« Apie tai, kaip mes sugadinome doktorantų vakarą | Main | Apie medžioklę, mizoginiją ir transfobiją »

Vyrai ir veganizmas

Kuomet pastoviai "kabinėjasi" prie keistų veganizmo populiarinimo kompanijų ir tave jau seniai daugelis veganų ir gyvūnų teisių aktyvistų yra nurašę tarp "kenkėjų", nieko nebeįmanoma prarasti parašius dar vieną įrašą.

O šį kartą rašau dėl to, jog užtikau projektą, kuris vadinasi "Chaps & smoothies" ir sakosi esąs apie veganizmą ir vyriškumo standartus. Su tuo visiškai sutinku, bet manau, autorė turėjo galvoje kai ką visiškai kito.

Visų pirma, pažiūrėkime į patį projekto pristatymą. Tą padaryti galima nuo logotipo - smūtis su... ūsais. Ūsai. Labai vyriška. Taip vyriška, kad net nuobodu. Nuo prabangių hipsteriškų barzdaskučių salonų, iki prostatos vėžio prevencijos reklamų, ūsai (bei barzdos) užvaldo internetą ir tampa vyriškumo simboliu. Gal net nebe simboliu, o manifestacija. Su tuo nusinešdami visas kitas įmanomas prasmes - štai prieš kažkiek laiko prasidėjo "Movember" akcija, kuomet ūsų neskutimas tapo awareness ženklu kalbėti(s) apie vyrų sveikatą - o kalbėti(s) iš tiesų yra apie daug ką - ypač Lietuvoje: self-destructive veiksmai (savižudybės, alkoholizmas, mažas dėmesys sveikatai, pavojingas gyvenimo būdas), didžiulis vyrų ir moterų gyvenimo trukmės skirtumas... Tačiau po kelių metų "Movember" buvo suvalgytas ir tapo "vyriškumo" mėnesiu - o kaip gi geriau įrodyti savo vyriškumą, nei veido plaukais?.. Labai laukiu, kai apie barzdas ir vyriškumą ką plačiau parašys/papasakos V., nes savo įspūdingą kolekciją iš barzdočių feisbukų puslapių jau yra rodęs. Įspūdingą, aišku, ne gerąja prasme...

Grįžtant prie bičų su smūčiais - iniciatyvos autorė projektui pristatyti pasirinko kelias nuotraukas, kurių pirmoji - tokia:

https://ozveris.files.wordpress.com/2015/10/oliverf3.png?w=584

Raumeningas pasikabinęs bičas su smūčiu rankoje - komiška kaip ir "verktiniai", lygiai taip pat ir graudu. O graudu todėl, kad autorė rašo kodėl vyrai nesirenka veganizmo:

Priežastys nesunkiai įspėjamos: baimė sukompromituoti savo vyriškumą, kuris yra pagrįstas visuomenės suformuota nuomone. Baisu sulysti, tapti silpnu ir galiausiai tapti draugų pajuokos objektu. Žinoma, šios priežastys randasi tarp visų likusių, tokių kaip: skonis, tradicija, įprotis, patogumas. Bet psichologiniai barjerai yra kur kas sudėtingesni ir sunkiau įveikiami. Visada norėjau kažkaip prisidėti prie stereotipų laužymo, bet niekada nežinojau kaip.

Taip, geriausias būdas stereotipus laužyti - yra juos sukurti. Kuomet mėginau veganų grupėje paklausti, kokios priežastys atgraso nuo veganizmo ir variantais pateikiau a) baimę sulysti; b) baimę tapti silpnu; c) baimę tapti draugų pajuokos objektu, dominuojantis atsakymas buvo "kvailas klausimas". Iš tiesų klausimas kvailas. Bet jį sugalvojau ne aš, o pamėginau patvirtinti/paneigti smūčiuotų bičų autorės teiginius. Vienas atsakymas buvo "baimė sulysti", vienas - "baimė tapti draugų pajuokos objektu". Prisipažinsiu, ir aš turiu pastarąją baimę - kuomet aplink daugėja nuo proto nušokusių veganų, savo kates šeriančių salotomis ar rėkiančių ant savo draugų ir artimųjų už jų neveganizmą bei vadinančių juos "lavonėdžiais" - iš tiesų baisu, kad nepalaikytų tokia pačia.

Tai va, žiūrim toliau į projekto aprašymą:

Buvau (ir tebeesu) taip jų [vyrų veganų - U.] sužavėta, kad norėjau, jog visi mane supantys žmonės pamatytų kaip VYRIŠKA yra pasipriešinti visuomenės pasyvo normoms, ir prisidėti prie nekaltų gyvybių, gamtos išgelbėjimo vienaip ar kitaip.

VYRIŠKA buvo parašyta didžiosiomis raidėmis originale. Tai va, sugalvokime, kad vegetarizmas/veganizmas yra nevyriška, o tada kai taip sugalvojame, mėginkime visais būdais įtikinti kitus, kad visgi veganizmas yra labai vyriškas užsiėmimas. Juk nuo to visiems bus geriau! O kaip geriau įtikinti žmones, kad veganizmas vyriškas, jei ne vyriškais vyrais?

Projekto tikslas - parodyti veganams vyrams, jog jie ne vieni. O taip pat ir "hidden agenda" - vėlgi, cituojant autorę:

Ir, prisipažįstu, gana malonus derinys merginos akiai..

Va čia ir yra bėda bėdelė. Imame veganus, vyrus, įkišame jiems į ranką vietoj plėšytos kiaulienos burgerio smūtį ir paverčiame jį akimis valgomu sekso objektu.

Ne kartą esu sakiusi ir rašiusi, jog man nėra nieko šlykščiau, už veganizmo pardavinėjimą seksualiais kūnais (dažniausiai tą daro PETA su apsinuoginusiom įžymybėmis, bet panašius paveiksliukus ėmė naudoti ir lietuviai/Lietuvos veganai ir GT aktyvistai). Dažniau veganizmas kaip prekė pardavinėjama apnuogintais moterų kūnais, tačiau čia turime naujieną - veganizmą pardavinėjamą sexy vyrukais.

Beje, šia akcija turbūt labiausiai susižavėjo ne merginos, o vienas žinomas homoseksualus Lietuvos veganas, atvirai pasisakęs, jog jam patinka žiūrėti į sexy vegan bičus. Nieko nėra tame blogo, tačiau vadinasi, jog projektas nelaužo jokių "vyriškumo stereotipų", nepopuliarina veganizmo, o viso labo tampa vienu iš veganseksual(i)ų lankomų puslapių bei būdų greičiau baigti.
Pačio R. teigimu, projektas "švenčia kūnų įvairovę", ir, kadangi, "valgančio" žvilgsnio objektu tampa nebe tik moterys, o ir vyrai, tai labai gerai, nes gi lygybė. Juokais pasiūliau pridėti ir sekso objektais paversti daugiau įvairesnių kūnų - juodaodžių, neįgaliųjų. Su tuo buvo sutikta, tik jau nebejuokais...

O tai kaip gi su tuo vyriškumu ir veganizmu? Ir kodėl projektas ne laužo, o augina vyriškumo stererotipus / įtvirtina standartus?

Mano pagrindinis teiginys - veganizmas neturi lyties. O kaip gi jis išvis ją gali turėti? Kuomet ji jam duodama, tada ir prasideda visokios nesąmonės kaip "vyriškasis veganizmas".

Pažiūrėkime iš arčiau į anas baimes ir projekto autorės siūlomą "vyriškumą". Baimė sulysti, baimė būti silpnam... Aš čia matau labai tereškinišką "žaizdos vyriškumą". Kuomet tapęs silpnu, kūdu, tampi mažiau arba visai nebe vyru. Todėl projektas, kuris sako - ne, ne, ne, ir veganai gali būti vyrais, nesilpnais ir nekūdais, daro žalą įtvirtindami reikalavimą vyrams būti stipriems ir turėti stiprius ar bent jau patrauklius kūnus, tuo pačiu nustumdami į paraštes visus kitus ir kitokius, o veganus, kurie neatitinka to standarto, nustumdami dar toliau. Ką daryti vyrui veganui, kuris visgi yra silpnas, kūdas arba turi antsvorio? Juk nuo to jis tampa ir mažiau vyru, ir mažiau veganu! Niekaip neišmetu iš galvos vienos veganės pasakojimo, kaip ji išgirdo klausimą - "Kaip tu gali būti stora, jei tu veganė?". Žiū, tuoj panašių galės bijotis ir vyrai.

Įdomu buvo paskaityti vieno sportuojančio ir raumeningo vegano gan asmeniškus komentarus apie projektą. Juose jis išsakė savo norą būti stipriu (nesigilinsiu ir nespėliosiu, iš kur tas noras ateina). Ir tai, jog būdamas veganas yra sulaukęs komentarų dėl "silpnumo", o va feisbuko profilyje užsidėjus nuotrauką, kurioje matyti raumenys, tokių komentarų nebeliko... Labai smagu, kad išsisprendė vieno asmens problema. Tuo tarpu kiti gyvena su baimėmis turėti "visuotinai nepripažintus" vyriškus kūnus ir toliau.

Po klausimu apie baimes besivystančioje diskusijoje buvo daugiau pašaipų ir neigimo, tačiau vėlgi, kaip ir "nore būti stipriu" galima buvo įžvelgti ir šiek tiek dviprasmybių (pavyzdžiui, kaip Danijoje vyrai labiau "prisižiūri", dėl to jie projekte yra labiau sexy), kas vėlgi leidžia spėti, jog mano keliami klausimai ir abejonės nėra iš piršto laužti.

Mėginant apibendrinti, dar kelios citatos iš diskusijos. Veganas vyras rašo:

Bet sis projektas man atrodo pavirsutiniskas ir bando papirkti graziai vyrukais. Nematau jokios ivairoves, o tik keliu tipu stereotipinius vyriskus vyrus. Jie grazus ir, tikiu, kad saunus zmones, bet man cia toks biski Peta approach prie viso issue.
Jei tai butu kazkoks projektas kur zmones patys gali isikelt savo / savo draugo foto - butu logiskiau. Taciau tada dauguma butu "per ploni / per stori / per gotai / per moksliukai / per hipiai / per ...", kad tilptu i ta isivaizduojama vyriskumo remeli.

Geresnio apibendrinimo matyt ir nėra. Kiekvienas viešas projektas turėtų būti geriau apgalvotas - kaip jis yra pateikiamas, kaip jis yra suprantamas autoriams ir galimai auditorijai. Dažniausiai prieš paleidžiant kažkokius projektus/prekes, yra aiškinamasi kaip jos bus suprastos. Kažkada pildžiau apklausą apie oro uosto ženklus įspėjančius apie kišenvagių pavojų - tikslas buvo, jog juos taip pat suprastų iš skirtingų valstybių atvykę žmonės. O L. kažkada pildė apklausas apie prekių pavadinimus - jei ne jos, į Lietuvos rinką veikiausiai vynas pavadinimu "Putite". Ir jei geriau būtų apgalvoti smūčiuoti bičai, nebūtų nutikę taip:

VG: Nieko blogo, jei tai butu tiesiai sviesiai HOT VEGAN GUYS DRINKING SMOOTHIES pavadintas blogas
RZ: Nu o kas ten skaito aprašymą ar tas jų mintis išvis???? :)))) taigi ir taip aišku
VG: lololol nemanau, kad blogo autore butu patenkinta tavo isvadomis

Post a comment

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)

About

This page contains a single entry from the blog posted on October 25, 2015 2:01 PM.

The previous post in this blog was Apie tai, kaip mes sugadinome doktorantų vakarą.

The next post in this blog is Apie medžioklę, mizoginiją ir transfobiją.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Powered by
Movable Type 3.35