« Dvasinė tryda | Main | Man Candy Monday: Halloween »

Vyrų vaidmens krizė

Kas kartą kai praeinų pro vyrų krizių centrą atsimenu tokį juokingą tyrimą, kuris buvo atliktas siekiant išsiaiškinti, ar tas centras Lietuvoje reikalingas. Vyrų socialinis - ekonominis savęs įsivaizdavimas neatitinka realybės, taip atsiranda savižudybės, bei vyro smurtavimas šeimoje. O vargšai vyrai! Jie verčiami smurtauti, nes jų niekas nesupranta... Aišku Tereškinas galėtų man spjauti į veidą už tokius žodžius, bet mano galva visas tas tyrimas tiesiog aiškina kaip vyrai įsikandę patriarchalizmo, seksistinių vaidmenų ir neįsileisdami egilitaristinio požiūrio į visų pirma darbo bei šeimynines sritis - patys sau kenkia.

Visų pirma - vyrai patys save vertina kaip šeimos pinigų uždirbėjus, bei moterų seksualinius tenkintojus. Viskas. Tai du pagrindiniai dalykai, kuriems jie yra skirti, jų pačių manymu. Kas šiuose skaičiuose negerai? Vyras vertindamas save kaip šeimos maitintoją, nustumia moterį į šalį - kas šeimos galva? Kas?? O kai pasirodo, kad gyvenimas vis labiau verčia dirbti tiek moteris tiek vyrus - va tau ir vyro krizė, nėra jis pats svarbiausias. Kaip vyrai tai kompensuoja - žemindami savo moteris, įvairiomis priemonėmis užkirsdami joms kelią į karjerą, smurtaudami, o paskui vyrų krizių centre atrodydami kaip padėties aukos.
Dėl seksualinio tenkinimo - kas kartą kai perverčiu kokį vyrišką žurnalą, susidaro toks įspūdis, kad vyrai yra skatinami visų pirma pasitenkinti, neretai net atvirai jiems pasiūloma nepergyventi dėl tos savo partnerės - "jeigu jau jinai tiek metų su jumis - matyt esat puikus meilužis". Ir dar - moters lytinis pasitenkinimas be pimpalo nėra įsivaizduojamas. Jeigu kylą klausimų - žr. Sekso sąvoką.

Tyrime stebina dar vienas dalykas - vyrai dažniau išreiškė nepasitenkinimą savo darbais, atlyginimais bei bendravimu su kolegomis, negu moterys, taip pat norėjo daugiau "būti su šeima". Aišku, tie vyrai visur skriaudžiami - ir stiklinės lubos jiems negresia, ir atlyginimai statistiškai didesni nei moterų, o ir karjeros galimybės dažniausiai su šeimos planavimu nesikerta - gimdyti nereikia, vaiko priežiūros atostogų irgi 99% atvejų darbą palieka moteris, kur dar seksualinis priekabiavimas, bei įkalinimas tradiciškai moteriškuose darbuose. Et, gi tikrai moterims geriau, ir ko čia tos feministės vis rėkia? Moterys tik sėdi namie su vaikais ir nieko nedaro, o vyrai nugaras darbuose lenkia, tai kaip nenorėsi "daugiau laiko praleisti su šeima" ?

Taigi nors šitoks tyrimas atliktas prieš 8 metus, aš nematau, kad kas būtų pasikeitę - tradiciškai moteriški bruožai vyruose vis dar nėra kultivuojami, jie vis dar auginami "boys will be boys" maniera, jie vis dar įsivaizduoja esą "moterų tenkintojai NR.1", o bet koks jų emocionalumas bei dvasiškumas gan greitai nurašomas kaip "gėjiškas" arba geriausiu atveju "ne vyriškas". Būtų įdomu sužinoti bent jau kiek moterų bei vaikų buvo apsaugota nuo smurto šeimoje šių krizių centrų dėka. Man norisi tikėti, jog kai smurtautojas yra nukreipiamas į tokį centrą, jame jis yra traktuojamas, ne kaip padėties auka, o kaip smurtautojas.

O kaip jums atrodo, kur šiandiena labiausiai pasireiškia vyro vaidmens krizė? Ar tai homoseksualumo "grėsmė" ir "propagavimas" ant kiekvieno kampo? O gal tai nepasiekiamas tobulo vyro įvaizdis, kišamas žiniasklaidos (tiems kas juoksis, dėl "tobulo vyro įvaizdžio" - oj, čia ne mano mintis žinokit, o didelio sociologo (mano galva daugiau vyrų sau jaučiasi tobulesni nei ištikrųjų yra, ko nepasakyčiau apie moteris))? O gal tai feminizmas norintis pakeisti visus planetos vyrus į mažus pūkuotus zuikučius?

Comments (4)

aš tai galvoju,kad:

dažniausiai būna argumentų už ir prieš.kiekvienam reiškiniui ar dalykui galima supilti tik neigiamas savybes ir bus true evil.bet ar taip yra?abejoju.tikiuosi yra netik juoda/balta,ane?:)

Šviesa:

Jeigu čia akmuo į mano daržą, kad pavariau ant vyrų krizių centrų, tai tiesą pasakius aš daug labiau tikiu į va tokių organizacijų veiksmingumą, negu kad pvz baudimą sunkiom žiauriom bausmėm. Tačiau tyrimas, apie kurį čia kalbėjau, nieko neužsiminė kad ir apie tai, kad vyro vaidmens krizė, galėtų būti lyčių lygybės ar kokio kito teigiamo reiškinio katalizatoriumi. Ten buvo tik argumentai už tai, jog vyro vaidmuo ir realybė - pjaunasi, o vyrams tai yra labai blogai, dėl to jiems reikalinga pagalba. Ir bent jau kiek man teko skaityti Tereškiną, pas jį irgi visuot viskas yra juoda - vyrai tikri gyvenimo skriaudžiami vargšai - ne kitaip. Aš būtent ir norėčiau paskatinti diskusiją čia apie vyriškumo krizę, nesiekiu pati išdėstyti visų įmanomų argumentų :) Tai bet kokiu atveju galima padaryti lengviau atstovaujant kurią nors vieną poziciją, o ne besiplėšant per kelias.

Laura:

As manau, kad argumentas, jog vyru krizes yra moteru isnaudojimo ir pan., susiformavusiu per ilga laika, padarinys, yra teisingas. Bet kuo konkretus vyras, kuris, tarkim, yra egalitaras, nusikalto, kad gime butent siuo laiku, ir turi kesti draugu patycias, jei vazineja vaiko vezimeli arba suplauna indus, arba iseina tevystes atostogu? Visgi manau, kad nuo lyciu nelygybes kencia visos lytys. Ir tyrimai apie vyru vaidmenis yra reikalingi. Ir kad jie gali padeti atkreipti demesi i visu lyciu problemas. Jeigu atlyginimas statistiskai didesnis nei moteru, tai irgi konkreciam apklausos dalyviui nebutinai daug reiskia - gal jis tiesiog jauciasi Lietuvoj nuvertinamas kaip profesionalas (ir taip jaustis gali ir vyras, ir moteris, tik moterys gal aktyviau priemusios ta stereotipizavima, kad moteriai uztenka uzdirbti maziau, kad reikia buti nuolankiai ir nesiskusti, nors galva akmeniu skaldo). Gi zinot tas istorijas apie darbuotoju paieskas: ieskom tokio, kuris moketu kinu ir tailandieciu kalba, ismano ekonomika; mokesim 1 tukst. litu, vai vai vai, kaip lietuvoj truksta specialistu..

Šviesa:

Sutinku su Laura, vis gi norėčiau kai ką pakomentuoti.

kuo konkretus vyras, kuris, tarkim, yra egalitaras, nusikalto, kad gime butent siuo laiku, ir turi kesti draugu patycias, jei vazineja vaiko vezimeli arba suplauna indus, arba iseina tevystes atostogu?

Atsakymas - niekuo nenusikalto. Tačiau Lietuvoje vyrų krizių centrai kogero nebūtų orientuoti į pagalbą jam. Kaip jau sakiau, patys vyrai ir kenčia nuo savo patriarchalizmo bei nuolatinio heteronormatyvių vaidmenų pastiprinimo. Nesvarbu, ar tai būtų to paties vyro sukelta sau kančia, ar jis ją sukelia kitiems. Juk egilitaristiniai tėčiai susiduria su stipriausia diskriminacija ne iš moterų pusės, o iš vyrų. Taigi galima sutikti, jog tiek vyrai, tiek moterys yra diskriminuojami, tačiau nemėgstu kai visos diskusijos panašiomis temomis pasibaigia "nu tai va, tai nėr čia ko moterims skųstis, nes ir vyrai yra diskriminuojami (nors pavyzdžių galėtumėm pateikti daug mažiau)!"

Ir kad jie gali padeti atkreipti demesi i visu lyciu problemas.

Aišku galėtų!

Jeigu atlyginimas statistiskai didesnis nei moteru, tai irgi konkreciam apklausos dalyviui nebutinai daug reiskia - gal jis tiesiog jauciasi Lietuvoj nuvertinamas kaip profesionalas.

Galbūt. Bet tai visiškai nereiškia, kad moterys, nuvertintos už tai, kad yra moterys, nebūna nuvertinamos dar ir kaip profesionalės. Beje, mano galva į tokius darbus, kokį čia aprašei, ir nueina moterys. Žinau savo padėtį: siekiu mokslo, jį gaunu, ir dirbu už minimumą su magistru atsiprašant... Kaip kitaip paaiškinti, kad Lietuvoje moterys pabaigia daugiau aukštųjų, gauna daugiau diplomų, bet visos kartu, uždirba mažiau nei vyrai?

Post a comment

About

This page contains a single entry from the blog posted on November 1, 2010 2:02 PM.

The previous post in this blog was Dvasinė tryda.

The next post in this blog is Man Candy Monday: Halloween.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Powered by
Movable Type 3.35