« March 2014 | Main | January 2015 »

November 2014 Archives

November 4, 2014

Vilniaus dienoraščiai

Mano santykiai su Vilniumi visada buvo sudėtingi.

Dabar bent tris dienas per savaitę važinėdama Kaunas-Vilnius-Kaunas, ryte skriedama autostrada mažu raudonu mašiniuku, kartais užstrigdama kamščiuose, kuriuos sukelia nervingi vairuotojai, o vakare dardėdama namo 17:30 traukiniu, kuriame pilna mano likimo draugų, dirbančių viename mieste, bet gyvenančių kitame, turiu pakankamai laiko daug ką apmąstyti, įskaitant ir mano santykį su Vilniumi.

Kuomet vakarai dar buvo šviesūs, stebėdavau savo kelią namo pro langą. Traukinys - tikras džiaugsmas, padedantis išvengti kamščių, nepatogaus trynimosi autobuse, leidžiantis atsisėsti į savo tobulai apskaičiuotą vietą traukinyje* ir lygiai vieną valandą ir devynias minutes stebėti pasaulį. Kelias beveik nesikeisdavo. Keitėsi lapų ir žolės spalvos, bet visada galėjau žinoti, jog vos kiek už Vilniaus, po dešine, greta kažkokio vienkiemio, beveik visada stovės baltas limuzinas. Kad šiek tiek už Lentvario septyniom minutėm pradings tele2 ryšys. Kad greta Panerių kas nors būtinai vedžios šunį. Kartais kur pakrūmėj pamatydavau besižvalgančią lapę ar nuo bėgių nuliuoksiančią stirną - tai buvo vieninteliai kelionės "įvykiai". Kelionės, kurią jau žinau mintinai, ir žinau net patamsyje.

Kadangi su tamsa sumažėja mano atsitiktinių reginių tikimybė, pagaliau adaptavausi prie skaitymo traukinyje. Svarbiausia užsiimti tą geriausią vietą ir nepamiršti pasikrauti telefono, kad galėtum į ausis susikišti ausines. Ne dėl to, kad norėtum klausytis muzikos, o dėl to, kad kartais atsitiktinumai lemia prastus kaimynus. Kad ir valandą, bet labai nesmagu, kai greta atsisėda itin sumoterintas individas ir paplonintu balsu tauškia telefonu. Arba pagyvenusios ir savęs iš naujo ieškančios moteriškumo kursuose damos bando susišnekėti 3 metrų atstumu, nes nei vienai "ne lygis" persėsti į mažiau patogią vietą arčiau pašnekovės.

Iš pradžių skaičiau žinias, po to bandžiau skaityti Įsikitinimus, bet ši knyga ne traukiniui. Praeitos savaitės paskutinėms darbo dienoms į kelionę pasivežiojau Popkultūrą, kurią kartu su Įsikitinimais gavau dar penai per Kalėdos. Tačiau įtemptas grafikas bei krūva įsipareigojimų universitetui ir sau apribojo visą ne disertacijai skirtą skaitymą iki minimumo, t.y. iki didžiųjų portalų naujienų paskaitymo ryte ir vakare. Bet - o - ironija! Iki minučių sustyguotas gyvenimas ir rutina kaip dr. Green dainoje "visą savaitę darbas-namai namai-darbas ir vėl darbas-namai", sustyguotas taip, jog iš darbo išėjusi penkiomis minutėmis vėliau į traukinį turi jau eiti sparčiu žingsniu, o išėjusi penkiomis minutėmis anksčiau - jautiesi nepatogiai lėtai eidama per "raudonųjų žibintų kvartalą", išeina į naudą tuo, jog kas kartą įlipdama į traukinį 17:13, o išlipdama 18:39 - visą šį laiką galiu skirti skaitymui ir niekam daugiau.

Šiandien važiuodama iš Vilniaus skaičiau apie Vilnių. Apie jo jautimą ir psichogeografiją. Šiek tiek apie jo erotiką.
Mano Vilniuje viskas kitaip.
Mano Vilnius - visiškai neseksualus.
Kažkada šiltą ankstyvo rudens ar vėlyvo pavasario vakarą su R. sėdėjome ant kalno prieš tada buvusį populiarų Play barą/klubą, gėrėm sidrą ir matėm, kaip pro langą į mūsų pusę žiūrėdamas masturbavosi nepažįstamas vyras.
Tris dienas per savaitę eidama iš darbo į stotį kaskart praeinu kvartalą, kuriame darbuojasi prostitutės. Kaskart skirtingos, kaskart nepažįstamos ir neįsimintinos. Kažkada prieš porą metų sutikdavau jas tuo metu dar buvusiame nemokamame stoties tualete, kur jos prausdavosi prieš/po darbo.
Štai tiek tos erotikos mano Vilniuje.

Mano Vilnius labai disciplinuotas. Čia turi uoliai sekti autobusų ir troleibusų grafikus, nes pražiopsojus tenka laukti labai ilgai arba verkti dėl didelės taksi kainos. Čia geriau nevažinėti viešuoju transportu, geriau likti savo rajone, kur esi viskuo aprūpintas: viena maksima, viena norfa, vienas prekybos centras su skudurynu, viena vietinė aludė ir viena chaino picerija. Varguoliai neįperkantys automobilio ar taksi neturėtų rodytis miesto centre, nes jie savo vaizdu griauna miesto įvaizdį. Gariūninės striukės yra gėda prieš neaiškių posh verslininkų kokybiškas dizainerių klastotes.
Visai šalia prabangios "Du broliai" drabužių parduotuvės kone kasdien elgetaudavo senutė. Dabar ją pakeitė išmaldos prašanti ir ryškiai pagerianti porelė. Mergina monetų prašo į CoffeInn puodelį, ant rankų laikydama mažą šuniuką.
Už išmaldos prašymą ar davimą Vilnius tave gali nubausti iki 1000 litų bauda.

Vilnius mane smaugia savo struktūra ir aukštais kampuotais carmečio pastatais. Eini gatve ir jautiesi mažas ir traiškytinas vabalas. Pastatai išblizginti, atnaujinti, langai nušveisti taip, kad kartais prie jų rasi užsimušusių paukščių. Jei ne tie paukščiai, viskas būtų visiškai sterilu.
Taip sterilu, jog iš Bostono atvažiavę amerikiečiai patikėtų šiuo miesto maskaradu ir įtikintų save bei kitus, jog Vilnius - turtingas miestas, kuriame gera gyventi ir kuriame dominuoja middleclass'as.

Vilniuje visi labai gražūs ir madingi. Vidutinis atlyginimas Vilniaus mieste viršyja 2500 litų, buto nuomos kainos sukasi aplink 1000. Tačiau kaip tikras Vilnietis tu turi dar būtinai įsigyti Zaros paltuką, krūvą kitų brangių skudurų, valgyti brangų burgerį pietums vienoje iš 200 burgerinių, gerti siaubingai overpriced ir net neskanią CoffeInno kavą, o mėnesio gale kukuoti grauždamas baronką. Middleclass.

Mano paauglystės Vilniaus jau seniai nebėra, ir nepastebėjau kada jis pranyko. Nugerti ir numyžti Užupio kampai šiandien nuglaistyti baltai, vietoj langų kiaurymių stovi plastikiniai langai, už kurių - dizainerių įrengti butai. Ten gyvena Zuokas ir kiti tikri vilniečiai. Nuo mielo rajono tarp menininkų kampo ir gamyklos, iki dar vieno bjauraus posh kvartalo. Ateini, ir jis tau sako, jog čia tau ne vieta. Žmonės žiūri kaip į puskvaišę, kai skinu ir valgau gudobeles Tibeto skvere.

Artėjant mero rinkimams, džiaugiuosi, kad gyvenu ne Vilniuje. Nes didžiausia Vilniaus problema - tai Žaliojo tilto skulptūros, kurios, kaip jau kažkada kažkur rašiau, stovi, rodo pirštais į Piliečius ir tyčiojasi iš jų nepriklausomybės. O kai visi užmiega, gieda internacionalą ir deklamuoja Salomėjos poemą Stalinui. Grįžusi į Kauną atsidarau internetus ir matau ką siūlo kandidatai. Nesuprantu, ar reikia būti naiviu, ar būti idiotu, kad tą siūlytum ir kad to norėtum.

Vilnius yra drakonas. Vilnius yra Chronas. Vilnius yra laumė. Vilnius nori būti sterilus, dar sterilesnis nei dabar. Bepročius į beprotnamį, neįgaliuosius ir nelegalus - į Ruklą. Padaryti tvarką nugriaunant taborą. Nes taboras neturi disciplinos, ten visi statosi kaip nori ir ką nori. O Senamiesty ir Žvėryne namų bendrasavininkai remontuojasi būstą visi atskirai. Pusė langų rudų, pusė baltų, likusi dalis - nepakeistų. Pusė namo stogo padengta skarda, pusė čerpėmis. Vienas namo šonas geltonas, kitas žalias, o antras aukštas iškaltas baltomis plastikinėmis lentelėmis. Middleclass. Vilniečiai. Tikri, ne kokie lenkai. Galima.

Bet Vilnius yra ir tolerantiškas. Praėjus keleriems metams po "lipo žydas kopėčiom" Gedimino prospekte, kažkas žada atstatyti Didžiąją sinagogą.
Kas joje melsis?
Šiandien sinagogos vietoje stovi vaikų darželis. Tūkstančiai Vilniaus vaikų negauna darželiuose vietos. Privatus darželis kainuoja nuo 700 lt/mėn.

Vilnius nėra užtikrintas nei savo praeitimi, nei ateitimi. Didžiausią grėsmę tiek praeičiai, tiek ateičiai, kaip žinia, kelia apsikabinę statybininkai su mentele rankose. Todėl atsivertus A. Šapokos redaguotą "Lietuvos istoriją", Vilniui reikia atrasti kažką itin vilnietiško ir itin lietuviško. Kernavės gatvę. Subačiaus vartus, kurie pritrauks amatininkus.** Lukiškių aikštėje, kur stovėjo simboliai didiesiems engėjams - Rusijos imperijai, Leninui, kur stovėjo kartuvės, reikia pastatyti naują simbolį. Ne apie engimą. Vytį. Nes viskas, ko trūksta Vilniui - dar vienas vyras su arkliu. Šį kartą, reikia tikėtis, į simbolikas atsižvelgs geriau ir raitelio nepastatys zombio pozoje greta žirgo. Nors bet kuriuo atveju, kad ir ką ten pastatytų, puikiai derės su Lietuva nuo jūros iki jūros.

Kai kažkas komentuodamas žaliojo tilto tragediją pasiūlė po jo nugriauti ir patį labiausiai kontroliuojantį sovietinį paveldą - blokinių namų mikrorajonus - negaliu patikėti, bet kažkas tą iš tiesų žada: "Ar Jums patiktų pasikeitęs sostinės veidas, jei apleistus, byrančius sovietmetį menančius statinius pakeistų nauji namai su tvarkingais kiemais, skvereliais" - čiulba vienas paukštelis.*** Nagi tikrai, nugriauti blokinius namus būtų nuostabu, tačiau jau įsivaizduoju kaip savivaldybė derasi dėl perstatymų ir perkraustymų su tuose namuose gyvenančiais asmenimis, gaunančiais visų galų kompensacijas ar socialinį būstą.

Ak, tas mano Vilnius. Keistas tu esi, mieste. Su daug užmojų, didybės manija ir Napoleono kompleksu. Pats tvarkingiausias mieste Lietuvoje. Su tvarkingiausiu ir reprezentatyviausiu keliu nuo Oro uosto iki miesto centro. Su tvarkingiausiu ir reprezentatyviausiu rajonu tarp Stoties ir Senamiesčio. Su doriausiais policininkais, išrašinėjančiais baudas prie Halės turgaus naminiu sūriu ir krapais prekiaujančioms bobulytėms, kurios sąmoningai nusukinėja mokesčius ir dėl ko sostinė sėdi milijardinėse skolose.


* Pati geriausia vieta traukinyje - "pusiniame" aukšte, greta laiptų, kur dvi sėdynės atsuktos į laiptų pusę, viena nusukta nuo jų. Čia niekada nesėdi maži zirziantys vaikai, niekada nesėdi garsiai telefonu kalbančios prastai girdinčios močiutės ir būtent toje vietoje keturių zonų "komplekse" nepučia vėjas nuo atsidarančių traukinio durų.

** Viskas paimta iš Kęstučio Masiulio rinkiminių pažadų, skelbtų feisbuke.

*** Remigijaus Šimašiaus pažadai.

November 6, 2014

Ar galima būti veganu, jei neturi žmonos?

Šitokį klausimą aš uždaviau šiandien po vegan dienose vykusios paskaitos.

O dabar kiek priešistorės, konteksto bei mano pastebėjimų ir pabambėjimų.


Kaip jau bambėjau kažkada anksčiau, nuo gyvūnų teisių (GT) ir veganų veiklų pastaraisiais metais atitrūkau dėl to, jog man lygiai taip pat svarbus ir feminizmas bei dar daug kitų -izmų, kurie nebesiderina su šiandieniniu GT judėjimu. Ir to puikus įrodymas buvo šiandieninė paskaita.

Kontekstui - šiuo metu Lietuvoje veikia dvi GT organizacijos - Asociacija "Už gyvūnų teises" ir "Tušti narvai". Iš vienos tapo dvi po gana bjaurių vidaus pjautynių, kurių giliau neanalizuosiu, nes kaip ir jų priežastys šiam mano įrašui nelabai svarbios.
Po visų pjautynių (labai lietuviškas reikalas, nei stebėtis, nei baisėtis visiškai neverta), šių metų vegan dienas (organizuojamas jau trečius metus; prie pirmųjų dviejų pati prisidėjau labai daug. Šiais metais tiesiog neturiu laisvo laiko) visgi abi organizacijos nusprendė daryti drauge. Na ir kas iš to gavosi?

Dar, vardan aiškumo, iš karto noriu pabrėžti, jog neturiu priekaištų ir nemetu kaltinimų draugams iš AUGT. Nutiko kaip nutiko, bet nereflektuoti negaliu.

Tai va, the story goes:

kaip supratau, TN buvo atsakingi už lektorių pakvietimą, ir taip vegan dienose atsirado lektorius, kurį įvardinsiu Viru. Čia visai kaip "vyras", tik didžioji V, o i - mažoji, norint kiek patikslinti šio žodžio reikšmę. Virai būna labai susirūpinę savo vyriškumu, seksualumu, dievina lyčių vaidmenis. O šiam Virui dar galime pritaikyti ir "seksistinio kuilio" terminą, kurį naudoja Daiva.

Ir tas Viras pasakoja istoriją apie tai, kaip jis yra veganas. O tiksliau, veganas Viras pasakoja apie save, neįtikėtinai self-centered istoriją apie tai, koks jis yra šaunus ir sėkmingas - baltaodis, lieknas, iš upper-middle class, turintis savo nekilnojamo turto biznį, o kas svarbiausia - žmoną ir du vaikus (beabejo, žmonos vardo taip ir nesužinojome).

Tas Viras turi labai successful life, todėl visko daug veikia, dirba sportuoja, neturi laisvo laiko. Ir vieną dieną jis ėmė ir sugalvojo, kad bus veganu. Todėl jis nuėjo pas savo žmoną ir pasakė (citata gali būti netiksli, bet esmė visiškai ta pati, ir net skambėjo labai panašiai): "Aš nusprendžiau būti veganu. Todėl tu išmoksi gaminti veganiškai. Jokių gyvūninės kilmės produktų - pieno, kiaušinių, jogurtų, nieko." Na, o ką žmona darys? Aišku, turėjo išmokti gaminti veganiškai ir maitinti savo veganą Virą. Ir išmoko! Šaunuolė žmona!

Kadangi Viras gyvena aktyvų ir užimtą gyvenimą, savo energijos šaltinius papildo želmenų sultimis. Ir, O DANGAU! Vieną dieną ėmė ir sugedo sulčiaspaudė! Čia gi tragedija, pasaulio pabaiga! Todėl Viro žmona turėjo susipakuot tą sulčiaspaudę ir lėkti jos kuo greičiau taisyti, nes kaip gi jos Viras liks be savo sultyčių???

Na, daugmaž va taip, gerą pusvalandį laiko.

Kaip sakė kolegė iš dešinės, Vilniuje niekas nieko po paskaitos nesakė, visiem patiko ir plojo. Nu va kaip gerai. Deja, Vilniuje nebuvo manęs, o kas kas, bet aš negaliu patylėt kai išgirstu tokį kiekį tokio lygio bsh. Visą paskaitą kaip vaikas vaipiausi iš to Viro šnekamo šūdo bei kurpiau ką čia jam tokio atsakyti. Adrenalinas pliaupė kibirais, neatsimenu, kada kažkas būtų taip smarkiai sunervinęs paskutinį sykį. Na ir sugalvojau! Pasibaigus paskaitai kiek užsiemocinusi padėkojau už tai, kad papasakojo apie tai, koks jis gi sėkmingas Viras ir pasiteiravau, ar galima būti veganu, jei neturi žmonos, kuri tau padaro veganiškai valgyti ir nuveža pataisyti sulčiaspaudę?

Galbūt klausimas buvo per daug "užsuktas", o gal ir ne, bet džiaugiausi, kai Viras susiparino ir nežinojo ką gi čia atsakyti. Į pagalbą šoko Ž-as (lai būna jis anonimas; ir ne, tai tikrai ne Žižekas), atsakingas už šio lektoriaus-Viro buvimą renginyje - jį pakvietęs. Kas išėjo į naudą. Dar kartą uždaviau klausimą, ar galima būti veganu be žmonos, kuri gamina valgyti. M. (jei neklystu?) patikslino, ar galima maistą vyrui pasigamint pačiam. Išgirdom teigiamą atsakymą, pasiūliau paploti.

Puikiai suprantu, kaip šūdinai turėjo jaustis organizatorės, feministės, kurios nežinojo apie ką bus paskaita, nes lektorių kvietė kitas asmuo, o lektorius, paprašytas atsiųsti pranešimo skaidres, to nepadarė. Kaip sakė K., tu negali būdamas renginio organizatoriumi šokt ir sakyt, kad lektorius, kurį mes čia patys pakvietėm, kalba šūdą.

Nu bet o ką daryt? Tylėt? Keistas man tas tylėjimas. Ir nesuvokiamas. Labai trūko A. ir D., kurie tikrai būtų kažką pasakę/padarę, nes irgi ne tie žmonės, katrie tą taip lengvai praleistų pro ausis. Bet visgi lieka taip pat keistomis ir nesuvokiamomis kalbos apie "toleranciją" ir "kitas nuomones". Bsh. Tiek vienas, tiek kitas. Jo, nuomonių yra daug ir įvairių. Bet tai nereiškia, kad jas automatiškai reikia gerbti ir toleruoti. Nė velnio. Daugybė nuomonių nėra vertos leisti joms būti pareikštoms ir netgi nevertos leisti joms egzistuoti. Jei šiandien įsileidžiam "seksitinį kuilį" ir sakom, jog čia kita nuomonė, bet mes taip negalvojam, ar rytoj nebus įsileidžiamas koks Julius Panka (ką, beje, jau padarė "nuostabusis" liberalų jaunimas) su aiškinimu, jog čia kita nuomonė, na, ir jis moka diskutuot?

Istorijos herojus Viras lektorių tarpe atsirado dėl to, kad jis veganas. Na, ir charizmatiškas. Kaip sakiau kolegei iš kairės, apsaugok die nuo charizmatiškų debilų.

Na, o pabaigai, kad būtų smagiau, dainelė:

About November 2014

This page contains all entries posted to Ugne in November 2014. They are listed from oldest to newest.

March 2014 is the previous archive.

January 2015 is the next archive.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Powered by
Movable Type 3.35