« Penktadienio skaitiniai: pasidalinimas mintimis apie Lietuvišką teisininkiją (pataisytas) | Main | Vyrų dominavimas »

Kas yra seksualinės orientacijos apraiška?

Nuo spalio 18 dienos turim paturbintą Visuomenės informavimo įstatymą. Smagioji jo dalis slypi 39 straipsnyje, kuris skamba taip :

Reklama, komerciniai audiovizualiniai pranešimai turi būti padorūs, teisingi ir aiškiai atpažįstami. Reklamoje, komerciniuose audiovizualiniuose pranešimuose draudžiama skelbti informaciją, kurioje žeminamas žmogaus orumas, diskriminuojama dėl rasės, lyties ar etninės kilmės, tautybės, pilietybės, religijos arba tikėjimo, negalios, amžiaus, taip pat neturi būti seksualinės orientacijos apraiškų arba skatinimo, įžeidžiami religiniai jausmai ar politiniai įsitikinimai, skatinamas sveikatai ar saugai pavojingas elgesys, taip pat aplinkos apsaugai ypač žalingas elgesys.

Taigi išvardinti visi pagrindai, dėl kurių draudžiama diskriminuoti. Seksualinė orientacija - nėra vienas iš jų. Vadinasi pagal šį straipsnį nedraudžiama diskriminuoti tarkim gėjų. Bet mes juk visi žinom, kad bet kuris gėjų ir lesbiečių pyptelėjimas per žiniasklaidos priemones yra atvira homoseksualaus elgesio ir gyvenimo būdo propaganda. Taigi negali būti net jokios apraiškos apie tai reklamose! Niu niu niu... Aj, dar negalima įžeidinėti religinių jausmų, kad ir kas tai būtų. Kaip jau irgi žinom, tikinčių žmonių religiniai jausmai labai greitai įžeidžiami ateistų. Na va, jau manęs filmuotis reklamoms tikrai tikrai neims... Vien pvz ateistės biseksualės parodymas per teliką reklamuojant colgate gali įžeisti religinius kažkieno jausmus...

Kartą savo bloge patalpinau apklausą apie vieną reklamą, kurią radau moterims skirtame žurnale.Jos nuotrauka.
Ji man pasirodė homoerotiška. Mano apklausoje sudalyvavo 6 biseksualūs ir 12 heteroseksulių žmonių. 9 žmonės mane, jog ši reklama yra homoerotiška. Beveik visiems apklaustiesiems buvo nesvarbu, ar tai homoerotiška reklama, ar ne. Dauguma pažymėjo, jog tai tik reklama ir ji jų pažiūroms įtakos neturi. Juk tai ganėtinai suprantama kiekvienam šiandienos visuomenės nariui - reklama yra reklama, jos paskirtis yra iškišti kažką. Tai suvokiant darosi nesvarbus reklamos pateikimas. Taigi labiausiai homoerotiška reklama nepatiks homofobui, ne todėl, kad būtų bloga reklama, o vien iš principo. Tiesą sakant, nemanau, kad principas ir konservatyvios pažiūros yra pakankama priežastis šitaip cenzūruoti reklamas.

Negana to - heteroseksualumas irgi seksualinė orientacija. Tai ką:

O ne, jie bučiuojasi, įtariu kad šie žmonės turi seksualinę orientaciją... Jaučiu kad jie heteroseksualūs šiuo metu... Bėgu paskųsiu žurnalistų etikos inspektoriui. Kaži, ar jie sąmoningai pamiršo šį faktą, ar bandys naudotis jau mano aprašytu reiškiniu - heteronormatyvioje visuomenėje heteroseksualaus seksualumo apraiškos nėra pastebimos, nes jos natūralios, įaugusios į kraują.

O man visada patiko erotiškos reklamos. Kai kur jos itin tinka. Kaip pakurti šiuos reikalavimus atitinkančią ir dar patrauklią pvz. prezervatyvų reklamą?

Comments (4)

Prezervatyvų?! Kokių dar prezervatyvų? Seksas yra skirtas vaikučiams gaminti, o prezervatyvai vaikų gamybai tikrai nereikalingi.
Pabaiga aiški iškart, bet vien dėl reakcijos norėčiau pamatyti kaip vyktų tokio skundo nagrinėjimas: heteroseksualios orientacijos apraiškos. Jaučiu, dingtų kokie 95% reklamos, jeigu į tokį skundą kas rimtai pažiūrėtų.

snob:

man tai klausimas ne tik kas yra apraiška, bet ir kas yra skatinimas.

Aš skatinimą suprantu kaip nuolatinį tam tikros seksualinės orientacijos grūdimą. Pvz., vaikiškos pasakos apie princeses. Kiekviena jų baigiasi vestuvėmis, kurios išsprendžia visas herojės problemas. Jei tai vyktų kai kuriose pasakose, tai būtų tiesiog erzinantis tropas. Tačiau kai tai yra 99,9% pasakose, tai jau skatinimas. Tokios pasakos neatsižvelgia į tai, kad mažos mergaitės (nes visgi daugiausia jos perkamos mažom mergaitėm) galbūt norės tuoktis su princese, o ne princu. Arba, pvz., pasakos suaugusioms mergaitėms - romantinės komedijos. Čia jau pasitaiko išimčių, bet taisyklė visgi galioja - kiekviena moteris trokšta susirasti vyrą. Tokiomis ir panašiomis priemonėmis mums nuo vaikystės šeriamas heteroseksualumas, nepaliekant vietos mintims, kad gali būti kitaip.
Esu tikra, kad įstatymo palaikytojų nuomonė yra visai kitokia. Jų manymu skatinimas greičiausiai yra kai tos pačios lyties asmenys eina susikabinę už rankų ir nenori būti dėl to negyvai užspardyti. Arba nesigėdija savo orientacijos. Ar, neduokdie, nori turėti tokias pat teises kaip ir heteroseksualai(-ės). Mano paminėti pavyzdžiai jiems(-oms) greičiausiai neatrodytų kaip skatinimas, nes heteronormatyvioje visuomenėje heteroseksualumas yra norma, visos kitos orientacijos - nukrypimas nuo jos.
O vat kas yra apraiška, tai niekaip neraukiu. Bet koks bučinys, susilietimas, atmosferos "užkaitimas" yra kažkokios seksualinės orientacijos apraiška. Įskaitant visas "mano vyras - purvinas kiaulė, kuris nemoka paspausti trijų skalbiankės mygtukų" miltelių reklamas. Dievuliau aukštielninkas, jeigu kas va šitas uždraustų bet kokiu pagrindu, tai ranką paspausčiau ir alaus pastatyčiau.

Šviesa:

Aš irgi taip suprantu apraiška. Bet kokia užuomina jau yra apraiška. Čia kaip: nusiperki šokolado ir skaitai sudėtį: gali būti sojos ar kiaušinio apraiškų. Tai gali jų visai ir nebūti, o jeigu ir būti tai tiek super mažai, bet tas minimaliausias įsivaizduojamas kiekis irgi yra apraiška.

Pritariu ir dėl grūdimo. Jei vaikui kas pasako, kad mergaitė gali mylėti mergaitę, tai jau nepilnamečio tvirkinimas! O jei pvz aštuonių metų mergaitę moteriškė vis juokaudama vadina martele ir klausinėja, kada ji tuoksis su jos devynerių sūneliu, tai čia ne grūdimas?

Post a comment

About

This page contains a single entry from the blog posted on October 25, 2010 12:12 PM.

The previous post in this blog was Penktadienio skaitiniai: pasidalinimas mintimis apie Lietuvišką teisininkiją (pataisytas).

The next post in this blog is Vyrų dominavimas.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Powered by
Movable Type 3.35