« Gegužės 9 | Main | Cтволовые клетки »

Emmanuel Levinas "Etika ir begalybė"

Nelankęs filosofijos "teorinių" paskaitų, atradau, kad dabar butent tokiam egzui norėčiau ruoštis. Pirmadienį pratybių kolis, tai patreniruosiu protą.

Šios knygos trečia ir ketvirta dalys yra "Tai yra" ir "Būties vienatvė"...

Emmanuel Levin kalba apie būseną, būtį, kai žmogus praranda savęs supratimą ir jaučia kažką. Atpasakojamas mažo vaiko patirimas, kai tas, negalįs užmigti, pakimba tarp miego ir egzistavimo - jis nejaučia savęs, bet girdi triūkšmus tyloje. Panašiai turėtų jaustis negalintis užmigti žmogus viežbūtyje, kur už sienų kažkas dedasi. Žmogus nežino kas vyksta, jis nedalyvauja tame veiksme, tuo pačiu jis jau užmiršo ir apie save, gulintį. Būsena kažko ištirbdyto kažkame. "tai yra"

Kai ateina aušra, kai yra apšviečiami daiktai, žmogus agauna daiktus esančius aplink jį. Jis juos turi, žino apie juos. Žinodamas apie kažką, jis gali tuo remtis - jis atgauna būtį, kurią sieja su savo žinojimu apie pasaulį aplink jį. Anot autoriaus žmogus gyvenime remiasi tuo, ką yra pažįnęs arba užvaldęs. Pažįnimas yra pirmas, autoriaus, įvardijamas santykis su pasauliu. Kartu Emmanuel Levin teigia, jog žmogaus egzistavumui trugdo tie patys, užvaldyti objektai. Tikriausiai tik dabar pradėjau labiau suprasti, kodėl autorius nori pabrėžti, kad vienintelis pozityvus (galbūt optimalus) išeijimas iš beasmenės "tai yra" būsenos, tai išejimas per nesuinteresuotus santykius, paprastą žinojimą apie žmonių egzistavimą šalia.

Iš tiesų, gal neužmiegančiam vaikui naktyje pakaktų klausimo apie kitų ramybę? Prisiminęs tokias vaikystes bemiegias naktis, esu tikras, kad žinojau, jog tėvai kažkur šalia. Tik ką tuo metu man reiškė tėvai? Ar aš jais jau rūpinausi? Hm. ir jei rūpinimas, kaip kad kažkas paminėjo anksčiau nėra suinteresuotas santykis? Į galvą ateina toks vaizdinys: prabudęs naktį, ramiai užmiegi, atradęs gyvą, mylimą kūną šalia savęs.

Šis gražus vaizdas ir pats knygos tekstas, toks vaizdas kritikuoja kažkokius norus peršti žmonėms save, suprasti kitą ar norėti kažko nuo žmogaus. Emmanuel Levinas kritikuoja žinojimą sakydamas, kad negalima per žinojimą įsisavinti niekuo daugiau nei tau jau yra priimtina (labai panašu į Russelo paradoksą). Taip remdamas Levino žodžiais galiu sakyti: žmogus pradeda būti, egzistuoti santykyje su kitais žmonemis, bet jis negali išeiti iš saves.

Jau remdamas mūsų pratybų dėstytoju, S. Jankausku, mąstau ar bendraudamas su kitais žmonėmis, gali išeiti iš po savo žinių kontrolės... Buvimas su tais, kurie tau rupi, su kuriais geidi būti, mažai ko iš jų norįs gali tave pakeisti. Jūk atleidęs, suvokimo vadeles (iki tam tikros ribos) priimi žmogų tokį, koks jis yra ir perimi dalį juo. Anksčiau labai žavėjausi, kaip draugai iš įvairių kompanijų pasisaviną ryškesnę mimiką ir posakius.

Atrodo, Levinas arba nežinojo apie tai, ar tiesiog nepasakoja šitoje knygoje. Jis teigia "laikas yra santykis su nepasiekiama kitybe", mes gi jau matome kaip tą kitybė pasiekiama: bendraujant, atiduodant save ir imant iš kitų.

Būties vienatvėje autorius prideda, kad "Laikas yra ne izoliuoto ir vienišo subjekto padarinis, o pats subjekto santykis su kitu asmeniu". Tai skamba poetiškai, bet atskleidžia Levino nuomonė, kad vienatvė yra problema ir santykiuose su daiktais, bei pažinimo santykiuose žmogus esa izoliuotas. Tarsi jis jau nebeištirpęs būtyje, bet yra apsiribuojęs savo pasauliu - izoliuotas. Vėlgi linkstamą į tai, kad neišpasakojamą savo egzistenciją galime perduoti tik bendraudami, per nesuinteresuotą santykį.

Gaila, kad iki paskaitų nebuvau įsiskaitęs, nes kokios galėjo būti įdomios paskaitos:) Dabar kyla tik daugiau klausimų...

Comments

koki ispudi tau padare tas destytojas? ar jis gerai desto?

ingenta: nemanyčiau, kad daug jo poelgių/posakių yra pedagogiški.

Tačiau daugiau paskaičius knygą, man patinka kad jis pasako daugiau ir kad nėra tokio stipraus pisirišimo prie knygos, kurio norėjau jį kaltinti po irmų paskaitų.

as irgi taip pradedu galvoti.. (ce apie paskutini sakini:)

Siulau naudoti paties skirmanto taktika, pavyzdziui, paprasyk pavezeti iki namu arba surengti paskaita lauke. Dar geriau pora buteliu vyno ir karstos diskusijos apie "neismatuojama Kita." :))
Kur tu studijuoji?

:)) heh. reikės pasiūlyti grupiokams per kontrolinį surengt kokias išgertuves lauke

Studijoju Matematikos ir informatikos f. Programų sistemas. Mum filosofija yra 1 vieną semestrą (I kursas) ir teoriją veda Tomas Sodeika:)

Tau toks pat klausimas... bet spėju bus arba filosofija arba fizika:)

btw. o dėl tų vyno bonkių, kokia tikimybė kad jis pasirašys? supratau, kad tu jį kiek pažįsti..11Y4

del vyno bonkiu "tikimybe didele",
galite pradeti nuo sampano,
aisku, tik nepamirskite is anksto susitarti ir uzsirakinti, kadangi gerti alkoholinius gerimus uzsiemimu metu yra draudziama. Na, ir butinai pristatykite visa tai kaip savo iniciatyva, nes kitaip issigas. :))

Sodeika ir Jankauskas yra itin "nekenksmingi" destytojai, be to ju derinys su "dialogo filosofija" kalba pats uz save. Cia uztenka parodyti minimalu susidomejima. Manau, atsakymo panasaus i tavo samprotavimus apie Levina pilnai pakaktu desimtukui gauti.Sekmes

na rejk tiketis... anyway ryt suzhinosim koki prikola jis sugalvos :D

gera knyg

sampana as galiu statyt, yra kokie trys buteliai saldytuve nuo to laiko, kai amerikone drauge cia pagyveno. o siaip, daug situ minciu randasi mikej pukuotuke. kadangi ji matyt tik sinologijos studijuose cituoja, kai prieina prie taoizmo, tai reik patiem pasiskaityt, kaip anais laikais reikejo mandelstama ir pasternaka. pukuotukas tinka ir prie arbatos.

faina tavo irasus skaityt.

manau, kad pukuotukas labiau tinka prie medaus:))

Aha, puikiai skambetu "Dao kelias i svecius pas Triusi"