo pirmųjų savaitraščio numerių negailima kritikos komunistams, jų veikla Lietuvoje aprašoma, tačiau atskiriama nuo kitų kairiųjų grupių (socialdemokratų, aušrininkų, eserų, maksimalistų, plečkaitininkų), todėl galima gana plačiai nagrinėti Tarptautinės darbininkų dienos minėjimus, nesusijusius su komunistine veikla.
Pirmasis Darbininkų dienos minėjimas aprašomas “Darbininke” 1920 m. Kaune, Rotušės salėje vyko socialdemokratų mitingas. Akcentuojama, jog dalyvavo daugiausia žydų ir lenkų, kurie kažkam paskleidus komunistinių atsišaukimų, užstojo komunistus. Mitingo klausė ir karininkai, kurie jį, kaip bolševikišką, išvaikė. Pranešime ryškiai atsispindi nusiteikimas prieš žydus, lenkus ir bolševikus, todėl negalima jo laikyti visiškai objektyviu. Deja, kitos krypties leidiniai šio įvykio neaprašo, taigi, nesant galimybės palyginti informaciją, ar iš tiesių mitingas buvo bolševikinis, lieka neaišku.

Sekančiais metais Marijampolėje dar prieš gegužės 1-ąją buvo suimti Profesinės Darbininkų Sąjungos valdybos nariai – taip siekta išvengti net leidimo šventei prašymo. Tačiau atsirado asmenų, kurie vis tiek pateikė prašymą dėl eisenos, bet tuoj po to jie buvo suimti, o leidimas neduotas. Neramu buvo ir pačią šventės dieną, kuomet negavus atsakymo dėl leidimo eisenai bei nepasirodžius atsakingiems asmenims, darbininkų klube nuspręsta pradėti nesankcionuotą demonstraciją. Deja, į darbininkų klubą įsiveržė policija, demonstracija neįvyko, suimta daug žmonių. Areštai pateisinti planuojamo bolševikų perversmo sustabdymu. Šakiuose taip pat buvo ruoštasi minėti Darbininkų dieną, tačiau leidimas nebuvo duotas. Darbininkai surengė viešą mitingą, kuris baigėsi be jokių incidentų, nors ir prižiūrimas teisėtvarkos pareigūnų. Be leidimo šventė paminėta ir Kaune bei Naumiestyje. Vilkaviškyje leidimas socialdemokratų organizuojamai šventei duotas, tačiau vėliau atšauktas; krikščionių demokratų Darbo Federacija leidimą gavo. Nepaisant to, darbininkai mėgino išeiti į gatves be leidimo, tačiau buvo išvaikyti, ir tuoj po išvaikymo, prasidėjo Darbo Federacijos organizuojama šventė, kuriai kliudyta nebuvo. Šį kartą mėginimus švęsti gegužės 1-ąją aprašo tik “Socialdemokratas”, todėl vėlgi negalima visiškai pasikliauti pateiktų faktų objektyvumu.

Sprendžiant iš 1922-ųjų spaudos, tais metais Darbininkų diena negavus leidimų nebuvo švenčiama, tačiau 1923-aisiais darbininkija vėl stengėsi pažymėti sau svarbią šventę. Kaune leidimas švęsti suteiktas tik Darbo Federacijai. Buvo surengtas vaidinimas ir į teatro salę atneštas didžiulis Darbo Federacijos plakatas. Tarp aktorių atsirado drąsuolių, atsisakiusių vaidinti po šiuo plakatu. Jie buvo apkaltinti esą komunistai (“Darbininkas” rašo, jog taip elgėsi socialdemokratai – bolševikai ir menševikai – toks suvienodinimas ir apibrėžimas atspindi dešiniajai spaudai būdingą visų kairiųjų priskyrimą komunistams). Tačiau šventė buvo pertraukta, Darbo Federacijos nariai paliko teatro salę. Mieste kairiųjų politinių pažiūrų darbininkai stengėsi bent nežymiai pasireikšti, pavyzdžiui, įsisegant raudoną ženklelį. Deja, net už tokį menkniekį grėsė areštai. Radviliškyje ir Panevėžyje šventė paminėta mitingais ir eisenomis, jų niekas nesukliudė. Raseiniuose taip pat vyko mitingas, o spontaniškai surengus eiseną, ji tuoj pat buvo išvaikyta policijos. Šiauliuose surengtas mitingas ir priimta rezoliucija, išreiškiant protestą prieš profsąjungų persekiojimą, žodžio laisvės varžymą bei reikalaujant paleisti politinius kalinius.

1924 m. leidimai mitingams, nors ir sunkiai, bet suteikti. Šiauliuose pasibaigus mitingui darbininkai norėjo surengti eiseną iš “Fantazijos” salės iki Darbininkų Profesinės Sąjungos valdybos būstinės, tačiau policija užrėmė duris, o į gatvę su vėliavomis išėjusius darbininkus išvaikė. Kretingoje negavus leidimo, gegužės pirmąją buvo dalinami socialdemokratų atsišaukimai. Juos dalinę asmenys suimti. Kaune vyko darbininkų demonstracija, už dalyvavimą joje buvo atleidžiami valdiškos geležinkelių dirbtuvės darbuotojai, taip pat nemažai asmenų nubausti po 1-3 mėn. kalėjimo bausmės.

Kiekvienais metais prieš darbininkų solidarumo dieną, vykdytos kratos pas profsąjungų aktyvistus ir socialdemokratų partijos narius. 1925 m. balandžio 22 d. atliktos kratos Kaune, iš Brazausko konfiskuoti gegužės 1-ajai skirti atsišaukimai. Tą pačią dieną mieste suimtas atsišaukimus bedalinantis Poniatauskas. Tačiau šie įvykiai neprieštaravo valstybės konstitucijai ir įstatymams, o priešingai, piliečių teises į žodžio laisvę pažeidinėjo teisėtvarkos pareigūnai. Dėl šių įvykių ir apskritai represijų prieš gegužės pirmąją švenčiančius darbininkus socialdemokratų frakcija pateikė interpeliaciją.

Siekiant išvengti suėmimų, 1926 m. prieš gegužės pirmąją buvo dalinami atsišaukimai ir skelbiami pranešimai, rekomenduojantys Kaune nevykdyti eisenų. Todėl surengtas mitingas, kuriam leidimas gautas. Deja, kvietimas vienytis buvo suprastas kaip darbininkų raginimas sukilti prieš valstybę ir mitingas išvaikytas.

1927 m. grąžinus karo padėtį visoje Lietuvoje ir įvedus spaudos cenzūrą, prieš gegužės pirmąją Kauno Karo Komendantas pareiškė, jog jokios demonstracijos nebus leidžiamos ir visi nepaklūstantys bus išvaikomi griežčiausiomis priemonėmis. Nepaisant to, balandžio 30-osios naktį buvo išplatinti socialistų revoliucionierių atsišaukimai.

Pagal “Socialdemokrate” išspausdintą spaudos apžvalgą, ir 1928 m. Gegužės pirmoji praėjusi ramiai, be didesnių incidientų – kai kur buvo išplatinti nelegalūs atsišaukimai ar pakabintos raudonos vėliavos. Tačiau ar iš tiesų nebuvo aktyvių mėginimų švęsti darbininkų solidarumo dieną, taip ir nėra aišku – abejonių informacijos objektyvumui sukelia sekančiame LSDP savatraščio numeryje prie redakcijos atsakymų išspausdintos žinutės, jog dauguma pranešimų apie gegužės pirmosios šventimą “ne dėl mūsų kaltės” į laikraštį nepateko, taip pat J. Lordo korespondencijos apie kratas prieš gegužės pirmąją “Socialdemokratas” įdėti taip pat negalėjo. Šie pranešimai greičiausiai buvo neleisti spausdinti karo cenzūros.

1930 m. Prezidento įsaku šventė panaikinta, nuo tol ją minėjo tik komunistai. 1931-aisiais gegužės pirmoji praėjo be didesnių incidientų. Tiesa, Joniškyje šventės išvakarėse buvo iškabintų 1928-ųjų atsišaukimų “Švęskime Pirmąją Gegužės”, bet veik iškart buvo nuplėšyti.23 Krakėje (Kėdainių apskr.) buvo iškelta raudona vėliava.24 Vėlesniais metais nagrinėti laikraščiai išspausdina pasveikinimą Darbo žmonių solidarumo dienos proga, tačiau nerašo apie viešą legalų ar nelegalų šventės minėjimą.

* * *

Ką dar pridėčiau iš savo jau naujausiųjų skaitymų ir nagrinėjimų, tai kad iki 1927 m., kada buvo suvaržyta opozicinių partijų ir organizacijų veikla, nei tų komunistų daug buvo, nei jie ką rimto veikė, nei į juos kas rimtai žiūrėjo, nei kas jų bijojo. O Darbo žmonių šventė švęsta.
Dar nuostabus, įdomus ir nenagrinėtas dalykas - tai radikalių antibolševikinių organizacijų ir taip nusiteikusių žmonių vaidmuo darbo judėjime. Jau net nekalbant apie tai, kas dėjosi tarp lietuvių darbininkų JAV ir Pietų Amerikoje.
O Kazys Boruta ir Kazys Jakubėnas tai tikrai karstuose vartosi po tokių viršuje minėtojo istoriko teiginių. Kiba be reikalo teko K. B. pasėdėt kaliūzėj už 05.01 skirtą eilėraštuką?..

November 15, 2013

rawbusters [upd]

Kai Lietuvoje ėmė populiarėti raw (žaliavalgiška) mityba, į tai žiūrėjau gana skeptiškai. Stengiuosi pasikliauti moksliniais duomenimis, o ne kokių nors trendų argumentais, todėl tie visi „dingstantys fermentai“ neatrodė kažkaip rimtai, patikimai ar net įtikinančiai.

Kita vertus, žaliavalgystės populiarėjimas turi tam tikrų pliusų: lietuviai įprastai vartoja per mažai vaisių daržovių, ypač - gerokai per mažai būtent šviežių vaisių ir daržovių, ką iš dalies kiek pagerina „žalio maisto“ hype'as. Vietoj rytinio „buterbrodo“ - trintų vaisių ir daržovių kokteilis. Visai neblogi pokyčiai.

BET! Yra ir kita šio reikalo pusė. Tiksliau netgi kelios. Nerašysiu apie fo(r)ckin' kapitalizmą, vedinius brainwashingus ir kt., o susikoncentruosiu tik su feministine kritika. Taip. Būtent taip.

Jau nemažai metų esu etinė veganė, t.y. atsisakiau gyvūninės kilmės produktų dėl etinių priežasčių. Jokios religijos, jokių vedų ir netgi jokių sveikatinių argumentų. Mano mityba pilnavertė, jokių maistinių medžiagų netrūksta. Ir jokių problemų nei su mano mitybiniais pasirinkimais, nei su išvaizda nebuvo iki kol į Lietuvą neatkeliavo raw judėjimas.

Negalėčiau teigti, kad pats raw judėjimas yra savaime kažkuo blogas. Ne. Šio rašinio tikslas - demaskuoti kelias šio judėjimo detales, kurios man visą laiką kliuvo, o šiuo metu jau ima rimtai erzinti.

Verta pradėti tikriausiai nuo pradžios, arba nuo... supermamų. Supermamos fenomenas aptarinėjamas daug, tiek rimtai, tiek nelabai. Tai aš į tą nebesigilinsiu. Bet toks nedidukas pastebėjimas - iš šalies atrodo, jog žaliavalgyste besidomintys asmenys iš esmės atitinka supermamos standartą, beigi jog daugiau žaliavalgiauja moterys. Ir čia pirmas vinis. Paskutinis smūgis plaktuku į tą vinį - viename žaliavalgiškame restorane pardavinėjami „glotnučiai“.

Taigi, nuo moterų pradedam, ties moterimis ir apsistosiu. Raw judėjimas turbūt populiariausias JAV, o JAV turi savą istoriją ir savas tradicijas. Tiek raw maisto gaminimas, tiek gaminimas be gluteno, be mononatrio glutomato, be gmo, organiškas maistas, ekologiški valikliai ir t.t. ir pan. tampa vis svarbesniais kai kurių žmonių gyvenimuose. Amerikiečiai tą vadina „new domesticity“, arba sugrįžimu į 1950's housewife rojų. Kada moterys lieka namuose, vyrai uždirba pinigus, o jos laukia jų grįžtančių iš darbo ir gamina vakarienę. Taip, TV dinner laikai baigėsi, slow-food judėjimas auga, todėl vietoj greitai paruošiamo maisto, namų šeimininkės gamina jį nuo-iki, daug daugiau savo laiko praleisdamos virtuvėje.

Ar gaminti maistą nuo nulio - blogai? Ne. Ar slow-food judėjimas blogai? Ne. Tai kas čia ne taip? Ogi ne taip tas, kad „new domesticity“ is the new cool ir the new sexy. Bręsta ir gyvena karta moterų, kurios neskaitė Betty Friedan (ir matyt nelabai žino kas ji tokia, nes šiandieniniai dievai jau kiti). Nežino ir apie „problemą, kuri neturi pavadinimo“, ir ties kuria ir baigėsi visas namų šeimininkių epochos rojus. Taigi, būtent „grįžimas (gražinimas?) atgal į virtuvę“ legitimuojamas kaip „the new cool“ ir yra vienas iš tų šūdelių, kurie man nepatinka.

Sakysite, tai pačių moterų pasirinkimas. Vargubau. Įrodyt negaliu, bet va, kai internetuose vaikinai dalinosi sexy raw mamytės nuotraukomis komentuodami, jog tai svajonių moteris, paprašiau parodyti ir kokį sexy raw stay-at-home dad. Deja, tyla. Ir net googlas nieko panašaus nerado.

Todėl pradėjus kalbėti apie sexy, kiek išsiplėsiu. Vienas populiariausių argumentų už raw mitybą - „tirpstantys riebaliukai“. Na, tirpstantys riebaliukai irgi nėra blogai. Tai pasidaro blogai, kada „netirpstantys riebaliukai“ pasidaro stigma. Kada dar vienas judėjimas bruka liekno kūno standartą. Tu stora(s)? Žaliavalgiauk! Arba netgi badauk! (taip, plinta ir „gydomasis badavimas“). Tu stora(s)? Pati/s kaltas! Neėsk šūdo! Valgyk žaliai! Fuuu, jūs netikri veganai, nes tikri veganai tokio šlamšto nevalgo.

Žinote, eikit visi tokie mokytojai šikt. Arba priešingai - kad jūs savaitę neprašiktumėt.
Žmogaus kūnas nėra šiaip kokia paprasta dėželė, ir „netinkamas kuras“ nebūtinai yra „netobulo kūno“ priežastis. Dar yra žinokite visokios ligos, hormonų sutrikimai ir t.t. Ir kiekvieną kartą kada žmogus užsipuolamas - „kaip čia tu toks storas“ (apie tą rašau, nes raw-mylėtojų tarpe tą teko girdėti dažniau) - galbūt tokie užpuolikai gali užsipultą žmogų nepaprastai įskaudinti, nes „storumo“ (dažniausiai taip pavadinami žmonės netgi būna ne stori, bent jau mano kuklia nuomone) priežastis gali būti diabetas, skydliaukės problemos ar PKS. Todėl nustokit komentuoti ir teisti kitų kūnus!

Ir, galiausiai, kas mano akimis tarp raw judėjimo yra šlykščiausia: liekno/ištreniruoto kūno kultas, nukreiptas tiek į vyrus, tiek į moteris bei jų prievolę puoselėti savus kūnus (raw mityba) kitų pasigrožėjimui ir buvimu sexy.

youtube video atsiranda panašūs komentarai: „How come you're such a fat pig for a vegan?“. Taip, nes tie, kurie maitinasi augaliniu maistu negali būti negražūs ir neliekni. Fuck that shit. Taigi, dar kartą googlo pagalba: raw diet. Yup, nei apie skonį, nei apie sveikatą. Apie tobulą kūną ir apie sexy.

Mano nuosprendis: raw sucks just like PETA.

P. S. smoothie yra skanus geras išradimas. Kaip ir riešutų pyragai. Ir dar šis bei tas. Bet visas raw judėjimas, aiškinantis apie „tobulus žaliavalgių kūnus“ bei „naujajį dvasingumą“ smirda. Ir pasilieku prie savo seno gero ir skanaus veganizmo, kuris nep*sa proto, kad (n)esu stora ar (n)esu liekna ar esu (ne)prisižiūrėjusi.


P. P. S. Nors tuos žmones apie kuriuos čia kalbu vadina „naujaisiais hipiais“, spėju, tai būtų įžeidimas „seniesiems“, kuriems nebuvo svarbios nei plaukuotos kojos, nei nukarusios krūtys, ir visi nuogi kūnai buvo vienodai gražūs...

UPD: PETA shits again.

February 2, 2014

You don't mess with historypunx

Prieš gerą laiko gabalą daviau internetinį interviu tekstui apie anarchofeminizmą. Kuomet tekstas buvo baigtas ir pateko į mano rankas (aišku, faina gauti kopiją dovanų), neliko nieko kito, kaip svaidytis žaibais iš akių ir keiksmais iš burnos.

Čia gal iš dalies profesinės ligos įtaka, galbūt iš dalies ir šiek tiek, hm, sveiko, nesektantiško visų -izmų klausimais proto įtaka, bet už tą dviejų self-proclaimed anarchistų rašliavą, nė bizūnu išplakt nepakaktų.

Aišku, jau seniau galėjau su(si)prast, kad kalbėtis su Didžiais Lietuvos Anarchizmo Atstovais yra šiek tiek panašu į Kazio Borutos „Namas nr. 13" epizodą, kai saugumo pareigūnai tardė ir kankino nebylį bei nesuprato, kodėl gi jis taip uoliai tyli. Na, beprasmiška ir tiek.

Kolegė su panašiu backgroundu (biškį pankroko ir biškį istorijos), kai pasiskundžiau apie tai, kas nutiko, sakė būtinai parašyti recenziją. Recenziją tokiam daiktui parašyti sunku, todėl tai, ką bandysiu pa(si)pasakoti kiek tolėliau tekste, bus ne tiek recenzija o labiau spankinimas plaukų šepečiu.

Kalba eina apie tekstų rinktinėje „Tautos paraštės ir nepatogūs pilietiškumai“ (Vilnius, 2013) išspausdintą Kasparo Pociaus ir Airos Leonidovnos rašinį „Anarchizmas Lietuvoje: nuo gatvės akcijų iki klajojančio universiteto".

Verta pastebėti, jog šį tekstą skaičiau ilsėdamasi nuo darbo su bjauria, Markso, Lenino ir Kapsuko citatų prikaišiota sovietine istoriografija. Kam teko su tokia susidurti, vargus žinote. O kam ne, supaprastinus galima ją apibrėžti ir nupasakoti taip (aišku, kas liečia kiek opesnes politines temas): Didysis Brolis (Maskva, LKP šulai, tuometinio istorijos instituto, dar kokių nors politinių brūdų šulai ar nomenklatūrininkai, siekiantys nusiplauti praeities „dėmes") liepia personai X parašyti straipsnį/monografiją apie įvykį Y, nes įvykis Y buvo toks ir anoks ir ne kitoks. Nesvarbu, kad realybėje buvo vienaip, bet KP reikia kad būtų anaip, ir todėl jūsų, mieli istorikai, darbas yra parašyti viską taip, kaip reikia.

Tik minimo KP ir AL teksto atveju, panašu, jog jie patys sau Didieji Broliai (per)rašinėja mūsišką istoriją.

Tiems, kas pats nebuvo į tą balą įmerkęs kojos, galbūt viskas su tuo tekstu ir OK, smagu paskaitinėt apie tai, kokie mes buvome faini (ir, o, smagybe, autoriai žodžiu „mes“ vadina save pačius bei anarchija.lt) ir t.t. ir pan.

O bet tačiau!

Aišku, negaliu nepasidžiaugti, jog jie pagaliau paliko ramybei tarpukarį ir nustojo anarchistų ieškoti ten. Anarchistų ir anarchizmo, be abejo, būta. Todėl vienas pirmųjų straipsnio teiginių apie tai, kad 2007 m. anarchizmas „dar buvo svetimas, tolimas Lietuvai reiškinys“ yra bsh. Na, aišku, nebent nori sekti sovietiniais istorikais (o gal tiksliau „istorikais“?) bei teigti, jog anarchija prasidėjo nuo mūsų kaip ir socialinio teisingumo siekis buvo išimtinai tik komunistų nuopelnas.

Tada nuostabus pareiškimas: „siekiama, kad <...> vieni nekalbėtų už kitus, kad visi nusakytų ir išreikštų patirtį šiame judėjime ar judėjimuose.“ Iki galo nesupratau, ar čia visos rinktinės pozicija, ar KP ir AL, bet mano plaukų šepečiu mušame straipsnyje bei jo autorių žodžiuose to tikrai nėra. Na, ir aišku, pažadas, jog „nevengsime ir (savi)kritikos“ virto į teiginį „nevengsime kritikos“.

Pasinaudodama pačių autorių pasiūlymais, pradžiai suteiksiu kiek kritikos iš savo kaip istorikės pozicijos.

Visų pirma, tai „auksinė“ citata: „Amžių sandūroje, po įvairių krizių atsigavus Lietuvos ekonomikai formavosi tai, ką prancūzų situacionistai vadino spektaklio visuomene. Žmonės tapo priklausomi nuo poreikio vartoti ir kaupti.“ Chebra, jūs čia rimtai, nejuokaujat? Pirma, tai suprantu, kad Guy Debord'as buvo toks gal ir visai nieko bičas, bet ne visada ir ne visur galima jo ieškoti ir pritempinėti. Antra, teigiate, jog vartotojiška kultūra Lietuvoje atsirado ~2000 m.? Oh, wow, tell me more. Vadinasi, be reikalo sovietmečiu ideologai kūrė tokius filmukus, ir mano tyrimas apie sovietmečio prekybos centrus(1) yra melas?

Toliau, apie politinius protestus: „2001 metų gegužę Vilniuje grupė anarchistų protestavo prieš NATO, kai kurie iš jų buvo susiję su subkultūrinio Vilniaus ir kitų miestų pankų pogrindžio scena.“ Ups, ir vėl ten savo istorikės koją netyčia esu padėjusi. Tekstukas, tiesa, guli pas mane stalčiuje ir pas tuos kai kuriuos pankų pogrindininkus. Protestas buvo pankų. Galiu drąsiai tą teigti, manau, pritars ir tie, kurie ten dalyvavo. Tai kame čia replės? Kodėl reikia stumt pankus lauk ir visur ieškoti anarchistų? Prie to dar prieisiu, bet dar viena citata apie 2000sius: „skaitėme [suprask, mes, anarchistai ir anarchija.lt?] radikalią užsienio spaudą ir kai ką vertėme į lietuvių kalbą. <...> radikalius antiglobalistinius tekstus spausdino bernardinai.lt, o šio portalo redaktorius A. Navickas yra į lietuvių kalbą išvertęs atskirus <...> subkomandantės Marcoso knygos skyrius." Teip, mes esame faini ir bernardinai su navicku faini, ir dzin, kad tuo pat metu pankai išsivertė C. O'Hara „The Philosophy of Punk“, kad buvo verčiamos krūvos CrimethInc tekstų, tarp jų ir knyga „Days of war, nights of love“. Na, ką jau čia, gi nesvarbu ir neanarchistiška.

Ir, oplia, kuo gi užkliuvo pankai (hm, jei tokie jie jau blogi, kam reikėjo kviestis bendradarbiauti?): riedančios ašarėlės, pradžioje pažadėjus savikritikos - „kai kas mus kritikavo - pavyzdžiui, Vilniaus subkultūrinis pogrindis nuolat priekaištavo, kad mes anarchiją verčiame prekės ženklu ir viešiname tai, kas turėtų būti slapta." Aww.

Dėl pirmos dalies, tai nu, kiek juokinga ligi šiol prisiminus, kad pirmą kartą anarchija.lt tėvukus sutikau ne kokiame proteste ar dar kur, o stovykloje. Ir abu vilkėjo nė ne savadarbius marškinėlius su vikipedine juoda anarchijos vėliava. Na, tarkim, tebūnie, bet iškart galvoje suskamba daina:

Dėl „viešiname tai, kas turėtų būti slapta“, tai čia, kiek pamenu, ar bent jau ką pamenu, XI20.

Na, ir dar: „Kai kurie anarchistai anarchija.lt kritikavo dėl to, kad ji tarsi nusavino visą anarchistinį diskursą Lietuvoje“ - taip, ir aš taip galvoju (be tekste toliau sekančių išvedžiojimų ir išsigynimų, kurie visiškai subliuškina tą žadėtąjį savikritikos balionėlį). Ir čia norėtųsi grįžti prie istorijos bei pacituoti nuostabiai į temą tinkantį knygos pavadinimą - „Mes, Lietuva“(2) - visai kaip „mes, anarchija“ - taip kadaise kalbėdavo LDK bajorai.

Į pasakojimą apie mėgintą darbininkų tyrimą atsakysiu Žižeku, na, čia jau šiaip, just for the lulz:

1478937_243366779161657_2080554154_n.jpg

Na, arba naudojant L. mėgiamą sąvoką, „Kiekvienam šampaniniam anarchistui po kastuvą ir lituoklį į ranką!"

Pirmoji dalis baigta, einam prie antrosios apie anarchofeminizmo daigus.

Autorė AL rašo: „mano nuomonė gali nesutapti su kitų anarchofeminizmo judėjime veikiančių ar veikusių žmonių nuomonėmis.“ Ane? Tikrai? Tai jei gali nesutapti, gal būtumei maloni ir savo nuomonės neįliustruotum tų kitų pastraipomis, kad paskui tie kiti tau nenorėtų vožtelt per pakaušį?
Kuomet ėjo bendrieji dalykai kuriant (taip, kuriant) anarchizmo istoriją, yra viena. Kada jau asmeniškai buvau įpainiota į autorės (autorių?) nekompetetingumą, yra kita. Nedovanotina.
Nenarstysiu šios dalies iš feministinės pozicijos, nes ir taip jau gana daug ir piktai prirašiau.

Tai vat, citata, kuri nepaprastai supykdė (ir buvo kitokia teksto, kurį gavau pasiskaityti prieš spausdinimą, variante): „kažkada tarsi prarajos atskirtos dvi sritys - buvusi pogrindinė pankų bendruomenė ir elitinė akademinė sfera, pasak Ugnės, „dėl bendro poreikio kritiškai ir originaliai mąstyti, dalytis žiniomis“ - sparčiai artėja ir daug pankų persikelia į universitetus.“
Kabutėse citatos viduryje mano žodžiai tokie, kokie ir buvo klausimų-atsakymų lape. Referavau į visai keistą situaciją, kai žmonės, su kuriais tūsindavom pankroko koncertuose (tarp jų ir aš pati) dabar doktorantauja ar dirba mokslinį darbą. Apie tą išėjusi ir puiki knyga (ačiū Nindzei, kad kažkada parodė). Bet „elitinė akademinė sfera“, tai, sakant, my ass. Originalioje citatoje buvusi „akademinė bendruomenė“ paversta anarchistiškesniu (?) išsireiškimu apie elitiškumą. Niekada ir niekad nebūčiau teigusi tokio bsh. Elitinė sfera? Akademinis elitas? Chebra, nejuokinkit. Geriausiu atveju tie pankai yra akademinis workingclass (jei jau taip Marksą ir klases mėgstat, tai turėkitės).

Jei kalbėti apie elitinę akademinę sferą ir ieškoti jame kažko „savo“, tai ne pankų, o pačių autorių. Negaliu šio rašinio neužbaigti pasakojimu, kurį išgirdau prieš kelias dienas kaboke sėdint su kolegomis iš akademinės bendruomenės. Pasakojimas buvo apie vieną iš mane supykdžiusio straipsnio autorių (įdomumo ir bent menko korektiškumo dėlei nutylėsiu apie ką). Kaip pažįstamas „elitinės akademinės sferos“ darbuotojas buvo nustebęs, jog būdamas didi(s) anarchist(ė/as), autor(ė/ius) gyvena prabangiausiame miesto X rajone. Še jum ir anarchistinis akademinis neelitas.

Na, ir dar trumpai, apie LUNI, kurį taip pat aprašo įpynus tarp propagandistų retorikos, kurią skaitydama praleidinėjau kaip Lenino citatas sovietinėje istoriografijoje. Netyčia teko sudalyvauti pačiuose pirmuose susitikimuose dėl laisvojo universiteto steigimo. Idėja atrodė nuostabi, iki tol, kol buvo nuspręsta, jog jo kūrimą reikia pradėti nuo manifesto, o manifestus geriausiai rašo asmuo X. Man tai pasirodė mažų mažiausiai juokinga, nusispjoviau ir išėjau.
Po to teko kelias paskaitas skaityti Vilniuje, kelias Kaune.
O dabar tūsinu su tikrai autonomišku Kauno LUNI ir kaifuoju, kad chebra gera ir jokių manifestų, sukurtų pačių geriausių manifestų kūrėjų, čia niekam nereikia.

Ai, ir pabaigai, autoriams nuo manęs, katra vis dar laiko save šiokia tokia VHC augintine:

Cheers!


(1) Vilniaus ir Kauno prekybos centrai ir vartojimo kultūra 1974-1990 m., pranešimo tezė. Studentų darbai 2013. Šiauliai: Šiaulių universiteto leidykla, 2013.
(2) J. Kiaupienė. „Mes, Lietuva“: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorija XVI a. (viešasis ir privatus gyvenimas), Vilnius, 2003.

March 9, 2014

15 minučių spermos

Jeigu kas nors mąstysit apie įmanomus būdus išgarsėti, tai nebūtina mėginti tapti Radžio žmona, pasididinti papus ir apie tai paskelbti viešai, suvilioti garsų krepšininką, pasilaižyti su mergina ar dar kitais laiką ir pinigus eikvojančiais būdais. Žinau paprastesnį variantą. Reikia viešai į kameras pasakyti žodį „sperma“.

Taip, aš kalbu daug, per daug negalvodama ir savęs necenzūruodama.
Taip, aš pamirštu, kad lietuviškoj šiknasklaidoj dirba byviai ir tešlagalviai, mėgstantys sukarpyti ir sumontuoti skandalus.
Taip, iš pradžių susinervinau, paskiau supykau, o po to viską apgalvojau ir nusprendžiau išdėstyti raštu.

Viskas prasidėjo nuo trumpo interviu apie mano laikomą plakatą:

Interviu buvo maždaug toks:

- Kodėl manote, kad projekto autoriai - idiotai?
- Žodžio idiotas originali reikšmė - neišsilavinęs, tamsus žmogus, nesidomintis politika ir kitomis aktualijomis, ir kitaip nei idiotais tokių projektų autorių pavadinti negaliu.
- Ką atsakytumėte draudimų šalininkams, teigiantiems, kad abortai - žudymas, nes embrionas yra negimęs žmogus?
- Jei embrionas yra žmogus, tai tuomet siūlau leisti spermai balsuoti.

Iš interviu liko mano veidas sakantis: „Siūlau leisti spermai balsuoti“.

Gal mintis nėra iš genialiųjų, bet kertu lažybų, kad ją pasigavo ne dėl balsavimo, o dėl spermos.

Nes OMG, mergina viešai į kameras pasakė žodį SPERMA! Va taip vat lyg niekur nieko!

TV neturiu ilgai ir laimingai, nelabai įsivaizduoju, kokius dar suka reportažus, bet sekso temos labai mėgstamos ir valgomos. Aišku, nuglostytos iki „naktinių plaštakių“, „patenkinęs aistrą“, „tarpukojis“ ir t.t. Ir štai, kažkokia mergiotė turbūt pirmą kartą po Billo Clintono skandalo (ačiū L. už priminimą) pasakė į žinių kameras žodį sperma. Čia gi kažkas stebėtino, nuostabaus ir verta kartoti žinių „treileriuose“ visą vakarą.

Kaip rašiau, iš pradžių pyktis už tikrai bjaurų iškarpymą (O, kaip smagu, jei Vilma Čereškienė išgarsėjo kaip žinių vedėja nusikeikus viešai į eterį, aš turėsiu savo arkliuką, yupee!), o paskiau ėmiau mąstyti išvis kodėl buvo pasirinkta tokia citata, bet ne Eligijaus Masiulio smegenų abortų siūlymai.

Prisiminiau puikų Godos rašinį apie postsovietines vaginas, prisiminiau prieš N metų hardcore.lt vykusias diskusijas apie vaginas ir putytes, prisiminiau, kaip buvau prilupta už tai, kad žalioje vaikystėje su kaimynų vaikais apsižiūrinėjome savo lytinius organus, prisiminiau apie pamokymus lytinio švietimo pamokose mokykloje ką daryti ir ko nedaryti su „ta vietele“, prisiminiau, po galais, ir buvusią ginekologę, detaliai pasakojusią, kaip patikrinti, ar lytinis partneris neserga kokia liga apžiūrint jo penį ir kiek susidrovėjusią save, ir bendramokslę, trykštančią pačiu plačiausiu seksualiniu žodynu bei raudonuojančius tuos, katrie yra tuo metu šalia, bei savo pasakymo "susikišti petražolę į vaginą" citavimą kaip "susikišti petražolę į tą vietelę".

Ir tada šovė mintis: oh, fuck! Žmogus iki šiol viešai (vis dar kartais ir privačiai) turi rankas, galvą, kojas, na, geriausiu atveju dar ir papus; žmogus dar kvėpuoja, prakaituoja, jį beria spuogais, dar jis kartais mylisi ar jam prasideda „tos dienos“.

Viskas prasideda nuo mokyklinio lytinio švietimo pamokų ir savotiškos menstruacijų baimės ir gėdos, jas vadinant pačiais įmantriausiais pavadinimais: „pagrobė ateiviai“, „atvažiavo teta aplankyti“, „Panevėžio Miesto Savivaldybė“ (žr. pirmąsias raides), „verkia katinukas“ ir t.t. ir pan.

O paskui tęsiasi su intymių kūno dalių ar kūno „pokštų“ pavadinimų keitimais. Aišku, greta to skaitant „Panelės“ Raudonąjį puslapį, baisintis ar kikenant.

Tęsiasi, ir niekada nesibaigia. Atviri suaugusių žmonių pokalbiai apie seksą vis dar sugeba nustebinti kai kuriais nupasakojimais įpročiais, poelgiais ar nežinojimais. Leisiu jų sau neatskleisti vardan pašnekovų privatumo saugojimo, nes nesu tikra, ar visi ir visos norėtų intymiame blogo įraše atpažinti save : )

Taigi, žodis sperma (vis dar?) geba tapti reklamine žinute, o Tarantino filmų keiksmažodžiai išverčiami tik „šūdais ir velniais“. Žmonės turi galvas, rankas, kojas, geriausiu atveju ir papus (blogesniu - pilvukus, celiulitą ir liemenėlei tarė ne), bet ne penius, vaginas, makštis, klitorius, kiaušides, sėklides. Žmonės kartais turi putytes, pimpaliukus,papukus, sisiukus, kraniukus, skylutes. Bet žmonės dažniausiai turi tas vieteles ir tuos daikčiukus. Gal tik su seksu kiek geriau, nes seksas jau yra, žmonės gali mylėtis, dulkintis, pistis, tratintis, laižyti, valgyti, čiulpti arba trintis, maigyti, stimuliuoti, drožti, dročinti, smaukyti, (ne)sudrėkti ir (ne)pasistoti.

Žmogaus kūno dalys vis dar kelia gėdas, lygiai taip pat kaip ir kūno ar jo dalių veiksmai ar kūno išskiriami skysčiai. Privačioje erdvėje tikiu daug kur tokių barjerų jau nebelikę, bet ar visur žodžių vartojimas yra įgalinantis? Komentarai, jog „studentai prie byčkės dar ne taip kalba ir ne tokių dainelių klausosi“ nereiškia nieko, jei tie studentai klausosi gangsta rapo, kur vyrai kalba apie „my pussy“ turėdami galvoje visą vientisą moterį, kur siūlo kratyti ar purtyti užpakaliukus, arba kuria odes dideliems papams. Pašnekesiai apie tai, „ar ji tau čiulpia“, „jai ten smirda žuvimi“ (o, dievai, kiek galima kartoti, kad tokio pobūdžio kvapai yra infekcijos ženklas???), „atsisakyčiau mylėtis jei ten nedepiliuota“ yra šūdo verti, jei bandom juos sieti su kažkokiu žmogaus drąsumu, atvirumu ir t.t. ir pan.

Aš džiaugiuosi, kad man pasisekė augti ir bręsti aplinkoje, tarp draugų, kurie pradėjo kalbėti apie kūno dalis ir seksą apskritai, kad ir „užglaistytai“. Aš džiaugiuosi, kad VHC forumas turėjo sekso skiltį, kur karts nuo karto vykdavo smagios diskusijos. Aš džiaugiuosi, kad buvo Atviras galas, papasakojęs apie vaginas stiklinėje bei skyles arbūzuose. Aš džiaugiuosi, kad kažkurioje pankroko stovykloje lipdėme anatomiškai tikslius bybius iš molio, o Solveiga pagamino stiklinius vaginų ledinukus.

Tai yra maži dalykai, iš kurių išplaukia daug didesni. Nes nemanau, jog poreikis švęsti klitorio žinojimą yra laužtas iš piršto. Tos vietelės, tie daikčiukai ir daryti tai nuveda į neturėti nieko ir nedaryti nieko. Nes nežinodamas, tu nei turi, nei darai. Su mūsų nuostabiai aukštu (čia, jei ką, ironija) lytinio švietimo lygiu, nefeministinės pornografijos paplitimu bei bažnyčios mokymais tiems, gyvenantiems kitokiame pasaulyje nei aš, spėju, viskas gali būti gana nuobodu, ir vien dėl to, kad žmonės įstrigę laike, kur apskritai sekso nėra. O jei yra, apie tai nekalbama ir nediskutuojama.

Ir, damn, man nebaisu ir man patinka sakyti tokius žodžius kaip sperma, vagina, penis, klitoris, dulkintis ir t.t., lygiai taip pat kaip bet kokius kitus žodžius. Nes, OMG, šios kūno dalys yra, deal with it! Ir gana jas ignoruoti, pravardžiuoti, cenzūruoti it kokiems Šeldonams Kūperiams. Naudokimės pačiais plačiausiais biologiniais bei žargoniniais žodynais, tiesiai šviesiai ir atvirai. Tai yra lytinio švietimo dalis! Ir kada kalbama apie kažkokias seksualines revoliucijas ir išsilaisvinimus, jokia moteris ir joks vyras nebus laisvas, kol nesugebės kalbėti žodžiais, o ne vietelėmis ir daikčiukais, ir kol nustos gėdintis iš savęs plūstančių skysčių.

Taip kad pabaigai - daina:

P. S. Šį blogo įrašą be mano žinios ir sutikimo naudoti šiknasklaidos priemonėse draudžiama. Rasiu prasižengėlius - primušiu. Ir šįkart nejuokauju.

November 4, 2014

Vilniaus dienoraščiai

Mano santykiai su Vilniumi visada buvo sudėtingi.

Dabar bent tris dienas per savaitę važinėdama Kaunas-Vilnius-Kaunas, ryte skriedama autostrada mažu raudonu mašiniuku, kartais užstrigdama kamščiuose, kuriuos sukelia nervingi vairuotojai, o vakare dardėdama namo 17:30 traukiniu, kuriame pilna mano likimo draugų, dirbančių viename mieste, bet gyvenančių kitame, turiu pakankamai laiko daug ką apmąstyti, įskaitant ir mano santykį su Vilniumi.

Kuomet vakarai dar buvo šviesūs, stebėdavau savo kelią namo pro langą. Traukinys - tikras džiaugsmas, padedantis išvengti kamščių, nepatogaus trynimosi autobuse, leidžiantis atsisėsti į savo tobulai apskaičiuotą vietą traukinyje* ir lygiai vieną valandą ir devynias minutes stebėti pasaulį. Kelias beveik nesikeisdavo. Keitėsi lapų ir žolės spalvos, bet visada galėjau žinoti, jog vos kiek už Vilniaus, po dešine, greta kažkokio vienkiemio, beveik visada stovės baltas limuzinas. Kad šiek tiek už Lentvario septyniom minutėm pradings tele2 ryšys. Kad greta Panerių kas nors būtinai vedžios šunį. Kartais kur pakrūmėj pamatydavau besižvalgančią lapę ar nuo bėgių nuliuoksiančią stirną - tai buvo vieninteliai kelionės "įvykiai". Kelionės, kurią jau žinau mintinai, ir žinau net patamsyje.

Kadangi su tamsa sumažėja mano atsitiktinių reginių tikimybė, pagaliau adaptavausi prie skaitymo traukinyje. Svarbiausia užsiimti tą geriausią vietą ir nepamiršti pasikrauti telefono, kad galėtum į ausis susikišti ausines. Ne dėl to, kad norėtum klausytis muzikos, o dėl to, kad kartais atsitiktinumai lemia prastus kaimynus. Kad ir valandą, bet labai nesmagu, kai greta atsisėda itin sumoterintas individas ir paplonintu balsu tauškia telefonu. Arba pagyvenusios ir savęs iš naujo ieškančios moteriškumo kursuose damos bando susišnekėti 3 metrų atstumu, nes nei vienai "ne lygis" persėsti į mažiau patogią vietą arčiau pašnekovės.

Iš pradžių skaičiau žinias, po to bandžiau skaityti Įsikitinimus, bet ši knyga ne traukiniui. Praeitos savaitės paskutinėms darbo dienoms į kelionę pasivežiojau Popkultūrą, kurią kartu su Įsikitinimais gavau dar penai per Kalėdos. Tačiau įtemptas grafikas bei krūva įsipareigojimų universitetui ir sau apribojo visą ne disertacijai skirtą skaitymą iki minimumo, t.y. iki didžiųjų portalų naujienų paskaitymo ryte ir vakare. Bet - o - ironija! Iki minučių sustyguotas gyvenimas ir rutina kaip dr. Green dainoje "visą savaitę darbas-namai namai-darbas ir vėl darbas-namai", sustyguotas taip, jog iš darbo išėjusi penkiomis minutėmis vėliau į traukinį turi jau eiti sparčiu žingsniu, o išėjusi penkiomis minutėmis anksčiau - jautiesi nepatogiai lėtai eidama per "raudonųjų žibintų kvartalą", išeina į naudą tuo, jog kas kartą įlipdama į traukinį 17:13, o išlipdama 18:39 - visą šį laiką galiu skirti skaitymui ir niekam daugiau.

Šiandien važiuodama iš Vilniaus skaičiau apie Vilnių. Apie jo jautimą ir psichogeografiją. Šiek tiek apie jo erotiką.
Mano Vilniuje viskas kitaip.
Mano Vilnius - visiškai neseksualus.
Kažkada šiltą ankstyvo rudens ar vėlyvo pavasario vakarą su R. sėdėjome ant kalno prieš tada buvusį populiarų Play barą/klubą, gėrėm sidrą ir matėm, kaip pro langą į mūsų pusę žiūrėdamas masturbavosi nepažįstamas vyras.
Tris dienas per savaitę eidama iš darbo į stotį kaskart praeinu kvartalą, kuriame darbuojasi prostitutės. Kaskart skirtingos, kaskart nepažįstamos ir neįsimintinos. Kažkada prieš porą metų sutikdavau jas tuo metu dar buvusiame nemokamame stoties tualete, kur jos prausdavosi prieš/po darbo.
Štai tiek tos erotikos mano Vilniuje.

Mano Vilnius labai disciplinuotas. Čia turi uoliai sekti autobusų ir troleibusų grafikus, nes pražiopsojus tenka laukti labai ilgai arba verkti dėl didelės taksi kainos. Čia geriau nevažinėti viešuoju transportu, geriau likti savo rajone, kur esi viskuo aprūpintas: viena maksima, viena norfa, vienas prekybos centras su skudurynu, viena vietinė aludė ir viena chaino picerija. Varguoliai neįperkantys automobilio ar taksi neturėtų rodytis miesto centre, nes jie savo vaizdu griauna miesto įvaizdį. Gariūninės striukės yra gėda prieš neaiškių posh verslininkų kokybiškas dizainerių klastotes.
Visai šalia prabangios "Du broliai" drabužių parduotuvės kone kasdien elgetaudavo senutė. Dabar ją pakeitė išmaldos prašanti ir ryškiai pagerianti porelė. Mergina monetų prašo į CoffeInn puodelį, ant rankų laikydama mažą šuniuką.
Už išmaldos prašymą ar davimą Vilnius tave gali nubausti iki 1000 litų bauda.

Vilnius mane smaugia savo struktūra ir aukštais kampuotais carmečio pastatais. Eini gatve ir jautiesi mažas ir traiškytinas vabalas. Pastatai išblizginti, atnaujinti, langai nušveisti taip, kad kartais prie jų rasi užsimušusių paukščių. Jei ne tie paukščiai, viskas būtų visiškai sterilu.
Taip sterilu, jog iš Bostono atvažiavę amerikiečiai patikėtų šiuo miesto maskaradu ir įtikintų save bei kitus, jog Vilnius - turtingas miestas, kuriame gera gyventi ir kuriame dominuoja middleclass'as.

Vilniuje visi labai gražūs ir madingi. Vidutinis atlyginimas Vilniaus mieste viršyja 2500 litų, buto nuomos kainos sukasi aplink 1000. Tačiau kaip tikras Vilnietis tu turi dar būtinai įsigyti Zaros paltuką, krūvą kitų brangių skudurų, valgyti brangų burgerį pietums vienoje iš 200 burgerinių, gerti siaubingai overpriced ir net neskanią CoffeInno kavą, o mėnesio gale kukuoti grauždamas baronką. Middleclass.

Mano paauglystės Vilniaus jau seniai nebėra, ir nepastebėjau kada jis pranyko. Nugerti ir numyžti Užupio kampai šiandien nuglaistyti baltai, vietoj langų kiaurymių stovi plastikiniai langai, už kurių - dizainerių įrengti butai. Ten gyvena Zuokas ir kiti tikri vilniečiai. Nuo mielo rajono tarp menininkų kampo ir gamyklos, iki dar vieno bjauraus posh kvartalo. Ateini, ir jis tau sako, jog čia tau ne vieta. Žmonės žiūri kaip į puskvaišę, kai skinu ir valgau gudobeles Tibeto skvere.

Artėjant mero rinkimams, džiaugiuosi, kad gyvenu ne Vilniuje. Nes didžiausia Vilniaus problema - tai Žaliojo tilto skulptūros, kurios, kaip jau kažkada kažkur rašiau, stovi, rodo pirštais į Piliečius ir tyčiojasi iš jų nepriklausomybės. O kai visi užmiega, gieda internacionalą ir deklamuoja Salomėjos poemą Stalinui. Grįžusi į Kauną atsidarau internetus ir matau ką siūlo kandidatai. Nesuprantu, ar reikia būti naiviu, ar būti idiotu, kad tą siūlytum ir kad to norėtum.

Vilnius yra drakonas. Vilnius yra Chronas. Vilnius yra laumė. Vilnius nori būti sterilus, dar sterilesnis nei dabar. Bepročius į beprotnamį, neįgaliuosius ir nelegalus - į Ruklą. Padaryti tvarką nugriaunant taborą. Nes taboras neturi disciplinos, ten visi statosi kaip nori ir ką nori. O Senamiesty ir Žvėryne namų bendrasavininkai remontuojasi būstą visi atskirai. Pusė langų rudų, pusė baltų, likusi dalis - nepakeistų. Pusė namo stogo padengta skarda, pusė čerpėmis. Vienas namo šonas geltonas, kitas žalias, o antras aukštas iškaltas baltomis plastikinėmis lentelėmis. Middleclass. Vilniečiai. Tikri, ne kokie lenkai. Galima.

Bet Vilnius yra ir tolerantiškas. Praėjus keleriems metams po "lipo žydas kopėčiom" Gedimino prospekte, kažkas žada atstatyti Didžiąją sinagogą.
Kas joje melsis?
Šiandien sinagogos vietoje stovi vaikų darželis. Tūkstančiai Vilniaus vaikų negauna darželiuose vietos. Privatus darželis kainuoja nuo 700 lt/mėn.

Vilnius nėra užtikrintas nei savo praeitimi, nei ateitimi. Didžiausią grėsmę tiek praeičiai, tiek ateičiai, kaip žinia, kelia apsikabinę statybininkai su mentele rankose. Todėl atsivertus A. Šapokos redaguotą "Lietuvos istoriją", Vilniui reikia atrasti kažką itin vilnietiško ir itin lietuviško. Kernavės gatvę. Subačiaus vartus, kurie pritrauks amatininkus.** Lukiškių aikštėje, kur stovėjo simboliai didiesiems engėjams - Rusijos imperijai, Leninui, kur stovėjo kartuvės, reikia pastatyti naują simbolį. Ne apie engimą. Vytį. Nes viskas, ko trūksta Vilniui - dar vienas vyras su arkliu. Šį kartą, reikia tikėtis, į simbolikas atsižvelgs geriau ir raitelio nepastatys zombio pozoje greta žirgo. Nors bet kuriuo atveju, kad ir ką ten pastatytų, puikiai derės su Lietuva nuo jūros iki jūros.

Kai kažkas komentuodamas žaliojo tilto tragediją pasiūlė po jo nugriauti ir patį labiausiai kontroliuojantį sovietinį paveldą - blokinių namų mikrorajonus - negaliu patikėti, bet kažkas tą iš tiesų žada: "Ar Jums patiktų pasikeitęs sostinės veidas, jei apleistus, byrančius sovietmetį menančius statinius pakeistų nauji namai su tvarkingais kiemais, skvereliais" - čiulba vienas paukštelis.*** Nagi tikrai, nugriauti blokinius namus būtų nuostabu, tačiau jau įsivaizduoju kaip savivaldybė derasi dėl perstatymų ir perkraustymų su tuose namuose gyvenančiais asmenimis, gaunančiais visų galų kompensacijas ar socialinį būstą.

Ak, tas mano Vilnius. Keistas tu esi, mieste. Su daug užmojų, didybės manija ir Napoleono kompleksu. Pats tvarkingiausias mieste Lietuvoje. Su tvarkingiausiu ir reprezentatyviausiu keliu nuo Oro uosto iki miesto centro. Su tvarkingiausiu ir reprezentatyviausiu rajonu tarp Stoties ir Senamiesčio. Su doriausiais policininkais, išrašinėjančiais baudas prie Halės turgaus naminiu sūriu ir krapais prekiaujančioms bobulytėms, kurios sąmoningai nusukinėja mokesčius ir dėl ko sostinė sėdi milijardinėse skolose.


* Pati geriausia vieta traukinyje - "pusiniame" aukšte, greta laiptų, kur dvi sėdynės atsuktos į laiptų pusę, viena nusukta nuo jų. Čia niekada nesėdi maži zirziantys vaikai, niekada nesėdi garsiai telefonu kalbančios prastai girdinčios močiutės ir būtent toje vietoje keturių zonų "komplekse" nepučia vėjas nuo atsidarančių traukinio durų.

** Viskas paimta iš Kęstučio Masiulio rinkiminių pažadų, skelbtų feisbuke.

*** Remigijaus Šimašiaus pažadai.

November 6, 2014

Ar galima būti veganu, jei neturi žmonos?

Šitokį klausimą aš uždaviau šiandien po vegan dienose vykusios paskaitos.

O dabar kiek priešistorės, konteksto bei mano pastebėjimų ir pabambėjimų.


Kaip jau bambėjau kažkada anksčiau, nuo gyvūnų teisių (GT) ir veganų veiklų pastaraisiais metais atitrūkau dėl to, jog man lygiai taip pat svarbus ir feminizmas bei dar daug kitų -izmų, kurie nebesiderina su šiandieniniu GT judėjimu. Ir to puikus įrodymas buvo šiandieninė paskaita.

Kontekstui - šiuo metu Lietuvoje veikia dvi GT organizacijos - Asociacija "Už gyvūnų teises" ir "Tušti narvai". Iš vienos tapo dvi po gana bjaurių vidaus pjautynių, kurių giliau neanalizuosiu, nes kaip ir jų priežastys šiam mano įrašui nelabai svarbios.
Po visų pjautynių (labai lietuviškas reikalas, nei stebėtis, nei baisėtis visiškai neverta), šių metų vegan dienas (organizuojamas jau trečius metus; prie pirmųjų dviejų pati prisidėjau labai daug. Šiais metais tiesiog neturiu laisvo laiko) visgi abi organizacijos nusprendė daryti drauge. Na ir kas iš to gavosi?

Dar, vardan aiškumo, iš karto noriu pabrėžti, jog neturiu priekaištų ir nemetu kaltinimų draugams iš AUGT. Nutiko kaip nutiko, bet nereflektuoti negaliu.

Tai va, the story goes:

kaip supratau, TN buvo atsakingi už lektorių pakvietimą, ir taip vegan dienose atsirado lektorius, kurį įvardinsiu Viru. Čia visai kaip "vyras", tik didžioji V, o i - mažoji, norint kiek patikslinti šio žodžio reikšmę. Virai būna labai susirūpinę savo vyriškumu, seksualumu, dievina lyčių vaidmenis. O šiam Virui dar galime pritaikyti ir "seksistinio kuilio" terminą, kurį naudoja Daiva.

Ir tas Viras pasakoja istoriją apie tai, kaip jis yra veganas. O tiksliau, veganas Viras pasakoja apie save, neįtikėtinai self-centered istoriją apie tai, koks jis yra šaunus ir sėkmingas - baltaodis, lieknas, iš upper-middle class, turintis savo nekilnojamo turto biznį, o kas svarbiausia - žmoną ir du vaikus (beabejo, žmonos vardo taip ir nesužinojome).

Tas Viras turi labai successful life, todėl visko daug veikia, dirba sportuoja, neturi laisvo laiko. Ir vieną dieną jis ėmė ir sugalvojo, kad bus veganu. Todėl jis nuėjo pas savo žmoną ir pasakė (citata gali būti netiksli, bet esmė visiškai ta pati, ir net skambėjo labai panašiai): "Aš nusprendžiau būti veganu. Todėl tu išmoksi gaminti veganiškai. Jokių gyvūninės kilmės produktų - pieno, kiaušinių, jogurtų, nieko." Na, o ką žmona darys? Aišku, turėjo išmokti gaminti veganiškai ir maitinti savo veganą Virą. Ir išmoko! Šaunuolė žmona!

Kadangi Viras gyvena aktyvų ir užimtą gyvenimą, savo energijos šaltinius papildo želmenų sultimis. Ir, O DANGAU! Vieną dieną ėmė ir sugedo sulčiaspaudė! Čia gi tragedija, pasaulio pabaiga! Todėl Viro žmona turėjo susipakuot tą sulčiaspaudę ir lėkti jos kuo greičiau taisyti, nes kaip gi jos Viras liks be savo sultyčių???

Na, daugmaž va taip, gerą pusvalandį laiko.

Kaip sakė kolegė iš dešinės, Vilniuje niekas nieko po paskaitos nesakė, visiem patiko ir plojo. Nu va kaip gerai. Deja, Vilniuje nebuvo manęs, o kas kas, bet aš negaliu patylėt kai išgirstu tokį kiekį tokio lygio bsh. Visą paskaitą kaip vaikas vaipiausi iš to Viro šnekamo šūdo bei kurpiau ką čia jam tokio atsakyti. Adrenalinas pliaupė kibirais, neatsimenu, kada kažkas būtų taip smarkiai sunervinęs paskutinį sykį. Na ir sugalvojau! Pasibaigus paskaitai kiek užsiemocinusi padėkojau už tai, kad papasakojo apie tai, koks jis gi sėkmingas Viras ir pasiteiravau, ar galima būti veganu, jei neturi žmonos, kuri tau padaro veganiškai valgyti ir nuveža pataisyti sulčiaspaudę?

Galbūt klausimas buvo per daug "užsuktas", o gal ir ne, bet džiaugiausi, kai Viras susiparino ir nežinojo ką gi čia atsakyti. Į pagalbą šoko Ž-as (lai būna jis anonimas; ir ne, tai tikrai ne Žižekas), atsakingas už šio lektoriaus-Viro buvimą renginyje - jį pakvietęs. Kas išėjo į naudą. Dar kartą uždaviau klausimą, ar galima būti veganu be žmonos, kuri gamina valgyti. M. (jei neklystu?) patikslino, ar galima maistą vyrui pasigamint pačiam. Išgirdom teigiamą atsakymą, pasiūliau paploti.

Puikiai suprantu, kaip šūdinai turėjo jaustis organizatorės, feministės, kurios nežinojo apie ką bus paskaita, nes lektorių kvietė kitas asmuo, o lektorius, paprašytas atsiųsti pranešimo skaidres, to nepadarė. Kaip sakė K., tu negali būdamas renginio organizatoriumi šokt ir sakyt, kad lektorius, kurį mes čia patys pakvietėm, kalba šūdą.

Nu bet o ką daryt? Tylėt? Keistas man tas tylėjimas. Ir nesuvokiamas. Labai trūko A. ir D., kurie tikrai būtų kažką pasakę/padarę, nes irgi ne tie žmonės, katrie tą taip lengvai praleistų pro ausis. Bet visgi lieka taip pat keistomis ir nesuvokiamomis kalbos apie "toleranciją" ir "kitas nuomones". Bsh. Tiek vienas, tiek kitas. Jo, nuomonių yra daug ir įvairių. Bet tai nereiškia, kad jas automatiškai reikia gerbti ir toleruoti. Nė velnio. Daugybė nuomonių nėra vertos leisti joms būti pareikštoms ir netgi nevertos leisti joms egzistuoti. Jei šiandien įsileidžiam "seksitinį kuilį" ir sakom, jog čia kita nuomonė, bet mes taip negalvojam, ar rytoj nebus įsileidžiamas koks Julius Panka (ką, beje, jau padarė "nuostabusis" liberalų jaunimas) su aiškinimu, jog čia kita nuomonė, na, ir jis moka diskutuot?

Istorijos herojus Viras lektorių tarpe atsirado dėl to, kad jis veganas. Na, ir charizmatiškas. Kaip sakiau kolegei iš kairės, apsaugok die nuo charizmatiškų debilų.

Na, o pabaigai, kad būtų smagiau, dainelė:

February 3, 2015

16 priežasčių, kodėl Vilniaus viešasis transportas daro gėdą sostinei

1. Autobusai bei troleibusai dažnai važiuoja ne laiku. Per anksti arba per vėlai. Teko laukti pusę valandos autobuso, kai per tą laiką turėjo pravažiuoti visi trys. Taip pat teko liūdnu žvilgsniu nuvažiuojantį autobusą - 5 minutėmis anksčiau (kai kitas vos po valandos).
2011 m. apie tai buvo atliktas tyrimas, parodęs, jog apie 80% autobusų ir troleibusų nesilaiko grafiko, daugiau nei 30% iš pirmosios stotelės išvažiuoja per anksti.
Naujausi "pasipiktinimai" - čia ar čia.
2.Nors ir nesiseka, bet vairuotojai stengiasi važiuoti pagal grafiką, dėl ko dažnai nukenčia keleiviai. Traumos Vilniaus autobusuose ir troleibusuose - labai dažnos - nuo išnarintų pečių iki
3. Neatidūs viešojo transporto vairuotojai būna ir atsakingi už eismo įvykius. Kai kurie jų baigiasi itin tragiškai.
4. Ar verta dėl to kaltinti vairuotojus? Spręskite jūs, bet įvertinkite ir tai, jog jų darbo sąlygos tragiškos, atlyginimai pastoviai vėluoja, dėl to viešojo transporto vairuotojai grasina streikais.
5. Vilnius išpardavinėja ekologiškiausią ir patikimiausią transporto priemonę - troleibusus. Susisiekimas gyvenantiems greta troleibusų linijos yra žymiai patikimesnis, troleibusai - atrakcija turistams, tačiau VVT tai nė motais.
6. Kelionės viešuoju transportu laikas nuo taško A iki B gerokai per ilgas.
7. Vilnius neturi naktinių autobusų ir troleibusų net ir savaitgaliais. Šie paleidžiami tik per didžiąsias šventes bei miesto renginius.
8. Troleibusai ir autobusai nėra tvarkingi, juose dažnai pasitaiko incidientų dėl keleivių elgesio. Kartą teko stebėti muštynes troleibuse, jau nekalbant apie rūkymą ar įspūdingus kvapus skleidžiančius keleivius.
9. Įspūdingų kvapų keleiviai nemokamai autobusais važinėjasi po to, kai įvesta laipinimo pro priekines duris tvarka, puikiai veikianti visame normaliame pasaulyje, Vilniuje buvo netrukus atšaukta "dėl keleivių nepasitenkinimo" ir kitų "nepatogumų".
10. Keleivių kontrolė garsėja ne tik chamišku elgesiu, bet ir nusikaltimais.
11. Naudotis viešuoju transportu turint judėjimo (ar kitą) negalią - vis dar iššūkis. Teko matyti kaip vairuotojas mėgino iškrapštyti neįgalų vaikiną lauk, nors jis susimokėjo už bilietą ir nieko blogo nedarė - tik garsiai kalbėjo ir nekoordinuotai judėjo dėl savo ligos. Arba vairuotojas nenuleidžia rampos keleiviui vežimėlyje... Gerai bent tiek, jog yra "Socialinis taksi"...
12. Vilniaus viešojo transporto vadovai "puikiai" išmano savo darbą - viešuoju transportu nesinaudoja.
13. Talino gyventojai viešuoju transportu naudojasi nemokamai su sąlyga, jog jų gyvenamoji vieta registruota sostinėje. Įvedus panašią tvarką Vilniuje išsispręstų ir kita problema, dėl kurios verkia Vilniaus miesto savivaldybė - padaugėtų oficialių miesto gyventojų, daugiau mokesčių atkeliautų į Vilniaus biudžetą.
14. Nors kokioje Varšuvoje yra maršrutų, prasukančių pro svarbiausias ir gražiausias miesto dalis (kurie ir pažymėti specialiais simboliais), Vilniaus centre susisiekimas viešuoju transportu prastas ir, pavyzdžiui, pakankamai didelį atstumą nuo Seimo iki Katedros ar Rotušės tenka kulniuoti pėstute, nes tokiu maršrutu niekas nevažiuoja.
15. Perkate ir žymite bilietėlius? Klaidos VVT e-sistemoje gali jus paversti "zuikiais" ir uždirbti baudą.
16. Na, ir Gedimino sapną pranokstantis Zuoko sapnas apie Vilniaus Metro. Arba apie tramvajų (kas, IMHO, būtų nebloga mintis, ypač kur Laisvės pr. ar Narbuto g. viduryje). Komentarų net nereikia...


Ir dėl to labai džiaugiuosi gyvendama Kaune.
Na, ir dar šiek tiek sveiko proto iš UK.
Ir va dėl to pačio Vilnius bus miestas, kuriame niekada daugiau negyvensiu.

May 21, 2015

"Marginalizuotieji" kaip kačiukai

kittens-1.jpg

Šiandien tyčia, o gal ir netyčia įpuoliau į kelias skirtingas diskusijas apie žmones su dauno sindromu.

Viena vystėsi po pasidalintu straipsniu apie paauglę, kuri, nors "serga dauno liga", todėl yra linkusi į antsvorį, sugebėjo numesti svorio ir tapti sėkmingu modeliu (taip, pagal visas gražiausias moterinimo tradicijas - liekna, padažyta, aprengta rausvais apatiniais ir paguldyta ant lovos jūsų visų žvilgsniams) - ir taip, visą tą ji pasirinko laisva valia, sąmoningai ir pati. Ir šis atvejis kai kuriems įrodo, jog "tai, kad tokios istorijos tampa išvis įmanomos liudija neabejotiną vakarų visuomenės pažangą", tuo tarpu aš, kažkokia nepažangi, perskaičiau tą istoriją kaip "net ir apkūnią _dauniukę_ galime paversti gražia, patrauklia, seksualia Moterimi" [būtent iš didžiosios M].

Antroji, iššaukta pirmosios, vystosi po pasidalintu filmo aprašymu. Filme dauno sindromą turintis vaikinas įsimyli _sveiką_ moterį. Top komentaras - ir pagal "like" skaičių, ir pagal turinį (tik ne gerąja prasme) yra toks:
"Asmeniškai pažįstu žmonių turinčių negalią, didelių psichikos problemų. Jie tokie pat žmonės kaip mes, tik labai apriboti savo galimybėse. Ir daugelis tų ribų yra dėl visuomenės reakcijos į juos, o ne dėl sveikatos priežasčių. Todėl šis atvejis, suomiai Eurovizijoje džiugina mane tiesiog neišpasakytai."
Įdomiausia komentaro dalis yra ta, kurioje teigiama: "Jie yra tokie pat žmonės kaip ir mes", kas, iš vienos pusės yra labai bloga "kapitonas Obvijosas trenkia vėl" išraiška, iš kitos pusės, joje labai ryški dabartinio tolerancijos-ne-patyčioms lietuviškojo diskurso dvasia (čia kaip buvo "zeitgeist", tai galima pavadinti "toleranzgeist").

Ir kuo gi tai nėra gerai?

Pažiūrėkime, kas gi čia yra padaroma. Nors niekas ne(be)sako, jog "va, žiūrėk, čia _dauniukas_, jo protas ne toks kaip turi būti, todėl jis diskriminuojamas", ar "va, žiūrėk, čia yra juodaodis, jo odos spalva yra kitokia, todėl jis diskriminuojamas", ar "va, žiūrėk, čia yra raudonplaukis, jo plaukai raudoni, dėl to iš jo tyčiojasi", nes jau truputį per tą peržengėm, bet būtent tie "toleranzgeist" šalininkai tą ir daro - parodo pirštu į tai, kas yra "kitaip", o tada pradeda aiškinti, jog ne, visgi nėra čia nieko kitaip, ar tie kitoniškumai yra ne(be)svarbūs, ir galiausiai, visi žmonės yra skirtingi, bet tuo pačiu ir vienodi bei lygus.

Man žmonių lygybė (įstatymiška ir, hm, savijautiška, ar kaip tą įvardinti?) yra visai kūl, bet visų "vienodinimas" prie to neprisideda (kaip ir šokantys skeletai, romo/juodaodžio/neįgaliojo/narkomano širdys ar mylinčios pandos).

Sėdėdama ir laukdama kolegės pagalvojau, kad visa tai primena [vintažines] fotografijas su kačiukais. Žiū, įmesk į internetą nuotrauką su kačiukais - ir visi tada turi jas žiūrėti, žavėtis ir sakyti - "awww, kaip miela". Kažkur teko matyti (nepamenu kur ir kaip besivadinantį) straipsnį, kur mama kovojo dėl to, jog jos vaikas su dauno sindromu būtų laikomas ir pripažįstamas gražiu (nors man asmeniškai tai labai daug vaikų, ypač naujagimių, yra tikrai baisūs :)))

Panašiai ir su kitais dalykais; štai neseniai Danguolė dalinosi šiuo filmuku: http://www.alfa.lt/straipsnis/49849083/kavines-filipinuose-personalas-autizma-turintys-jaunuoliai - daug kas turbūt pasakytų - o, kokie puikūs žmonės, rūpinasi vargšais autistais, kurie patys tubūt nieko be kitų pagalbos nesugebėtų padaryti - ima juos ir padaro "tikrais žmonėmis", "integruoja į visuomenę" ir išmoko elgtis kaip pridera bei dirbti darbus, kurie tinka tokiems va marginalizuojamiems žmonėms. Nagi vėlgi, kaip su šia nuotrauka ir kačiukais - va, aprenkime juos kaip žmones, įmeskime į žmogišką situaciją ir žavėkimes - awww kaip miela! Kaip pažangu!

Bėda tame, jog veikiausiai visus "kitoniškumus" pirštais rodo ne kokie "heiteriai" ar netolerantiškieji, bet tie, kurie atseit rūpinasi tolerancijos plėtra. Vėlgi, kaip čia su kadaise internetuose platintais paveiksliukais apie moteris - va, Onutė yra apkūni, tačiau nesijaudink, Onute, tu ir apkūni esi graži! Tik kažkaip pamirštama, jog Onutė galbūt niekad negalvojo, kad ji apkūni ar kad gali būti negraži. Beveik visiems tie paveiksliukai su moterimis patiko, tik įdomu, kas būtų, jei kažką panašaus padarytų su kitais "marginalizuojamais" žmonėmis? "Petriukas neturi kojos, bet nebijok, Petriuk, tu irgi gali būti kaip visi ir jaustis vyru!" Absurdas, ar ne?

Labai abejoju (ir nė karto neteko susidurti), jog kiekvienas žmogus, kuris esą marginalizuojamas, savo "kitoniškumus" keltų viršun taip smarkiai, kaip tie, kurie propaguoja toleranciją. Neteko išgirsti: "Labas, aš tai žinok esu lesbietė/autistė/ŽIV positive/romė/etc." Kai kurie dalykai yra tapę neatskiriama asmenybės dalimi ir tu apie juos tiesiog negalvoji, tačiau kaskart tą primena kiti. Ypač bjauru tiems, kurių "kitoniškumai" yra ryškiai matomi. "O, matau, tu negali vaikščioti! Kaip aš tave užjaučiu, vargšele!" Ne, žmoga tikrai nežinojo, jog negali vaikščioti, ačiū, jog bakstelėjote pirštu į tai! Ir dar pasidalinsite užuojauta! Oh, wow, so much help!..

Bet jei netyčia pasakysi, jog tau nepatinka toks baksnojimas, tau nepatinka, jog va kačiukai aprengiami drabužėliais ir fotografuojami kaip žmonės, po to sharinami internetuose, kad visi jais žavėtųsi ir sakytų aww - tai būsi kažkokia baisa pabaisa ir tikra nesusipratėle. Na gerai, tebūnie. Tačiau manau, jog yra daug deramesnis elgesys su tais, kurie kažkam atrodo "kitokiais" ir "marginalizuojamais".

1. Nustokite patys badyti pirštais į tai, kas, jūsų manymu, yra žmonių marginalizavimo priežastis.
2. Imkite pavyzdį iš vaikų - ne kartą dalinausi istorija iš darbo vaikų darželyje, kai vaikai apkalbinėjo savo šeimas, nes mokėmės anglų kalbos žodžius - mother, father, sister, brother ir pan. Buvo pats "Šeimos psichozės" seime [tyčia iš mažosios] įkarštis, o darželinukai visiškai ramiai šnekėjosi: "Aš tai neturiu tėčio". "Ane? Geras, aš irgi!". Jokio nusistebėjimo, jokio pasibaisėjimo, tiesiog. Kaip nieks nesistebi, jog žolė žalia ar dangus mėlynas. Aišku, tiek žolės žalumas, tiek dangaus mėlynumas gali kelti įspūdžius, emocijas, galima į juos žiūrėti. Tik va su žmonėm kažkaip kitaip - vaikai neretai domisi ir žiūri į žmones vežimėliuose, tačiau tėvai iškart drausmina - baik, negalima, nemandagu, nežiūrėk! Ir va būtent nuo to prasideda marginalizavimas, kuris nuo šios stadijos keliauja į neapykantą arba "toleranciją", aka: "ak, tu esi neįgalus/apkūnus/neheteroseksualus/negražus/nelietuvis/nebaltaodis/etc, bet gi nieko tokio! Aš manau, kad visi žmonės yra vienodi ir nepaisant to, kad tu esi anoks, iš tiesų tai tikrai ne!"

O čia va smegenys ir nusprogo.

May 25, 2015

Žodžio galia

Jau buvau pamiršusi apie sumanymą, kuris kilo dieną - pakoreguoti kokį random straipsnį ir pažiūrėti kaip gi jis atrodytų, jei... (manau, pasimatys, ką pakoregavau)
O L. pasidalino visai neblogu ir tam puikiai tinkančiu tekstu, tai va:

Filosofas, visuomenės veikėjas Leonidas Donskis atkreipia dėmesį, kad iš principo Lietuva turi geros ir europietiškos šalies reputaciją. Net Sąjūdžio laikais, kai Maskva mėgino sukiršinti lietuvius su rusais, lenkais, žydais, to padaryti nepavyko – Lietuva nebuvo išprovokuota.

„Mano nuomone, dabar kibti ant to kabliuko, kai esame daug saugesni nei buvome 1991 m., būtų visiška kvailystė“, – sako L. Donskis. Vyro teigimu, taip elgdamiesi, darytume paslaugą Maskvai.

Tačiau, pastebi L. Donskis, pasikeitus geopolitinei situacijai, nuotaikos visuomenėje keičiasi. Tada paaštrėja ne patys maloniausi dalykai. „Paranojiškos nuotaikos, įtarumas, mažumų įtarinėjimas – bijau, kad šia prasme Maskva pasiekė kai kurių savo laimėjimų. Nuotaikos truputėlį pakeistos, jos nemalonios, nes jeigu ši tendencija tęsis toliau, Maskvos propagandistams norint, galima kartoti – žiūrėkite, mes gi sakėme, kad jie yra ksenofobai ir nekenčia rusų. Problema yra ir manau, kad būtų protinga balansuoti šiuos dalykus“, – kalbėjo pašnekovas.

Vyro teigimu, palyginti nedaug žmonių Lietuvoje nuoširdžiai simpatizuoja tam, ką dabar Rusija daro Ukrainoje. L. Donskio teigimu, net jei mažumų nelojalumo simptomų būtų, sveikas protas kalbėtų kitaip: reikia mažumas palenkti į savo pusę. „Reikia mažumas palenkti į savo pusę, pelnyti jų lojalumą ir simpatijas. Man sveikas protas sako, kad didžioji dalis tų žmonių supranta, kuo skiriasi gyvenimas Europos Sąjungos valstybėje nuo gyvenimo kitur. Aš esu įsitikinęs, kad jie linki laimės ir saugumo sau ir savo vaikams“, – teigė vyras.

Jis ragina nepasiduoti isterijai, o geriau galvoti, kaip Lietuvos rusams ir lenkams pateikti europietišką įvykių versiją, pavyzdžiui, siūlant daugiau europietiškos informacijos rusų kalba. „Laukia ilgametis rimtas darbas siekiant, kad lenkai ir rusai iš tikro būtų Lietuvos patriotai. O ne pradėti fantazuoti apie tai, kad su akcentu lietuviškai kalbantis žmogus savaime yra putinistas. Taip darome didelę žalą sau ir savo visuomenei“, – įsitikinęs vyras. .

„Turiu šiokių tokių nuogąstavimų, kad retorika, įvedama cenzūra, kai draudžiamos rusiškos laidos, krata mokykloje – taip šiek tiek sukuriamas įvaizdis, kad rusai traktuojami kaip „penktoji kolona“. Manau, tai yra klaida“, – sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas Kęstutis Girnius.

Pasak vyro, nors yra vyresnių rusų, ilgesingai galvojančių apie sovietmetį, jaunimas taip nemąsto – paprasčiausiai sovietmečio nepažįsta ir gana gerai integravęsis į Lietuvos gyvenimą.

2012 m. „Eurobarometro“ apklausa parodė, kad Lietuva – šalis, kurioje žmonės jautėsi mažiausiai diskriminuojami. 65 proc. nurodė jokio diskriminavimo nejautę. Tą jautė vos 15 proc.

„Prieš trejus metus jautėsi, kad Lietuvoje nebuvo etninės diskriminacijos, šiuo atžvilgiu Lietuva buvo aiški lyderė visoje Europos Sąjungoje. Jeigu dėl dabartinių įvykių padėtis pasikeistų, būtų labai liūdnas posūkis“, – kalbėjo vyras.

Jo manymu, jei yra ženklų, kad žmonės jaučiasi skriaudžiami, valdžia turėtų pradėti rimtus tyrimus ir mėginti sustabdyti santykių pablogėjimą. „Būtų labai blogai, jei turint labai gerus santykius, iš dalies dėl perdėtos retorikos, taip pat iš Vyriausybės vadovo ir pačios prezidentės, pakenktų santykiams. Nežinia, kiek tokiu atveju užtruktų laiko juos atstatyti į ankstesnį lygį“, – sakė K. Girnius.

Jis stebisi sprendimu vidury dienos, pamokų metu, krėsti rusišką mokyklą. K. Girniaus aiškinimu, teisėsauga aiškiai nieko mokykloje nerado. Tokį elgesį pašnekovas vertina kaip neatsakingus valdžios žmonių veiksmus siekiant parodyti budrumą. „Tai labai pavojinga“, – perspėja vyras.

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/perspeja-del-pavojaus-kur-veda-isterija-del-rusijos.d?id=68042944#ixzz3bBYPIurP

June 9, 2015

Falafelių karai arba lietuviškai-libanietiški verslo ypatumai

Prisiminusi Justės istoriją apie duris, pagalvojusi apie keistus klientų-verslininkų santykių ypatumus (kuriuos jau aprašė Rokiškis ir Skirmantas Tumelis - šiaip jų nei skaitau, nei linkinu, bet dabar jau tenka:) ir savas patirtis, nusprendžiau parašyti šį įrašą. Džiugu, kad mano patirčiai jau yra terminas - visivisi efektas!

...viskas prasidėjo šaltą vasario vakarą, kai su kompanija užsukome pavakarieniauti į Mona Lebanese Kitchen Vilniuje. Vietą pasirinkau todėl, jog neseniai atsidariusi, turėjo nemažą veg meniu, o be to, falafeliai (ypač geri falafeliai) Lietuvoje sunkiai aptinkami, todėl privalėjau išmėginti naują spot'ą.

Iki tol falafelius valgydavau Kaune Al Diwan, nes Baltų Dramblių falafeliai, kiek pamenu, buvo falafelių "padielkos", o Vegafe nepatiko. Geriaus falafeliai Lietuvoje buvo tas dvi savaites Chicken Go kai ten dirbo Jurgis. O blogiausi falafeliai Lietuvoje (ir apskritai blogiausi ragauti falafeliai ever) buvo kioskelyje Vilniaus Centriniame Pašte. Labai gerai, kad jo nebėra ir nebeapgaudinėja žmonių tomis baisybėmis. Dar ragavau falafelių JAV, Vokietijoje, Lenkijoje, Suomijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Maltoje, Kipre, Izraelyje. Taip kad jaučiuosi pakankamai falafeliškai išprususi. O ir šiaip esu maistui gan išlepusi, tad bet kokiu š manęs nepapirks nei falafelinės, nei belenkas kitas.

Taigi, istorija prasideda tuo, jog užsisakau falafelių už 4,5€ ir gaunu mažą lėkštutę, kurios dugnas išklotas padžiūvusiom kiniškom salotom, keturis falafelius, mažą indelį su padažu, kurio nepakako padažyti sausiems falafeliams, o meze, kuris man yra savaime suprantamybė, neatnešė, nes tokio ten nėra ar nepriklauso. Tiesa, buvo kažkokių morkų vandenyje, bet valgėme daug maisto*, tai nesu tikra, prie kurio patiekalo jos buvo patiektos. Žinoma, vakariene nelikau patenkinta, kadangi: a) Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos virtuvės pasižymi gausiomis porcijomis, todėl keturi falafeliai libanietiškame restorane atrodė kaip pasityčiojimas (Beje, buvau net pradėjusi galvoti, jog galbūt esu visgi neišprususi ir libaniečių restoranai yra skregos ir kitaip nei kiti pateikia mažas porcijas be garnyrų. Po to keliaudama sutikau CouchSurferių iš Libano, kuriems papasakojau savo nuotykius ir jie patvirtino, jog porcijos būna / turi būti didelės. Ir falafeliais piktinausi derėtai.), o aš likau alkana. b) jei patiekalas sausas, turi būti kažkas burnai sudrėkinti - padažas ar šviežios daržovės, tačiau padažo nepakako, o daržovės buvo nešviežios, pjaustytos gerokai anksčiau ir apdžiūvę - tuo būčiau nepatenkinta bet kurioje kitoje maitinimo įstaigoje.

Tai va, grįžusi į Kauną po kelių dienų parašiau recenziją į www.kavalgoveganai.lt - ten tų recenzijų (beje, ne tik gerų) visai nemažai, tačiau tokį nuotykį apturėjau (ir turiu ligi šiol) tik su viena.

Po mėnesio sulaukiau komentaro iš restorano, kur jie žada tobulėti, atsiprašo už nemalonią patirtį ir t.t., tačiau prideda ir tokį teiginį:
Apie tai, kaip viskas yra restorane Al Diwan žinome turbūt geriau nei bet kas kitas, tad truputį keista skaityti tokius atsiliepimus. Kai kur skamba, kaip užsakyta reklama. Tikimės, kad taip nėra:)

Aha, jų falafeliai man nepatiko, konkurentų patiko - viskas aišku - užsakyta reklama! Ir kadangi jie apie konkurentus žino geriau nei bet kas kitas, turbūt žino, kiek tie konkurentai man ir sumokėjo? :D Beje, kažkada norėjom su draugais parašyti recenziją ir apie Al Diwan, tik kažkaip jų savininkai nelabai to norėjo, tai ir nerašėm, patingėjom.

Anyway, dėl gerų falafelių Lietuvoje padaryčiau daug ką, todėl atsakiau jiems taip:


Tai, jog falafeliai vienur paliko gerą įspūdį, kitur - nelabai gerą, nereiškia, kad kažkas kažkam moka pinigus, jog darytų (anti)reklamą. KVV stengiasi pateikti nešališką informaciją visiems savo skaitytojams bei skatinti veg maistą siūlančias kavines ir restoranus tobulėti. Tikimės, jog patobulėsite ir jūs, o tada pakviesite apsilankyti dar sykį bei pakeisti nuomonę. Recenzijas visada atnaujiname, jei restorane įvyksta esminių pasikeitimų (tiek į teigiamą, tiek į neigiamą puses)
Galiu pasufleruoti, jog pakaktų pakeisti bent vieną iš trijų aspektų: a) kainą (už 4,5€ galima gauti falafelių su dauuuug garnyro šalyse, kur maistas restoranuose ir kavinėse yra gerokai brangesnis nei Lietuvoje, pvz. Olandijoje, todėl tiek mokėti už jūsų siūlomus falafelius nesinori); b) kiekį (jei kaina lieka ta pati, tačiau falafelių daugiau ir užtenka padažo pamirkyti visiems - visgi tai sausas maistas); c) pridėti lėkštelę meze - bent porą alyvuogių, marinuotų daržovių, pipiriukų - kad būtų ką užkrimsti, nes padžiūvusios salotos lėkštės dugne prie sausų falafelių tik dar labiau ašarą spaudžia.

Nagi jei kažkas pasikeistų, eičiau aš ten tų falafelių, tikrai!
O dėl apkaltinimo "nupirkimu", parašau tokį įrašą į blog'ą.

Tačiau, surprise surprise, randu dar vieną atsakymą (gaila, kad blogger nepalaiko IP rodymo funkcijos):

labai keistas komentaras.
Aldiwan lankiausi kol neatdidareMona:
Aldiwan minusai-
tabouleh net is toli nepanasios salotos i originalias
falafel niekad ten net nevalgiau
humusas daromas ne su sv citrinu sultim
astrumas, kuris neleidzia visiems megautis maistu
niekada neduoda nieko nemokamai
produktu kokybes net nekomentuosiu.
Pliusai.. vienintelis nuoma restorano pigi. nes prie stoties kitaip negali but. tas ir leidzia kainom zaist.. kita vertus tai kaunas .. wake up
Libanietiskas maistas nera astrus. taip pat morokas ar kita salis nieko bendro neturi su uv prieskoniais.. tai kita vistiek kultura.
marinuotos darzoves Monoj ir morkos super id3ja ir tikrai skanios.
nei kart nebuvo pilvo putimo ar siaip sustojusio skrandzio kaip po bet kurio vegetarisko ar veganisko restorano. kodel?
as kaip pradirbusi daug metu maisto sferoj..galiu pasakyt tik del to , kad maistas ne pusgaminiai ir gaminama is kokybisku ir svieziu produktu.. cia ir dabar.

Šita(s) komentuotoja(s) tai tikrai nenupirktas, jau net nekalbant apie rašymo ir skaitymo gabumus (recenzijoje rašiau, jog falafeliams trūksta skonio, nes jie matyt taikyti prie aštrumo ir prieskonių bijančių lietuviškų mitybos įpročių, tačiau kažkaip jiems susišvietė, jog mano manymu, falafeliai turi būti aštrūs).

Na ok, jei jau sekate recenziją, kurioje jūsų maistas įvertintas prastai bei užsiimate tokiais dalykais, vadinasi, viskas su jumis aišku. Nenorite manęs pas save valgančios, ir nerasite. O kad jau tokiame lygyje bendraujate su savo [potencialiais] klientais, tai niekam jūsų ir nerekomenduosiu, dėl ko atsirado originaliosios recenzijos prierašas apačioje.

Galvojau, jog istorija baigėsi, tačiau šiandien - libaniečiai puola vėl. Šį kartą už tai, jog Lietuvos Žydų Bendruomenė savo paskyroje paklausė kur gauti Vilniuje falafelių, todėl pasiūliau kelias vietas su komentarais apie falafelius, tačiau gavau jau eilinį atsakymą, šįkart ir su keistomis užuominomis LŽB, kas išvertus į marozų kalbą skambėtų "ė, čiūvak, ko čia laikini?":

monavel.png

Tarp kitko, ten pat rašiau ir apie falafelius Kaune, kurių vieni man irgi neskanūs, tačiau gavau tokį atsakymą:

feffe.png

Ha ha, cirkai. Po to pradėjo į tą LŽB postą rašinėt žmonės ir siūlyt tikrus ir geriausius Mona Lebanese falafelius, laikinti vieni kitų pasisakymus. Keliais feisbuko click'ais atsekiau, jog vieni kitus turi drauguose, o viską geriausiai paiškina ši vieno iš laikintojų profilio nuotrauka su falafelių karėmis, daryta pačiame Mona Lebanese restorane :D Veidus paslėpiau po falafeliais, dar kažkiek sąžinės turiu : )

falamona.png

Kas ten nupirktas komentuoti, kaip ten sakėt?..

Iš visos šios istorijos, kur turbūt niekada nesibaigs, galime pasidaryti kelias išvadas bei išmokti kelias pamokas.

1. Man tie falafeliai NEPATIKO. Nu kad ir kaip norėtų kažkas, kad man jie būtų patikę, bet nepatiko. Ir parašiau į internetus, kad nepatiko. Niekada negirdėjau, jog kažkas blogo, neleistino ar draustino nesusižavėt kažkokiu maistu ir pasidalinti įspūdžiais viešai.
2. Kadangi su mano "nupirkta" nuomone jau kelis mėnesius restoranininkai bando kovoti ir įtikinti, jog skleidžiu dezinformaciją, esu nupirkta ir t.t., nes tie falafeliai man NEGALI NEPATIKTI, todėl man nepatikti pradėjo ne tik falafeliai, bet ir restoranas.
3. Jei jau pasakojate apie "nupirktus komentarus", tai nuu taip akivaizdžiai patys neužsiimkit tuo, prieš ką taip uoliai "kovojate".
4. Iš atsiradusių komentarų apie tai, koks Al Diwan yra blogas,galiu spėti, jog netyčia įpuoliau į kažkokį karą tarp Al Diwan ir Mona Lebanese savininkų :D

Taip pat iškilo vienas didis klausimas: Užkalnis irgi būna nepatenkintas maistu. Daug kur. Tai kas jį nupirko? Ir kas nupirko Plečkaitį?

Todėl pabaigai norėčiau Mona Lebanese Kitchen palinkėti dešimties užkalnių apsilankymų su recenzijomis, kad galėtų komentaruose kovoti ne(be) prieš mane vieną. O jei rimtai, tai išmokti kaip bendrauti su klientais - tiek patenkintais, tiek nepatenkintais.
O jei šį tekstą skaitytų kok(ia/s) vadybos/viešųjų ryšių/reklamos dėstytoja(s), pasiūlyti šią istoriją kaip įdomų atvejį analizei ar studentų referatų temą. Juo labiau jog girdėjau pletkų, kad taip "kariauja" tas restoranėlis ne tik su mano netinkama nuomone apie falafelius : )


* Baba Ghanouj buvo skani, tik pita atnešta celofaniniame maišelyje negražiai atrodė. Ale prikibo prie neskanių falafelių, tai apie skanius dalykus ir nerašiau :D

July 17, 2015

Apie tai, kaip manęs toliau veganai nekentė

Kartais paliūdžiu, jog pasirinkau istorikės specialybę, nes ne ką mažiau man įdomūs yra žmonės bei jų elgsena, kuri, kartais yra siaubingai nelogiška, nepaaiškinama ir man visiškai nesuprantama. Netgi kuomet egzistuoja kažkokie įprasti elgesio modeliai, kai kas sugeba viską daryti ir šnekėti taip, kad tai tampa visiška mistika.

Todėl pati įdomiausia (bent jau šiuo metu) žmonių grupė man yra veganai. Kodėl? Tam yra kelios priežastys. Pirma, aš pati esu veganė, gana ilgą laiką, pradėjau veganauti dar tais laikais, kuomet reikdavo iš Cento parduotuvės pirkti vienintelius veganiškus pakaitalus - sausus sojos kepsnelius, sojos grietinėlės miltelius bei sojos pieno miltelius (kurie buvo vegetariški, bet ne veganiški). O dabar gali gauti ko tik įsinorėjęs, net veganiškai valgyti restoranuose, gerti kavinėse kavą su sojos pienu, valgyti veganiškas spurgas, bet vis tiek visi virkauja - kaip visko trūksta, kaip viskas blogai ir kaip reikia viską be išimčių remti bile tik veganiška.

Tai va, o aš taip nemanau. Todėl turiu dar vieną "nuotykį", panašų į libaniečių restoraną su prastais falafeliais (kai parašiau, kad falafeliai nekokie, tai užsitraukiau pyktį ir daug komentarų internetuose). Iš esmės pamoka tokia: jei jau einate valgyti į miestą, tai visas jūsų valgomas maistas privalo būti skanus. Jei jis jums neskanus, tuomet jūs nieko nesuprantate. Arba jei ir suprantate ir iš tiesų neskanus, tuomet nutylėkite, kad maistas neskanus vardan kokio nors švento tikslo, nes kitaip nuvarysite tą maitinimo įstaigą į bankrotą (taip, būtent JŪS nuvarysite į bankrotą, o ne neskanus maistas). Čia labai panašu į pasaką apie naujus karaliaus drabužius - visi gyrė stebuklingą karaliaus apdarą, kurio tik kvailiai negalėjo matyti, tačiau tik vienas vaikas išdrįso pasakyti, kad karalius nuogas.

Tai vat lygiai taip pat ir aš esu tas vaikas (beje, šiandien mane išvadino "radikalia" ir "kritiška", nes kaip žinia, tai yra labai labai blogos savybės - taip ir rašė, kad jos "nepavyzdinės"), katras jei jau kažką mato, galvoja, tai tą ir sako, nesvarbu, jei visi vaidina esant priešingai.

Antroji istorija apie maistą ir recenzavimą - arba kaip dar sykį užsitraukiau pyktį, šį kartą - dvigubą, nes išdrįsau sudirbti veganišką restoraną (na, labiau valgyklą). Užėjau papietauti, pietūs nepatiko (buvo visiškai visiškai be skonio, o produktai nemaloniai dvelkė pigumu - soriuką, aš iš konteinerių skaniau ir įvairiau pavalgau), ir parašiau, jog maistas buvo prastas, nes neturėjo skonio ir atrodė pigiai.

Pasirodo, nieko aš nesuprantu ir šiaip nemoku elgtis ir gyventi.

Matote, jei nueinate pavalgyti ir maistas jums nepatinka, tai to jokiu būdu negalima rašyti ir skelbti viešai, geriau pasakyti savininkams/padavėjai/virėjams privačiai, nes kitaip sužlugdysite verslą [FIY, per dienos pietus kokius 5-7 staliukus turinti valgykla stovėjo tuščia - tik dar nebuvau nei ten valgius, nei recenzijos blogos parašiusi, bet žmonės vis tiek nesibūriavo, hm, įdomu kodėl? Tuo tarpu kokioj Šv. Vietoj ne visada per pietus kur prisėsti rasi, o jei ateisi vėliau - gali ir maistas būt pasibaigęs]. Visos recenzijos apie maistą turi būti geros - visai kaip "Kauno žiniose", kurių praktikančių (?) recenzijas labai taikliai apibūdino vienoje feisbuko grupėje va taip:

Straipsnis parašytas profesionaliai, labai tiktų į Lietuvos TSRS maisto pramonės sektoriaus 50-mečiui paminėti išleistą viešojo maitinimo įstaigų katalogą. Galima būtų sufotkinti interjerą juodai baltomis grainy nuotraukomis ir straipsnio autorės sakinius dėti kaip anotacijas.

Sunku man suprasti, kodėl recenzijos turi būti tik geros. Norima likti "draugiškais, tolerantiškais, empatiškais" bei nežlugdyti verslų? Norima "neužsirauti" ant savininkų ir jų draugelių, kad neuždaužytų su beisbolkėm? Po pastarosios blogos recenzijos gavau klausimą - "koks recenzijos tikslas" - nes, pasirodo, jos visos turi turėti kažkokią misiją ir aukštesnį tikslą, nei tik pasidalinti įspūdžiais bei atsiliepimais apie ragautą maistą. Taip, "šalutinį" poveikį recenzijos turėti gali, bet tai yra viso labo tik šalutinis poveikis; kažkaip ir iki interneto bei recenzijų bumo vienos maitinimo įstaigos veikė sėkmingai, kitos ne. Taigi, tie, kurie yra įsitikinę, jog nuo recenzijų priklauso viskas, pasitikrinkite galvas. Rimtai. Spėju, jog smegenų rievės bus gerokai išsitiesinusios.

Na, o toliau - apie trolių fabriką, užpuolusį mane po to, kai drįsau būti akiplėša ir pareikšti, kad maistas neskanus.

Visų pirma, neslėpiu to, jog esu kiek mizantropė (kartais ir labai mizantropė), bet tuo pernelyg ir nesididžiuoju. Lygiai taip pat nesijaučiu labai gerai kai suprantu, jog esu "protingiausia kambaryje". Bet šį kartą dėl to jaučiuosi tik geriau. Kuomet pamokslininkai aiškina apie mano egzistavimo žalą dėl mano demonstruojamo radikalumo (t.y. reikšti nuomonę nevyniojant jos į vatą) ir kritiškumo (t.y. turėti apie dalykus ne vien tik teigiamą nuomonę), jaučiuosi gerai, netgi labai gerai ir nelieka jokių abejonių dėl to, jog pasirinkau tinkamą veiklos kryptį ir darbus universitete, kur inovatyvumas bei kritiškumas yra pagirtinos savybės.

Antra dalis, smagu žiūrėti į priešininkus ir į tai, jog pagrindiniai jų argumentai pažeidžia argumentacijos logikos taisykles (turbūt pusė iš išvardintų čia: https://yourlogicalfallacyis.com/). Vadinasi, vis dar esu mąstanti ir logiška būtybė ir dėl to neturi kilti jokių abejonių.

Trečia, nagi visuomet yra "hidden plot" - jau buvau kartą užpulta dėl to, kad parašiau apie "karą" tarp dviejų GT organizacijų. Taigi pasirodo, jog sukritikuota valgykla yra itin pamėgta tos pačios, kuri mane puolė ir praeitą kartą, organizacijos narių, o jų šefė yra... tos organizacijos vadovė :D Nagi tikrai už to neslypi jokie "užgauti ego".

Tai vat, pabambėjau truputį ir čia.

O moralas toks: jei nori gyventi lengvai, ramiai ir būti visų draugas, yra paprasta - neturėk jokios nuomonės arba jos nereikšk viešai. Tačiau tokių tikslų neturiu, todėl ir toliau būsiu "labai didelis negatyvas veganų visuomenėje", šnekėsiu ir rašysiu apie dalykus, kurie man nepatinka. Kad ir kaip banaliai tai skambėtų, aš turiu teisę nemėgti jūsų išgirto bet neskanaus maisto. O jūs turite teisę nemėgti manęs. Turite teisę ir pilstytis smėliu dėžėje, bet aš turiu teisę iki tokio lygmens vaikų žaidimų nenusileisti ir likti kritiška bei racionalia.

Taip pat vakar paklausiau L. - kaip gi elgtis su tais užpuolusiais troliais? O jis pagal savo sekamus youtube geimerių kanalus pasiūlė tobulą sprendimą - "feed'em a back of dicks". Tai štaigi - dovana ir jums, heiteriai :*

September 8, 2015

Apie katastrofų vaizdus, vojarizmą ir empatijos mygtuką

Pastarosios savaitės (o gal ilgesnio laiko tarpo) internetai kaip reikiant įdomūs. Pagaliau mano dėmesį patraukė naujas fenomenas, kurį galėčiau įvardinti "empatijos mygtuku", kuris visgi veikia ne tik kaip mechanizmas, įjungiantis kitų asmenyse atjautą, bet ir veikia kaip savotiška "doomsday machine", tik kad vietoje atominių bombų pasaulį maitina kraupiais paveikslėliais, kurie turi vieną labai svarbią funkciją - "suspausti širdį".

Būtent tą ir perskaičiau viename blog'o įraše, dėl kurio pradėjau rašyti savąjį.

Bet apie viską - nuo pradžių.

Turbūt kai kam teko girdėti, jog retsykiais padejuoju, kad pasirinkau istoriją, o ne sociologiją, kadangi [vis dar gyva] žmonija yra ne ką įdomesnis tyrimų ir stebėjimų objektas nei praeities žmonijos ar šiaip mįslių nagrinėjimas. Nežinau kas yra priežastis, o kas - pasekmė, tačiau turiu pripažinti faktą, jog dažnai į žmones bei internetus žiūriu "pro tyrėjo akinius". Taip, kas bijo bendrauti su psichologais/psichiatrais, nes mano, kad jie nuolat analizuoja žmones (kažką tokio girdėjau iš buvusių bučiokių psichologijos studenčių), tai tie siaubingai klysta, nes turėtų daug labiau bijoti manęs, cho cho cho!

Mano dėmesį šį kartą patraukė žymioji sirų berniuko nuotrauka ir tai, kas su ja nutiko Lietuvoje.

Kažką panašaus jau esu stebėjusi/galvojusi prieš kelis metus kitoje internetų erdvėje, kuomet ėmė plisti ši nuotrauka:

O po to - tas pats shotas, tik kitu kampu:

Apie tokio pobūdžio vaizd(ini)us, jų reprodukavimą ir jų santykį su tikrove jau rašė Debordas, Žižekas ir Butler. Trumpai tariant - dalinimasis jais ir jų stebėjimas mūsų ne tik nepriartina prie nuotraukose vaizduojamos realybės, bet priešingai - mus nuo jos dar labiau nutolina, kadangi leidžia dar kartą ir dar kartą išgyventi nuotraukose užfiksuotus šokiruojančius vaizdus, juos stebėti vojaristiniu žvilgsniu ir mėgautis katastrofomis kaip trileriais. Matydami nebaltaodžio, neeuropiečio, nekataliko vaiko kūną trilerio žiūrovai nesugeba į jį įsikūnyti, tačiau patiria kūno šiurpulį, juos užplūsta emocijų banga.

Tačiau visame tame naujo yra tai, kad dominuojanti emocija, kurią sukelia toji nuotrauka yra ne pyktis, ne baimė, tačiau empatija bei susirūpinimas.

Pa%C5%BEym%C4%97jimas_031.jpg

Viršuje yra printscreenas iš sparčiai populiarėjančios blogerės, puikiai įtaikančios tarp naujai atsiradusios tikslinės grupės (tos pačios, kur nemėgsta Užkalnio, Vasiliauskaitės ir mėgsta Hasanovą bei Rekašiūtę) įrašo. Tuomet apie mistinį berniuką dar kuriamos graudžios pasakos (beje, "berniukas" turi vardą - Aylan, bet kam tai rūpi!), turinčios dar labiau suspausti širdį nesupratingoms Aušrelei ir Laurutei (o čia jau kitas įdomus įrašo momentas, kuomet norint sumalti oponento nuomonę į miltus, oponentėmis pasirenkamos moterys, o jų vardai naudojami mažybinėmis formomis, taip paverčiant jas mažomis, durnomis ir nieko nesuprantančiomis mergaitėmis).

Įrašo autorė taip pat siūlo sprendimą, ką reikia daryti su žymiąja nuotrauka. Sprendimas iš tiesų įspūdingas:

Pa%C5%BEym%C4%97jimas_032.jpg

Apie kažką panašaus esu rašiusi prieš kelerius metus, kuomet nagrinėjau Andy Warholą.

"Fotografija, o vėliau ir kinas suteikė žmonėms galimybę patirti realybės iliuziją. Andy Warholo darbuose atsirado ir perdirbtos spaudos fotografijos, vaizduojančios katastrofas. Žmogus, skaitydamas laikraščio reportažą apie katastrofą, vis dar buvo pavojingame pasaulyje, vis dar galėjo išgyventi nemalonius jausmus. Tačiau žiūrėti į Warholo paveikslus, atkartojančius katastrofų fotografijas, yra saugu, kadangi katastrofa, perkelta į paveikslą, padaro paveikslą svarbesniu už pačią katastrofą. Andy Warhol įgyvendino Bataille mintį, jog tapytojas yra pasmerktas pamaloninti kitus. Nors bjaurūs paveikslai turėtų atbaidyti žiūrovus, jie vis tiek vilioja ir teikia žiūrėjimo malonumą. Katastrofos, vaizduotos Warholo paveiksluose, buvo nutolintos nuo žiūrovų, jiems buvo sunku rasti ryšį su vaizduotų katastrofų aukomis. Todėl tie paveikslai žiūrovams tapo patraukliais ir įdomiais. Panašiai Rugsėjo 11-osios vaizdinius analizavo ir Slavojus Žižekas. Realus siaubas buvo paverstas nerealiu; sąmoningai išlaikytas atstumas nuo katastrofos aukų, paliekant įspūdį, kad blogybės vyksta kitoje, o ne mūsų gyvenamoje realybėje. Katastrofos vaizdai buvo vis kartojami medijose, sukeldami žiūrovams šiurpų pasitenkinimą. Tam tikra prasme į dangoraižį besirėžiantis lėktuvas buvo ir meno kūrinys, kurį norėjosi pamatyti dar ir dar. Warholo katastrofų paveikslai, kaip ir daugelis jo kitų darbų, kartojosi. Arba ant atskirų drobių, arba vienas ir tas pats vaizdinys buvo kartojamas vienoje (pvz., White Car Crash 19 Times, 1963). Taip Andy Warhol pasiekė gana įdomų rezultatą: realybė, pavaizduota paveiksle ir daug kartų atkartota, tapo vartojama preke." (Pardon my philosophy, jei ką. Į grandus nepretenduoju.)

Beje, kūrinys Silver Car Crash (Double Disaster), vaizdavęs avarijoje suniokotame sidabriniame automobilyje įstrigusį kūną, 2003-aisiais buvo parduotas už 105 milijonus USD ir pateko į brangiausiai parduotų paveikslų dvidešimtuką:

Tuo tarpu ne taip masiškai plito kitas įrašas, kuris man pasirodė labai taiklus. Juo pasidalinta tebuvo vos 91 kartą:

"I understand why newspapers have published the photos of the dead Syrian boys and I also understand why so many people are sharing these and other photos of drowned people-out of shock and anger-on social media. These are powerful and iconic images which communicate more than text would ever be able to do and who knows, might even lead to policy changes. [beje, tokį efektą nuotraukos pasiekė tik dėl to, jog su savimi drauge nešėsi ir kontekstą; pvz. šiai nuotraukai nieko panašaus pasiekti nebūtų pavykę. - U]

However, I also feel discomfort when I seem them... too often black and brown bodies have been exploited, dehumanised and made into media commodities to inspire sorrow and create white saviour guilt towards the 'other', while we should be having a proper discussion on the meaning of nation states and borders as well as helping asylum seekers make safe passage to Europe.

The Independent shared the photo with this title: 'If these extraordinarily powerful images of a dead Syrian child washed up on a beach don’t change Europe’s attitude to refugees, what will?.'... as if the thousands of people who have already died trying to cross the Mediterranean haven't been enough! There was a huge furore (rightly so) when the personal possessions of the Malasya plane crash victims' were shown on film because their dignity was perceived as being violated. Why not always apply the same principle?"

Tai vat.

Gana dalintis. Gana like'inti (!). Gana aptarinėti. Ypač jei jums bjauri idėja, kad kelioliką kartų šilkografija padauginta toji berniuko nuotrauka būtų pardavinėjama Sotheby's.

Geriau tenkinkitės šia daina ir videoklipu.

October 25, 2015

Vyrai ir veganizmas

Kuomet pastoviai "kabinėjasi" prie keistų veganizmo populiarinimo kompanijų ir tave jau seniai daugelis veganų ir gyvūnų teisių aktyvistų yra nurašę tarp "kenkėjų", nieko nebeįmanoma prarasti parašius dar vieną įrašą.

O šį kartą rašau dėl to, jog užtikau projektą, kuris vadinasi "Chaps & smoothies" ir sakosi esąs apie veganizmą ir vyriškumo standartus. Su tuo visiškai sutinku, bet manau, autorė turėjo galvoje kai ką visiškai kito.

Visų pirma, pažiūrėkime į patį projekto pristatymą. Tą padaryti galima nuo logotipo - smūtis su... ūsais. Ūsai. Labai vyriška. Taip vyriška, kad net nuobodu. Nuo prabangių hipsteriškų barzdaskučių salonų, iki prostatos vėžio prevencijos reklamų, ūsai (bei barzdos) užvaldo internetą ir tampa vyriškumo simboliu. Gal net nebe simboliu, o manifestacija. Su tuo nusinešdami visas kitas įmanomas prasmes - štai prieš kažkiek laiko prasidėjo "Movember" akcija, kuomet ūsų neskutimas tapo awareness ženklu kalbėti(s) apie vyrų sveikatą - o kalbėti(s) iš tiesų yra apie daug ką - ypač Lietuvoje: self-destructive veiksmai (savižudybės, alkoholizmas, mažas dėmesys sveikatai, pavojingas gyvenimo būdas), didžiulis vyrų ir moterų gyvenimo trukmės skirtumas... Tačiau po kelių metų "Movember" buvo suvalgytas ir tapo "vyriškumo" mėnesiu - o kaip gi geriau įrodyti savo vyriškumą, nei veido plaukais?.. Labai laukiu, kai apie barzdas ir vyriškumą ką plačiau parašys/papasakos V., nes savo įspūdingą kolekciją iš barzdočių feisbukų puslapių jau yra rodęs. Įspūdingą, aišku, ne gerąja prasme...

Grįžtant prie bičų su smūčiais - iniciatyvos autorė projektui pristatyti pasirinko kelias nuotraukas, kurių pirmoji - tokia:

https://ozveris.files.wordpress.com/2015/10/oliverf3.png?w=584

Raumeningas pasikabinęs bičas su smūčiu rankoje - komiška kaip ir "verktiniai", lygiai taip pat ir graudu. O graudu todėl, kad autorė rašo kodėl vyrai nesirenka veganizmo:

Priežastys nesunkiai įspėjamos: baimė sukompromituoti savo vyriškumą, kuris yra pagrįstas visuomenės suformuota nuomone. Baisu sulysti, tapti silpnu ir galiausiai tapti draugų pajuokos objektu. Žinoma, šios priežastys randasi tarp visų likusių, tokių kaip: skonis, tradicija, įprotis, patogumas. Bet psichologiniai barjerai yra kur kas sudėtingesni ir sunkiau įveikiami. Visada norėjau kažkaip prisidėti prie stereotipų laužymo, bet niekada nežinojau kaip.

Taip, geriausias būdas stereotipus laužyti - yra juos sukurti. Kuomet mėginau veganų grupėje paklausti, kokios priežastys atgraso nuo veganizmo ir variantais pateikiau a) baimę sulysti; b) baimę tapti silpnu; c) baimę tapti draugų pajuokos objektu, dominuojantis atsakymas buvo "kvailas klausimas". Iš tiesų klausimas kvailas. Bet jį sugalvojau ne aš, o pamėginau patvirtinti/paneigti smūčiuotų bičų autorės teiginius. Vienas atsakymas buvo "baimė sulysti", vienas - "baimė tapti draugų pajuokos objektu". Prisipažinsiu, ir aš turiu pastarąją baimę - kuomet aplink daugėja nuo proto nušokusių veganų, savo kates šeriančių salotomis ar rėkiančių ant savo draugų ir artimųjų už jų neveganizmą bei vadinančių juos "lavonėdžiais" - iš tiesų baisu, kad nepalaikytų tokia pačia.

Tai va, žiūrim toliau į projekto aprašymą:

Buvau (ir tebeesu) taip jų [vyrų veganų - U.] sužavėta, kad norėjau, jog visi mane supantys žmonės pamatytų kaip VYRIŠKA yra pasipriešinti visuomenės pasyvo normoms, ir prisidėti prie nekaltų gyvybių, gamtos išgelbėjimo vienaip ar kitaip.

VYRIŠKA buvo parašyta didžiosiomis raidėmis originale. Tai va, sugalvokime, kad vegetarizmas/veganizmas yra nevyriška, o tada kai taip sugalvojame, mėginkime visais būdais įtikinti kitus, kad visgi veganizmas yra labai vyriškas užsiėmimas. Juk nuo to visiems bus geriau! O kaip geriau įtikinti žmones, kad veganizmas vyriškas, jei ne vyriškais vyrais?

Projekto tikslas - parodyti veganams vyrams, jog jie ne vieni. O taip pat ir "hidden agenda" - vėlgi, cituojant autorę:

Ir, prisipažįstu, gana malonus derinys merginos akiai..

Va čia ir yra bėda bėdelė. Imame veganus, vyrus, įkišame jiems į ranką vietoj plėšytos kiaulienos burgerio smūtį ir paverčiame jį akimis valgomu sekso objektu.

Ne kartą esu sakiusi ir rašiusi, jog man nėra nieko šlykščiau, už veganizmo pardavinėjimą seksualiais kūnais (dažniausiai tą daro PETA su apsinuoginusiom įžymybėmis, bet panašius paveiksliukus ėmė naudoti ir lietuviai/Lietuvos veganai ir GT aktyvistai). Dažniau veganizmas kaip prekė pardavinėjama apnuogintais moterų kūnais, tačiau čia turime naujieną - veganizmą pardavinėjamą sexy vyrukais.

Beje, šia akcija turbūt labiausiai susižavėjo ne merginos, o vienas žinomas homoseksualus Lietuvos veganas, atvirai pasisakęs, jog jam patinka žiūrėti į sexy vegan bičus. Nieko nėra tame blogo, tačiau vadinasi, jog projektas nelaužo jokių "vyriškumo stereotipų", nepopuliarina veganizmo, o viso labo tampa vienu iš veganseksual(i)ų lankomų puslapių bei būdų greičiau baigti.
Pačio R. teigimu, projektas "švenčia kūnų įvairovę", ir, kadangi, "valgančio" žvilgsnio objektu tampa nebe tik moterys, o ir vyrai, tai labai gerai, nes gi lygybė. Juokais pasiūliau pridėti ir sekso objektais paversti daugiau įvairesnių kūnų - juodaodžių, neįgaliųjų. Su tuo buvo sutikta, tik jau nebejuokais...

O tai kaip gi su tuo vyriškumu ir veganizmu? Ir kodėl projektas ne laužo, o augina vyriškumo stererotipus / įtvirtina standartus?

Mano pagrindinis teiginys - veganizmas neturi lyties. O kaip gi jis išvis ją gali turėti? Kuomet ji jam duodama, tada ir prasideda visokios nesąmonės kaip "vyriškasis veganizmas".

Pažiūrėkime iš arčiau į anas baimes ir projekto autorės siūlomą "vyriškumą". Baimė sulysti, baimė būti silpnam... Aš čia matau labai tereškinišką "žaizdos vyriškumą". Kuomet tapęs silpnu, kūdu, tampi mažiau arba visai nebe vyru. Todėl projektas, kuris sako - ne, ne, ne, ir veganai gali būti vyrais, nesilpnais ir nekūdais, daro žalą įtvirtindami reikalavimą vyrams būti stipriems ir turėti stiprius ar bent jau patrauklius kūnus, tuo pačiu nustumdami į paraštes visus kitus ir kitokius, o veganus, kurie neatitinka to standarto, nustumdami dar toliau. Ką daryti vyrui veganui, kuris visgi yra silpnas, kūdas arba turi antsvorio? Juk nuo to jis tampa ir mažiau vyru, ir mažiau veganu! Niekaip neišmetu iš galvos vienos veganės pasakojimo, kaip ji išgirdo klausimą - "Kaip tu gali būti stora, jei tu veganė?". Žiū, tuoj panašių galės bijotis ir vyrai.

Įdomu buvo paskaityti vieno sportuojančio ir raumeningo vegano gan asmeniškus komentarus apie projektą. Juose jis išsakė savo norą būti stipriu (nesigilinsiu ir nespėliosiu, iš kur tas noras ateina). Ir tai, jog būdamas veganas yra sulaukęs komentarų dėl "silpnumo", o va feisbuko profilyje užsidėjus nuotrauką, kurioje matyti raumenys, tokių komentarų nebeliko... Labai smagu, kad išsisprendė vieno asmens problema. Tuo tarpu kiti gyvena su baimėmis turėti "visuotinai nepripažintus" vyriškus kūnus ir toliau.

Po klausimu apie baimes besivystančioje diskusijoje buvo daugiau pašaipų ir neigimo, tačiau vėlgi, kaip ir "nore būti stipriu" galima buvo įžvelgti ir šiek tiek dviprasmybių (pavyzdžiui, kaip Danijoje vyrai labiau "prisižiūri", dėl to jie projekte yra labiau sexy), kas vėlgi leidžia spėti, jog mano keliami klausimai ir abejonės nėra iš piršto laužti.

Mėginant apibendrinti, dar kelios citatos iš diskusijos. Veganas vyras rašo:

Bet sis projektas man atrodo pavirsutiniskas ir bando papirkti graziai vyrukais. Nematau jokios ivairoves, o tik keliu tipu stereotipinius vyriskus vyrus. Jie grazus ir, tikiu, kad saunus zmones, bet man cia toks biski Peta approach prie viso issue.
Jei tai butu kazkoks projektas kur zmones patys gali isikelt savo / savo draugo foto - butu logiskiau. Taciau tada dauguma butu "per ploni / per stori / per gotai / per moksliukai / per hipiai / per ...", kad tilptu i ta isivaizduojama vyriskumo remeli.

Geresnio apibendrinimo matyt ir nėra. Kiekvienas viešas projektas turėtų būti geriau apgalvotas - kaip jis yra pateikiamas, kaip jis yra suprantamas autoriams ir galimai auditorijai. Dažniausiai prieš paleidžiant kažkokius projektus/prekes, yra aiškinamasi kaip jos bus suprastos. Kažkada pildžiau apklausą apie oro uosto ženklus įspėjančius apie kišenvagių pavojų - tikslas buvo, jog juos taip pat suprastų iš skirtingų valstybių atvykę žmonės. O L. kažkada pildė apklausas apie prekių pavadinimus - jei ne jos, į Lietuvos rinką veikiausiai vynas pavadinimu "Putite". Ir jei geriau būtų apgalvoti smūčiuoti bičai, nebūtų nutikę taip:

VG: Nieko blogo, jei tai butu tiesiai sviesiai HOT VEGAN GUYS DRINKING SMOOTHIES pavadintas blogas
RZ: Nu o kas ten skaito aprašymą ar tas jų mintis išvis???? :)))) taigi ir taip aišku
VG: lololol nemanau, kad blogo autore butu patenkinta tavo isvadomis

November 7, 2015

Apie medžioklę, mizoginiją ir transfobiją

Nors dažniausiai pastaruoju metu šio blog'o objektu tampa veganai, šį kartą įrašas ne apie juos, o apie medžioklės priešininkus.

Lygiai taip pat kaip ir su veganizmu - bandau pirštu pabaksnoti į bjaurius dalykus veganizme būdama veganė, tai taip ir būdama prieš beprotybes Lietuvos miškuose (t.y. medžioklę, ar P.K.I.K.T. dainų pavadinimais kalbant, skerstuves) negaliu ignoruoti vis dažniau grupėje "Aš prieš medžioklę" pasipilančias srutas.

Pirmą kartą PETA'iškas protestas apie kalinius ir žiaurumą Lietuvoje įvyko (beveik lygiai!) prieš penkioliką metų. Ir jis atrodė taip:


kailiai2000.jpeg


Atrodo, jog 15 metų - ilgas laiko tarpas, per kurį žmonės turėtų išmokti kaip dalykus daryti, o kaip verčiau - nedaryti. Gėdinti kalių dėvėtojas apeliuojant į jų (ne)moteriškumą - prastokas pasirinkimas.


Pa%C5%BEym%C4%97jimas_121.jpg


Tai puikiai matosi minėtoje grupėje, kur prieš kelias dienas buvo patalpinta moters su nušautu vilku nuotrauka. Žmonės besifotografuojantys prie lavonų (tiek laidotuvėse, tiek su medžioklės laimikiais) man visada atrodė makabriškai, sumedžiotų gyvūnų nuotraukos man bjaurios ir kelia pyktį. Tačiau tai, kas nutiko feisbukininkų komentaruose po minėta nuotrauka, verta pasidalinimo ir trumpos apžvalgos.


janyte.jpg


Dominuojančios temos - aiškios: moterys turi nešti šilumą ir gyvybę, o ne žudyti. Vadinasi, Janytė ne moteris. O jeigu Janytė ne moteris, tai ji - trans. Dar, žinoma, reikia pareikšti, jog niekas jos "nep*sa". Ar kelti klausimus apie jos vyrą, vaikus, šeiminę padėtį, taip menkinant jos "moteriškumą".

Beje, kalbant apie "p*simą", prieš kiek laiko toje pačioje grupėje buvo pasidalinta va tokia nuotrauka:


Pa%C5%BEym%C4%97jimas_098.jpg


Gražaus trečiadienio, kad jus elnias išp*stų!

Vėlgi, emocijos trykšta ir oponentai žeminami per "p*simą" - niekas tavęs nep*sa jei tu moteris - blogai. Bet dar blogiau, jei esi vyras ir tave p*sa "from behind". Net nežinau kas blogiau - ar tokie lipdukai, ar užmatytas kažkur veganiškuose feisbukuose post'as, siūlantis pasidžiaugti (!) jog PSO nustatė, kad mėsa sukelia vėžį...

Skatinkite veganizmą, kritikuokite medžioklę, bet būkite malonūs, prieš pasidalindami kažkokia informacija, pagalvokite, ar jūsų "šventų tikslų" siekiantis įrašas netrykšta seksizmu, neapykanta moterims, transfobija ar homofobija. Neskanu tokius "vartoti", o ir tie, kurie tokiais dalykais dalinasi nebeatrodo verti dėmesio.

May 1, 2016

Apie klientus ir jų (ne)baudžiamumą

Klausimai apie tai, ką reikėtų bausti, arba ar reikėtų bausti klientus, dažniausiai keliami diskutuojant apie prostituciją. Bet gan panašų klausimą apie atsakomybę galime iškelti ir kitoje visiškai nesusijusioje srityje.

Taip, vėl rašysiu apie veganus ir gyvūnų teisių gynėjus (beje, dabar tai tapo net madinga, kaip ir labai labai prasti Šilansko lygio bajeriūkščiai).

Prieš kurį laiką mačiau piešinių seriją apie "sukeitimą vietomis", kurių albumo viršeliu tapo nuotrauka apie Rhino poaching (emm... kaip tas gražiai verčiama į lietuvių kalbą?..). Na, kol kiti džiaugėsi ir dalinosi tais piešinėliais, man jie nepatiko. Ypač tas, kurį pamatai patį pirmąjį:

Pa%C5%BEym%C4%97jimas_325.jpg

Praėjo kiek laiko, ir per šią savaitę vėl kelis kartus internetuose jis man iššoko. Vis dar yra, kam jis patinka. Bet patikti neturėtų ir štai dėl ko.

Ką gi mes matome paveikslėlyje? Ogi kaip raganosis nupjauna nosį afrikiečiui.

Ėė, bet kažkas čia ne taip. Štai kas.

Nors raganosiai skerdžiami Afrikoje, tačiau pagrindinė nelegali raganosio ragų rinka (kaip ir dramblio kaulo) yra Azijos valstybės. Ir pagrindiniai jų pirkėjai - turtingieji. Todėl jei jau taip norisi kažką sukeisti vietomis ir nupjauti piktadariams nosį, paveiksliuke turėtų būti pavaizduotas koks turtingas kinas ar vietnamietis, o ne apdriskusias kelnes dėvintis poacheris. Kadangi už tai, kaip ši problema (taip, rhino poaching yra, imho, didelė problema) pavaizduota dabar, galėčiau tiek paveikslėlio autorę, tiek jo like'intojus apkaltinti labai negražiais dalykais. Ir pelnytai.

About dalykai

This page contains an archive of all entries posted to Ugne in the dalykai category. They are listed from oldest to newest.

makaliūš is the next category.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Powered by
Movable Type 3.35