" /> vorona: November 2003 Archives

Main | December 2003 »

November 27, 2003

Zodziai - tyla

Tyliu,
Tyla suskamba tyloj,
Ne garsas,
O beprotybe.
Ir gerai, kad tylu...

November 26, 2003

Naujoji valdymo sistema

Tik maldauja nenumigit.
Ši mokykla valdymui pradėjo naudoti tiksliuosius mokslus ir skaičiavimo techniką. Ji vystosi dviem kryptim. Pirmajai priklauso matematikos metodų naudojimas geriausiems sprendimams išrinkti ir pagrįsti; antra kryptis nagrinėją valdymą sisteminiu požiūriu. Dabar jas bandoma sujungti, sprendžiant optimalių strategijų modeliavimo problemas, naudojant situacijų modelius ir kt.
Pagrindinis mokyklos bruožas yra tai, jog žodiniai išvedžiojimai ir aprašomoji analizė yra pakeičiama matematinių modelių analize.
Didelis šios mokyklos įnašas – sistemų teorijos panaudojimas valdymui.
Organizacija dažnai vaizduojama plokščia schema, kuri parodo ryšius tarp žmonių ir padalinių. Sistemų teorija padėjo geriau suprasti ir pamatyti organizacijos vientisumą.
Sistema yra tam tikra visuma, sudaryta iš tarpusavyje susijusių dalių, įnešančių savo indėlį į visumos pobūdį.
Mašinos, kompiuteriai yra sistemos. Jas sudaro daugybė dalių,modulių, blokų, kurie kartu dirbdami, sukuria savitas savybes turinčią visumą. Kai bent vienos dalies truks arba kai bent viena iš jų blogai veiks, visa sistema funkcionuos neteisingai.
Kiekvienoje sistemoje labai aiškiai galima skirti 3 elementus: poveikį, procesą ir rezultatą.
Visos organizacijos yra sistemos. Kai žmonės, greta technikos, yra organizacijos sudedamosios dalys, tokios organizacijos yra vadinamos socialinėmis techninėmis sistemomis. Visos org-jos dalys priklauso viena nuo kitos.
Sistemos gali būti uždaros ir atviros. Atviros sistemos sąveikauja su aplinka, o uždaros – ne.
Energija, medžiagos, informacija yra priemonės, kuriomis atvira sistema sąveikauja su aplinka. Tokia sistema priklauso nuo aplinkos, nes pati savęs neaprūpina. Be to, atvira sistema sugeba prisitaikyti prie išorės pasikeitimų.
Vadovai dažniausiai dirba su atviromis sistemomis. Kiekvienos organizacijos gyvavimas priklauso nuo išorės pasaulio, nuo to, kiek org-ija sugeba prie jo prisitaikyti. Didelės sudėtingų sistemų (žmogus, mašina, organizacija) dalys – dažnai irgi yra sistemos. Tokios dalys vadinamos posistemiais. Posistemio samprata valdymui yra svarbi, nes vadovybė sudarydama organizacijoje padalinius, apgalvotai kuria jos viduje posistemius. Tokie įmonės posistemiai, kaip skyriai, barai ar cechai, apibūdinami skirtingais valdymo lygiais, yra reikšmingi visai įmonei.
Tai, kad org-ija yra sudėtinga atvira sistema, paaiškina, kodėl kiekviena vadybos mokykla praktiškai yra priimtina tik tam tikru mastu. Taip yra dėl to, kad beveik kiekviena iš jų smulkiai tyrinėjo kurį nors vieną posistemį.
Įėjimas arba poveikis sužadina procesą, kuriame vyksta tranformavimas. Procesas yra būvių kaita ar raida. Išėjimu vadinama proceso galutinė būklė, kuriai būdingas tam tikras rezultatas. Be šių objektų kiekvena sistema turi grįžtamąjį ryšį ir apribojimus.
Grįžtamasis ryšys palygina poveikį su rezultatu ir taip veikia procesą, kad rezultatas priartėtų prie norimo tikslo. Apribojimus lemia sistemos tikslai ir priverstiniai ryšiai.
Sisteminį požiūrį dabartiniu metu galima laikyti universalia vadybos metodologija. Jos esmė – plėtojimas mąstymo, kuris visus organizacijos vidaus ir jos išorės aplinkos reiškinius priima kaip vieningą visumą.

Kiek daug ziniu...

November 18, 2003

Atsargiai - muzika

Nekada netikejau, kad muzika ish tikruju gali paveikti mane kaip nors, nu... keistai.
Isitikinau sia vasara draugo sodyboj, tolitoli nuo Vilniaus,rodos Ciobishkiu kaime (NuoUtenos tranzot zarasu keliu iki deguciu(30 km)poto pagal zenklus sukt i salaka ir islipt birzunuose,tada is plento sukt i zvirkeli,zenklas i kemionysIRpeskom visalaik tiesiai(6km)praejus:kemionis,upeli,miskeli,pasuksit i kaire, vel upelis,kalnas,pakalne ir AS).
Gerai, is karto prisipazinsiu kas tai buvo:Echo is your love.
Smegenyse: smurto banga. Shizovos akis.
As nevaidinau, bet po pusvalandzio klausimosi tamsoje, pajutau, kad stogas nuvaziavo.
Gal dar prisidejo zmones, kurie besinosi, bet vos susilaikiau nepaemus koki peili ar kirvi.
Drauges aisq pastebejo, ishjunge muzika, ishvede i lauka. Po truputi apsiraminau.
Kita diena, besiklausant Echo is your love, krete drebulys, virpejau kaip drebule.
Neseniai nusprendziau padaryti vakcina nuo sios muzikos: pasiseke, dabar galiu klausytis be drebejimo, bet vistiek negaliu but abejinga.