šyvakar, mano mielas skaitytojau, norėčiau pakalbėti apie aktyvumą.kaip ir visame kame, būna + ir - žmonių, juodų ir baltų, kvailai protingų ir protingai kvailų. ir, aišku, aktyvių ir pasyvių.vis dar neapsispręsdama, kas yra geriau, ir negalėdama priskirti savęs kažkuriai vienai kategorijai netyčia pradėjau svarstyti.paskata tapo patekęs i rankas nindzės "Visaip", kuriame publikuojamas ilgas, išsamus, bet nelabai ką naujo pasakęs interviu su cituoju "punk scenos aktyviste Stephanie" (cituoju todėl, kad, kad ir kaip būtų gėda, nė velnio nežinau, kas ji tokia) ir dar vienas veikalas, ar veikiau jo ištrauka,kuri visus mano pasvarstymų rezultatus sugriovė ir sumaišė.
taigi kas tas aktyvumas? vienu iš pavyzdžių imsiu punk hardcore sceną, nors tai tik modelis. mano galva, abstrakčiai tai būtų galima išreikšti "tai kai aš kalbu, o kiti klauso (paskui, deja pradeda kalbėti kaip aš), ar kai aš dainuoju, kiti vėl gi klauso, ar kai aš gaminu, o kiti vartoja".ar ne? neginčytina, kad tokie skirtumai gana ryškūs ir pvz ši scena realiai laikosi ant kelių ar keliolikos gaminančių, organizuojančių, kuriančių, ir didelės minios "palaikančių" t.y. perkančių, vaikštančių į koncertus ir t.t. viskas puiku, "mes jums, jūs mums". bet."jei žmonės domisi tik muzika ir niekada nežengia žingsnio į priekį, tada man atrodo punk neturi galimybių įnešti pokyčių į mus supančią situaciją". štai taip. nuoroda į tai, jog nuo "palaikymo" gretų reikėtų žengti toliau, lyg tai būtų vienas iš tobulėjimo laiptelių, bet ne erdvė tarpti ir džiaugtis.žinoma, niekas tam neprieštarauja, bet visvien retkarčiais iškyla konfliktinių situacijų "padaryk geriau, jei jau kritikuoji", taip nežymiai iškeliant save kaip "svarbesnes pareigas užimantį".
biški offtopic. įdomu buvo skaityti apie merginą vaikinų subkultūroj, kur Stephanie dėstė, kaip eidavo šokti pogo į priekines eiles ir tokiu būdu mėgino įrodyti esanti "viena iš vaikinų", lyg taip atiduotų dalį savęs, beje, gana reikšmingą, kad būtų priimta.nemaniau, kad lytinė diskriminacija ten dar tokia stipri, nors visi vaizduoja esą labai pažangūs.
toliau. čia jau nebe gartkuoro pavyzdys.anot šiuoliakinių visaverčio žmogaus standartų (et, žiniasklaidos auka), be išvaizdumo, jaunumo bla bla dar itin vertinamas veiklumas ir aktyvumas, o šūkiai BŪK PIRMAS, STOK ČIA IR BŪK VADYBININKAS, VIRŠININKAS AR DAR KOKIA VELNIAVA turėtų tapti gyvenimo kredo.taigi akivaizdu, kad jei toks nesi, geriau sėdėk po šluota ir skaityk straipsnius "kaip prieštarauti bosui jo neįžeidžiant" ar "kopijuok bosės išvaizdą/elgesį ir užsitarnauk prielankumą". nyku.
taigi, vėlgi mano galva, daugumoj sričių vis dėlto vertinama asmenybė, kurios tikslingos veiklos rezultatai matomi kokiu nors pavidalu, ar tai būtų kalbos, ar koncertai, distro, zinai....... taigi lyg ir aišku, kas yra geriau ir kad prie piusų rašom active.
bet
"Aktyvumas" dabartinėje vartosenoje paprastai reiškia veiksmą, kuriam reikia energijos.Žmogus laikomas aktyviu, jei daro biznį, studijuoja mediciną, dirba prie konvejerio, sukala stalą arba sportuoja. Bendra tokiame aktyvume yra tai, kad jis yra nukreiptas į išorinį tikslą. Be dėmesio lieka veiklos motyvacija. Pavyzdžiui, žmogus, kuris be atvangos dirba dėl didžiulio vienišumo ir nesaugumo jausmo, arba kitas, kuris dirba savimeilės ar pinigų godulio verčiamas. Abiem šiais atvejais asmuo yra aistros vergas, jo aktyvumas iš
tiesų tėra "pasyvumas", nes jis yra verčiamas veikti, o ne veikėjas. Kita vertus, žmogus,sėdintis ramiai ir kontempliuojantis be jokių siekių ar tikslo, išskyrus ryšio tarp savęs ir pasaulio suvokimą, yra vadinamas "pasyviu", nes nieko "nedaro". Iš tiesų šis
koncentruotas meditacinis santykis ir yra aukščiausia aktyvumo rūšis, tai yra žmogaus sielos aktyvumas, kuris įmanomas vien tik įgijus vidinę laisvę ir nepriklausomybę.
Erich Fromm
oplia. taigi kaip ir atvirkščiai?
ką manote?