Main | August 2008 »

July 2008 Archives

July 2, 2008

Nerimas dėl neteisybės.

Pajudėjau ir aš.
Pagrindinė priežastis noro pradėti kažką rašyti yra didis neteisybės akivaizdumas šiandien. Didi neteisybė ir menka erdvė tai neteisybei paprieštarauti...
Ar galima tylėti, kai neteisybė rėkia ant tavęs? Ar galima tylėti, kai neteisybė ilgainiui ima tave smaugti vien todėl, kad Tu su ja nesutinki?..

...

Prezidentas pasirašė sovietinės simbolikos uždraudimą

Prezidentas Valdas pasirašė sovietinę ir nacistinę simboliką susibūrimuose naudoti draudžiantį įstatymą.
Pritariu šiam sprendimui. Bent jau todėl, kad sovietiniai simboliai pagaliau teisiškai prilyginti nacistiniams. Logiška, kad neuždraustas absoliutus šių simbolikų vartojimas - tokiu atveju, pvz., paprasti kolekcionieriai turėtų lysti į pogrindį, o maikutė su CCCP taptų antivalstybinio protesto forma...
Pasakų apie tai, kad "sovietų sąjunga išvadavo Europos tautas iš fašistinio jungo" ir todėl niekaip negalima TSRS tapatint su nacistine Vokietija, sekti neverta...

July 3, 2008

Įžvalgos. Pirmas pasaulinis karas. Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčia.

Nedidelė įžvalga Vilniaus istorijos tema.
Kaip žinia, 1915 m. rugpjūčio mėnesį Vilnių okupuoja kaizerinė vokiečių kariuomenė. Turėdami informacijos apie artėjančius vokiečius, čia, nuo 1795 m. buvę rusai, suskuba rinkti savo ir ne savo rakandus ir traukiasi į rytus. Demontuojamas imperatorienės Jekaterinos paminklas katedros ir Muravjovo paminklas Muravjovo (dabartinėje Daukanto) aikštėse. Miesto paminklai demontuojami ne tik todėl, kad tai labai svarbūs, šiuo atveju, Rusijos istorijos ir valstybingumo simboliai, bet ir todėl, kad tai puikus bronzos šaltinis karo pramonei. Šitam tikslui labai tinka ir miesto bažnyčių varpai, kuriuos rusai taip pat dideliais kiekiais nuiminėjo.

lietuva_ir_karas_varpai_002.jpg

O šio pasvarstymo esmė - kolekcinių atvirukų ir Vilniaus vaizdų datavimo pastaba.
Štai Šv. Kazimiero bažnyčia (tuo metu - cerkvė) carinės okupacijos metu.

Vilnius_St_Casimir_Church_002.jpg

Ši nuotrauka - 1912 m., padaryta rusų fotografo Сергей Михайлович'iaus. Dėl ikikarinio laikotarpio klausimų nekyla matant pravoslaviškus kryžius ir būdingas cerkvių architektūros detales.

Kita nuotrauka...

St._Casimir_Church%2C_Vilnius_%28WWI_Fieldpost_1917%2C_Postcard%29_002.jpg

Iš pažiūros, eilinis Pirmo pasaulinio karo atvirukas. Tokių ir panašių buvo prispausdinta nemažai, nes užėjus vokiečiams, buvo pajaustas didelis atvirukų stygius. Matomai, vokiečiai labai mylėjo ir ilgėjosi savo namiškių, daug jiems rašė, taigi negailėjo pinigų atvirukams, ką greit pajuto Vilniaus leidėjai. Dažnai nebuvo kreipiamas dėmesys, kokius, šiuo atveju, Vilniaus atvaizdus dėti ant atvirukų, tad dažnai pasitaiko, kad vokiško laikotarpio atvirukuose matomas aiškiai carinio laikotarpio miesto atvaizdas.
Grįžtant prie Šv. Kazimiero bažnyčios mano pateikto antrojo atvaizdo. Čia aptinkama viena svarbi detalė, parodanti jau užėjusius vokiečius, Šv. Kazimiero bažnyčios varpų valstybinį nusavinimą ir taip, padedanti datuoti atvaizdą.

sv_kazimiero_baznycia_arkos.jpg

Kaip galima įžiūrėti, viename iš bažnyčios bokštų, matomas praplatinimas, liudijantis varpo išėmimą, kurio nėra cariniuose bažnyčios atvaizduose. Geresnės kokybės vokiškuose atvirukuose praplatinimas gerai matomas ir kitame bažnyčios bokšte. Varpų, savo ruoštu, nematyt...

Taigi, atvirukas datuotinas ne anksčiau 1915 m. rugpjūčio mėnesiu. Gairė - praplatinimai Kazimiero bažnyčios bokštų arkose.

July 4, 2008

Welcome to Maxithuania

"M*X**A GRUPĖS apyvarta stabiliai auga nuo pat jos veiklos pradžios."
O man, tam kad joje nepirkčiau, užtenka to, kad kibinai ten neskanūs, o Petr*i nepatiko jo viršininkė ir apskritai senų bobų kolektyvas... Kažkokia kaimiečių landynė, apskritai... Ir nesuprantu, kodėl Makejevas dirba Totorių filiale? Ir jau daug laiko! Negi nebeuždirba iš muzikos ir savęs uždaryto pirtyje?..

Visai liūdna...

Firefox 3 arba Frekenbok pranašystė pildosi...

ei sveiki, aš robotas...

July 8, 2008

Delyras...

Neseniai praeitą savaitgalį teko pabuvoti Kernavėje... Kaip ir kiekvienas Mindaugines, ten vyko ne tik gyvosios archeologijos dienos, bet ir besaikis tauriųjų (ir nelabai) gėrimų ragavimas, kuris su švente siejasi kiek mažiau, nei su mano įprastu didesnių švenčių paminėjimo būdu.
Kaip byloja medicinos enciklopedija ir patirtis, ilgalaikis panašių gėrimų vartojimas turi ir savo pasekmių, kas nėra labai malonus dalykas, bet kažkodėl tai vartoti tauriuosius (ir nelabai) gėrimus atgraso sąlyginai trumpam laikui... Gal tik iki kitos didesnės šventės.
Taigi, kaip klaiku tai bebūtų, karti saldaus savaitgalio patirtis ir pasekmės toliau ėda mane naujos darbo dienos tėkmėje...
Kiekvienas supantis mane daiktas - potencialus mirties šaltinis ir galima priežastis... Klaikusis delyras tęsiasi...

July 30, 2008

...

„Dabar kaip tik bandoma kurti įvaizdį, jog Lietuva drąsi šalis, tačiau iš tiesų ji baili – mes nė neprisimename, kaip mums padėjo Islandija [pirmoji pripažinusi atkurtą Lietuvos nepriklausomybę – lrt.lt]“, – tvirtino R. Mažeika.
delfi.lt

Geras klausimas

V. Landsbergis:

"Jei Ribentropo-Molotovo paktas pasaulio bendruomenės yra pripažintas kaip nusikalstamas ir negaliojantis nuo jo pasirašymo datos, tai kodėl laikomi galiojančiais Jaltos ir Potsadmo susitarimai, pasiekti šio nusikalstamo pakto pagrindu?"

Gmail? pfff...

socdem.JPG

Sakyčiau, tai pirmas kartas, kai Gmail'u kiek nusivyliau...

About July 2008

This page contains all entries posted to tpek in July 2008. They are listed from oldest to newest.

August 2008 is the next archive.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Powered by
Movable Type 3.35