« Ispanija/Marokas - sienos | Main | LT parlamentarai »

kalbejimas per mena

Motif.jpg

pries pora dienu buvo uzsukes cia Alexis Peskine, prancuzu menininkas kuris per savo mena kalba apie Prancuzu 'integracijos' problemas, rasizmo 'nebuvima', pilietybe, Liberté, Égalité, Fraternité trapuma, tikra ir netikra prancuziskuma ir t.t.
Robokopas su bagete privalomu ID fone, simbolizuoja bandyma imusti ('beat in') prancuziskuma imigrantams ir ju vaikams, tiems kurie privalo but pilieciais ir nematyt skirtumu, kol su jais elgiamasi kaip su antrarusiais: banlieue-priemiesciu getais, nedarbu, diskriminacija, policijos kontrole ir smurtu ir t.t.
2005 riauses, arba kaip kai kas vadina sukilimas, prasidejo irgi nuo to po futbolo zaidimo eje namo paaugliai isgirde policijos sirenas pradejo begt, nes neturejo dokumentu. Nuolatinis dokumentu tikrinimas ir policijos priekabiavimas tapes yprastu kasdieniu reiskiniu, kurio visi bando kaip gali isvengt, nes daznai gauna must arba atsiduria arestinese uz nieka, pvz. dokumentu neturejima. Du is ju nepastebeje atsargiai! auksta itampa zenklu vietoj zuvo, o trecias stipriai apdege nuo liepsnos bangos. Riauses, sakoma, neprasidejo nuo to, o per metu metus susikaupusias nuoskaudas, valdzios ignoravima ir rasizma.
Is kitos puses, tai nieko naujo, sukilimai ir revoliucijos, tai taip pat prancuziska kaip bagetes, ir tie kam prasciausia naudojasi tokia (gera) tradicija. Rodos net konstitucijoje yra irasyta, kad kai valdzia tampa priespauda, pilieciai turi teise ir pareiga ja nuversti/pries ja sukilti. Dauguma riausiu dalyviu nera tiesiog problematiski imigrantai, kaip daug kas bando isivaizduot, bet Prancuzijoje gime ir uzauge pilieciai, kurie nesijaucia nei visiskai prancuzais, nei ju tevu ar seneliu tautybem - senegalieciais, alzyrieciais etc.

Aj, beja, Peskine, gimes ruso-zydo-prancuzo tevo ir braziles motinos seimoj, pasirodo turejes seneli kuris gyveno Vilniuj. Kaip daznai siom dienom, globalus netiketi susikirtimo taskai.
Cia daugiau

Comments (5)

situ:

viskas zodziais zjb, tik va vizualiai ta fotke man primena bilekokia total ikona: vadas-gynejas prieky toks didziulis, chebra-ginamieji uznugary, kas kad dizaineriskiau papiesta.

maya:

norisi galvoti kad riauses tikrai ten kyla nes per smarkiai pazeidinejamos teises,yra per didele diskriminacija ir t.t.
bet karta tranzuodama prancuzijoj sutikau toki zmogu, kuris priverte visgi pamastyti ar tikrai yra taip juoda ir balta kaip atrodo. Pasakojo apie tai kad prancuzijoj kas 5 zmogus yra bedarbis, tai reiskia kad 4 dirbantieji ji islaiko, anot jo, ten daugybe zmoniu tuo naudojasi, nes jie tiesiog gauna pakankamai didele pasalpa, kad galetu nedirbti. Ir siaip uzparino savo statistikom ivairiom, kurios galbut buvo smarkiai hiperbolizuotos. bet.
Si rudeni kai zuvo jaunas zmogus vaziaves motociklu padedant kazkokiem policininkams, imtos padegineti policijos arestines visoj prancuzijoj.
riauses, sukilimai, jie kyla ten tikrai del to kad tai jau riba kai zmones tiesiog neapsikencia buti skriaudziami ir imasi veiksmu ar tai tiesiog budas islaisvinti savyje esancia destrukcija?
(nors siaip esu uz pilietine reakcija ir riauses tam tikrom situacijom, bet siandien tokie pamastymai prancuzisku revoliuciju tema mano galvoje.)

ninja:

man atrodo juoda-balta nera, ir niekad nebuna, bet kad tiesiog siaip 'savye prabunda destrukcija' irgi nesinori tiket. Ir cia nieko naujo butu tokie paaiskinimai, europieciai simtmeciais kalbejo apie likusio pasaulio necivilizuotuma ir zveriskas/laukines aistras, ir smurta.
Kalbos del pasalpu ir viso to tuso kazkiek gal tiesos turi, bet esu tikras jei tikrai ziuresi i statistika tai pasirodys, kad kas labiausiai is ju pelnosi tai patys 'tikri/balti' prancuzai. Cia kaip ir su mitais, kad amerikoj maziau kvalifikuoti juodaodziai uzima/atima visas geras darbo vietas is sunkiai dirbanciu baltaodziu..

frao:

situacija niekada nebūna juoda ir balta, lygiai taip pat kaip nebūna tokio dalyko kaip (nė iš šio nė iš to) 'savyje prabundanti destrukcija'. destrukcija yra natūralus atsakas į nesveiką aplinką.
greit įsiplieskiančios riaušės ir agresyvus pasipriešinimas prancūzijoje nėra protrūkis. įtampa ten jaučiama kasdien. pati nemačiau (nebuvau prisiartinusi prie paryžiaus), bet pažįstami žmonės pasakojo, kad įtampa tarp 'imigrantų' (kurių dauguma yra prancūzai, kilę iš prancūzijos kolonijų) ir mentų pasiekus tokį lygį, kad tarp paryžiaus priemiesčių ir miesto susidarius neoficiali siena, kurioje stovi eilės mentų mašinų, mentai tikrina kiekvieną kertantį neoficialią ribą. tie patys pažįstami pasakojo savo akimis matę vietoje įsiplieskiantį konfliktą. tad įtampa yra ne tik dėl formalių dalykų kaip leidimai gyventi, darbo leidimai, gyvenimo sąlygos ('imigrantų' priemiesčiai yra savotiški getai), bet ir kasdienybėje, gatvėse, nuolatiniuose tapatybės patikrinimuose. pastaruosius pajaučiau pati, nors mano 'svetimumo' požymis buvo tik tai, kad turėjau kuprinę ant pečių.
tai, kad situacija be galo kebli parodo ir tai, kas įvyko bekalbant su tais pažįstamais. tarp dviejų įsiplieskė stiprus konfliktas. vienas laikėsi tradicinės kairuoliškos nuomonės, jog engiamieji yra kaip Ruso 'kuklieji laukiniai', geri, bet pažeisti. kitas teigė, kad nors valstybė ir yra problemos priežastis, 'imigrantų' bendruomenėse vyrauja stipri hierarchija, seksizmas, ksenofobija. tai jis teigė remdamasis asmenine patirtimi. gaila, kad konfliktas nutraukė pokalbį. nes manau, kad klaidinga pasirinkti bet kurią iš dviejų dichotomijos pozicijų. kvaila būtų teigti, kad engiamųjų bendruomenėse vyrauja egalitariniai santykiai, o vieninteliai tironai yra valstybė ir jos administracija. bet teigti, kad 'pas juos' yra blogiau iš prigimties (pripažinkim, nors ir negriežtai, žmonės dažnai tuo tiki). faktas yra tai, kad 'imigrantai' yra 'mūsų' mašinerijos dalis. jie, būdami agresyviais ar seksistais ar et cetera, yra 'mūsų' visumos dalis. jiems primestas skurdas turi pasekmių ne tik jų namų ūkiuose, bet ir mintyse ir pasaulėžiūroj. tuo tarpu darbo klausimas visuomet per daug ciniškas. nevertinu norėjimo dirbti kaip vertybės. ypač nevertinu norėjimo dirbti darbo, kuris sukurtas būtent kažkam ir dėl to yra prastesnis, blogiau apmokamas, sunkesnis ir t.t. tokie dalykai irgi yra nepaneigiami, manrods.
apibendrinus, mano požiūris į tai yra toks: manau, kad padėtis prancūzijoje įrodo, kad kairuoliški sapaliojimai jau niekaip nebegali pagerinti padėties. situacija per daug sudėtinga. įtampa yra ne tik tarp 'imigrantų' ir valstybės, bet ir tarp skirtingų rasių žmonių. pvz. po sarkozy rinkimų demonstracijoje juodasis blokas norėjo kartu su 'imigrantais' kovoti su mentais, o 'imigrantai' akmenimis apmėtė ne mentus, o juodąjį bloką. tikriausiai tai reiškia, kad pokytis būti radikalus. žinoma, čia spekuliacijos.

v.:

ne vienas intelektualas jau nusilaužė ragus bandydamas išspręsti šią problemą. ir dar ne vienas juos nusilauš.

vienas iš svarbiausių šio reiškinio ypatumų - riaušininkų amžius, svyruojantis tarp 13 ir 20 metų...

kuo įvairiausi atsakymai į kuo įvairiausius klausimus. maištas? atsakomybė? mano vieta visuomenėje? šeimos išlaikymas? padegti žmonių pilną autobusą? kaimyno mašiną? adrenelinas? rimtas darbas ateityje? kas aš? pilietis? visuomenės dalis? kas ta visuomenė? dauguma? mažuma? turtas? vargas? narkotikai? ginklai? vaikų darželiai? mokykla? išsilavinimas? ir t.t. ir t.t.

About

This page contains a single entry from the blog posted on February 9, 2008 10:24 PM.

The previous post in this blog was Ispanija/Marokas - sienos.

The next post in this blog is LT parlamentarai.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Powered by
Movable Type 3.35