Šio ketvirtadienio vaizdeliu tęsiu vakarykštę temą apie prievartą ir kūno neliečiamumą.
Noriu parodyti dvi kampanijas, kurios man vienu metu atrodo ir problematiškos, ir nukreiptos teisinga linkme.
This is not an invitation to rape me:
Klausimas, ar moterų seksualizavimas socialinės reklamos vardan išvis kada nors pateisinamas? Galima teisinti tuo, jog paveikslėlių tikslas - parodyti, kad moteris nei savo išvaizda, nei veiksmais "neprisiprašo" ir "neprovokuoja". O bet tačiau, moterys prievartaujamos nepriklausomai nuo jų išvaizdos. Parinkus ne tokias patrauklias (pagal populiarų grožio supratimo standartą) merginas fotografijoms tikslas būtų lygiai taip pat pasiektas.
Antroji kampanija - men can stop rape:
Užkliūva jėga kaip išskirtinai vyriška savybė. Paveiksliukuose vaizduojamos tipinės situacijos (apsvaigimas, spaudimas ir t.t.), kuriose retai naudojama fizinė jėga, bet šūkis kalba būtent apie jėgą. Stereotipas naudojamas dėl to, kad kampanija orientuota į stereotipinius vyrus, bet vėlgi, ar tikslas pateisina priemones?
Sudėjus kartu abi kampanijas, turime požiūrį ir iš potencialios aukos, ir iš potencialaus užpuoliko pusės. Manau, kad nepaisant trūkumų, jos tikslą pasiekia. Pirmoji atkreipia dėmesį į situacijas, kuriose labai įprasta kaltinti auką, kad ji savo elgesiu kažkaip išprovokavo užpuolimą, antroji priskiria atsakomybę tam, kam ji priklauso.
Comments (5)
Visų pirma tai valio, kad tokios reklamos yra. Sutinku dėl to, kad moterys čia tikros lėlės, o vyras užpumpuotas mačo. Tik gėjai aišku ne tokie vyriški, kaip ir pridera tokiam stiliukui.
Man dar krenta į akis toks rasinis dalykas. Juodaodžiai tik su juodaodėm, azijiečiai su azijietėm, baltieji su baltaisiais. Net blondinas su blondine! Gėjams netaikoma vėl gi :)
Posted by Šviesa | October 14, 2010 7:00 PM
Posted on October 14, 2010 19:00
Na, kol mes tokias Lietuvoje pamatysime, dar daug metų praeis.
Va aš ir galvoju, ta stereotipinė išvaizda pasirinkta orientuojantis į atitinkamas grupes, ar niekas tiesiog nepegalvojo, nes visiem(-om) į kraują įaugę.
Apie rasę ir gėjus gerai pastebėjai. Man atrodė išvis neįtikėtina, kad kūrėjai(-os) nepažiūrėjo siaurai ir nepamiršo, kad seksualinės prievartos aukomis būna ne tik moterys, ir neužsimiršo, kad pasaulyje - ne viena rasė žmonių.
Dar pamąsčius, nusprendžiau, kad vis dėlto specialiai akcentuojama jėga. Juk dažniausiai vaikinas, nepasinaudojęs proga išprievartauti girtą merginą arba nespaudžiantis jos seksui laikomas skystablauzdžiu. O šiuo atveju jėga yra susilaikyti, nepasiduoti prievartos kultūrai.
Posted by Laisvo oro direktorė | October 14, 2010 7:17 PM
Posted on October 14, 2010 19:17
Ir merginos žiūriu juos labiau už tai myli... Kai pirmą kartą žiūrėjau, man viskas daug gražiau atrodė, visai teisingai. Dabar nors tu ką: tos moterys tokios silpnos vaizduojamos, tokios "už sienos", nuo jų nič niekas nepriklauso, jos neišprievartautos, nes niekas nuo jų nepriklauso. Tarsi jos sakydamos "nesimylėsiu" atsiduoda likimo valiai, o jau tada tik "men can stop rape". Kad ir kaip teiginys tinka reklamai, jis taikomas tik vyrams ir tuo, kad nėra papildomas, lyg ir pasakoma, kad moteris negali prie to prisidėti (prievartavimų stabdymo).
Posted by Šviesa | October 14, 2010 7:26 PM
Posted on October 14, 2010 19:26
Tokių kampanijų, kaip gali pasakyti ne ir t.t. (nelietuviškių, žinoma) yra nemažai, kaip ir įvairiausių patarimų, neik ten, nedaryk to, iš esmės, nebūk moterimi viešoje arba privačioje erdvėje bet kokiu paros metu. Mano dėmesį atkreipė būtent šios, nes jos gilinasi į priežastis. Ir, taip, prievartavimą gali sustabdyti tik prievartautoja(s). Auka pasirinkimo neturi. Jeigu turėtų, tai jau nebūtų išprievartavimas.
Posted by Laisvo oro direktorė | October 14, 2010 8:22 PM
Posted on October 14, 2010 20:22
fainiai :D visi neįtikę komentarai ištrinti, liko tik blogo rašytojų pasirašinėjimas tarpusavy :D
Posted by Mindaugas Šimkus | October 15, 2010 10:02 AM
Posted on October 15, 2010 10:02