Polyamory - meilė daugiau nei vienam žmogui. Ši meilė gali būti lytiška, emocinė, dvasinė ar bet kokio kito pobūdžio, priklauso nuo dalyvaujančių tame asmenų norų ir susitarimų. Galimos įvairios tokių santykių variacijos: atvira santuoka, triada, pagrindiniai ir antriniai santykiai, linijinės santuokos, "lygiakraštis trikampis", grupinė santuoka ir t.t. "Polyamory" dar vadinama kaip sutarimu grįsta, etiška ar atsakinga ne monogamija. Tai koncepcija labai besiskirianti nuo poligamijos, kuri dažnai grindžiama religiniais įsitikinimais bei patriarchalizmu. "Polyamory" pagrindinės vertybės yra lyčių lygybė, savanoriško apsisprendimo, pasirinkimo laisvė, visapusiškas pasitikėjimas, vienoda pagarba visiems partneriams, išskirtinis meilės suvokimas, bei kiti pasaulietiški idealai. Tokiems santykiams dažniausiai nebūdingas pavydas, tai didžiausias skirtumas nuo savininkiškos ir neužtikrintos monogamijos, santykių kuriuose manipuliuojama partnerių jausmais ir pan.
Kaip ir visos kitos etiketės, ši sąvoka yra tik įrankis apibūdinti egzistuojančias santykių formas, o ne griežtai aprašyti, sukurti rėmus. Tai nėra kažkokia nauja seksualinė orientacija, "polyamory" - santykių pobūdis. Svarbiausias jų bruožas - čia nėra jokių taisyklių, išankstinio vaidmenų pasiskirstymo ir "žinojimo", prie ko esame įpratę kalbėdami apie monogamiją.
Daug įdomios medžiagos bei atsakymus į jums rūpimus klausimus rasite šiame tinklapyje.
Comments (7)
Koks manai tiktų lietuviškas žodis tam apibūdinti? Gal tiesiog nemonogaminiai santykiai? Gal per daug platu..
Manau nesupratimas labiausia kyla dėl to, kad tai nėra norma. Jei tai nėra norma, tai nėra labai plačiai žinoma. O kai nežinai tai bijai, vengi arba užsipuoli.
Šiuo atveju turbūt žmonės dažniausiai nesistengia permąstyti jau sugulusių galvon kategorijų. Jau seniai aišku ir įskeipyta, kad pora tai du, ne trys ir ne daugiau ir ne kitaip , o tik taip. Ir "sunkiausi įpratimai", su tuo atėję - tai savininkiškumas ir pavydas. I think so.
Posted by nemezgu | November 9, 2010 3:01 PM
Posted on November 9, 2010 15:01
hm...na ne taip jau seniai žmones laikė ligoniais vien todėl, kad juos traukia tos pačios lyties asmenys. Visada yra žmonių, kurie laikomi atskirty vien todėl, kad yra kitokie ar jų tarpusavio santykiai yra kitokie. Tačiau pažvelkim: ar tikrai šeima grįsta lyčių lygybe, betarpišku pasitikėjimu, atvirumu ir susitarimu yra tokia jau "nenormali"? Mano galva visos turėtų tokios būti, nesvarbu kiek ten partnerių, 2, 3, 6 ar 10.
Galvojau parašyt Lietuvių kalbos komisijai dėl vertimo :D
Posted by Šviesa | November 9, 2010 3:37 PM
Posted on November 9, 2010 15:37
"Gal tiesiog nemonogaminiai santykiai?"
Nu neee, tokiu būdu polyamory būtų apibūdinama tik kaip kažkokia alternatyva ar priešybė monogamijai.
"Ir "sunkiausi įpratimai", su tuo atėję - tai savininkiškumas ir pavydas."
Iš dalies sutinku, bet manau, kad čia yra kaip su orientacija: kaip būna įvairių orientacijų žmonės, taip gali būti ir monogamiški arba polyamorous.
"Tačiau pažvelkim: ar tikrai šeima grįsta lyčių lygybe, betarpišku pasitikėjimu, atvirumu ir susitarimu yra tokia jau "nenormali"?"
Taip, jeigu vadovausimės šeimos koncepcija.
"Galvojau parašyt Lietuvių kalbos komisijai dėl vertimo"
Davai, parašyk, labai įdomu, ką atsakytų. Turbūt gausi atsakymą kaip ant maikės.
Posted by Laisvo oro direktorė | November 9, 2010 6:49 PM
Posted on November 9, 2010 18:49
Parašiau užklausimą vienoje iš diskusijų jų tinklapyje. Jeigu kada atrašys ir aš nepamiršiu, duosiu žinot ;)
Posted by Šviesa | November 9, 2010 7:24 PM
Posted on November 9, 2010 19:24
"Iš dalies sutinku, bet manau, kad čia yra kaip su orientacija: kaip būna įvairių orientacijų žmonės, taip gali būti ir monogamiški arba polyamorous."
aš vis dėlto manau, kad tai suformuota socialiai. Tu augi tam tikroje visuomenėje, su joje nusistovėjusiom normom. Nuo mažų dienų stebi tai aplink save, augi tame ir tampi to dalimi. Į daugybę dalykų sau atsakai kažkada vaikystėj, jaunystėj ir prie jų nebegrįžti, nes tai jau tampa savaime sumprantama ir nėra parsmės savęs to klausti antrą ar penktą kartą (aišku aš čia suabsoliutintai šneku). Vienas iš tokių dalykų - šeimos struktūra. Juk neklausi savęs kiekvieną dieną - o vis dėl to, kokia ji turi būti. (Na gal kas antrą:). Be abejo nė vienas santykių tipas yra geresnis už kitą, tiesiog tu to nebekvestionuoji, jei tau patogu taip kaip yra ir nejauti diskomforto, trūkumo ar beleko trečio būdama su vienu:)
Posted by nemezgu | November 9, 2010 7:51 PM
Posted on November 9, 2010 19:51
Na, taip, tu teisi. Jeigu nebūtų nuo gimimo visiems(-oms) grūdamas 'vyras ir jo mazgotė' šeimos modelis, šeimos tikrai būtų įvairesnės: būtų daugiau ir tos pačios lyties žmonių šeimų, ir sutuoktinių skaičius neapsiribotų dviem ir t.t., bet aš vis dėlto manau, kad tiek monogamija, tiek polyamory gali būti įgimta, kaip ir seksualinė orientacija. Aišku, kai nuo gimimo smegenys išplautos, tai visi(-os) ir įsivaizduoja, kad 'vedybos+vaikai' gyvenimo tikslas yra natūralus, normalus ir vienintelis įmanomas. Pažįstu daug žmonių, kurie(-ios) gyvena pagal tą monogamišką patriarchalinį šeimos modelį ir laiko jį vieninteliu teisingu, bet anaiptol nėra monogamiški(-os). Tokiais atvejais polyamory tikrai būtų daug atsakingesnis šeimos modelis.
Posted by Laisvo oro direktorė | November 9, 2010 10:09 PM
Posted on November 9, 2010 22:09
Kalbos komisijos tinklapio diskutantai man pasiūlė polyamory vadinti "daugmylyste" . Gal ir nieko skamba :)
Posted by Šviesa | January 5, 2011 12:20 PM
Posted on January 5, 2011 12:20