« naujieji atsilupėliai teroristai | Main | trijų žingsnių programa - vilniaus dviračių sindikatas »
Junio 19, 2007
dovanų ekonomika
telega prasideda nuo to, kad susitvarkiau kambarį, apsižiūrėjau ir supratau, kad visas jo turinys - spinta, kėdė, dėžė nuo dujokaukių, daug veidrodžių, lova, stalas, bosinis kubas - yra arba padovanoti, arba vienaip ar kitaip sutręšti iš savininkų, kuriems jų nebereikia - žodžiu, gauti dovanų ekonomikos keliu.
telega tęsiasi, kadangi mic pragooglina frazę "dovanų ekonomika" - matyt, pirmą kartą lietuviškai ją panaudojo "išjungt viską" rašytojas beždžionka, o dabar jau apie tai rengiami seminarai.
be abejo, paskui seka dar daug teorijos.
wikipedia, kuri rašo, kaip kai kurios gyvenimo sritys funkcionuoja grynai dėl dovanų ekonomikos veikimo - organų donorystė (imti atlyginimą už padovanotą organą laikoma nusikaltimu), anoniminiai alkoholikai, ta pati wikipedia ir, be abejo, visas atvirojo kodo judėjimas. tiesą sakant, open source buvo dalykas, privertęs rimtus ekonomistus rimtai vartoti "dovanų ekonomikos" sąvoką ir gilintis į šį fenomeną - kodėl gi žmonės dirba, jei jiems už tai nemoka? kokie faktoriai verčia juos aukoti savo neįkainojamą laiką ir įgūdžius?
ta pati wikipedia rašo apie abipusį altruizmą - tai, kad kooperavimasis ir dalinimasis puikiai veikia tiek biologijoje, tiek visuomenėje - kol neatsiranda siurbėlių. jei užleidi mylimąjam "geresnę" lovos pusę, kitą kartą gauni paskutinę braškę iš dubens, ir tas dalinimasis malonus ir automatiškas, tačiau didesnėse žmonių grupėse bekompromisinis altruizmas nebūtinai veikia, nes atsiranda tokių, kurie suvalgo penkias paskutines braškes ir lūžta skersai lovos :)
ir štai esr esė apie tai, kad visa hakerių kultūra - tai ekonomikos, pagrįstos resursų trūkumu, pavertimas pertekliaus ekonomika - tokia, kurioje tavo statusą apibrėžia ne tai, ką turi, o tai, ką duodi. ai, pas mus irgi apie tai rašinėlių yra.
bet šiaip tai dovanų ekonomika visai nėra naujas išradimas. ja rėmėsi visa genčių struktūra dar akmens amžiuje. kažkas nudobdavo mamutą, visi pasidalindavo, kitą kartą kažkas kitas nudobdavo, etc, tie, kam geriausiai sekdavosi dobti mamutus, užsitarnaudavo statusą gentyje. yra teigiančių, kad žemdirbystės atsiradimas tapo hierarchijos ir netolygaus turto pasiskirstymo priežastimi.
o dabar yra krūvos judėjimų ir renginių, kurie teigia, jog resursų jau turime pakankamai, ir net per daug - kad griežtais mainais pagrįsta ekonominė sistema nėra pati efektyviausia, tvarkant išteklius.
freeganai, pavyzdžiui, nusprendė totaliai boikotuoti pervartojimu ir išnaudojimu pagrįstą kapitalizmą ir valgyti, ką susitrešia, vartoti ir išmesti kuo mažiau. freemarkets ir freeshops, kuriuose viskas yra dovanojama.
freecycle tinklas, kurio lietuviškoji dalis puikiai funkcionuoja ir man suveikė stalą, yra mailing listas, kuriame žmonės praneša apie jų turimus nereikalingus daiktus ar tai, ko jiems reikėtų.
tokios tūsovkės kaip Swap-O-Rama-Rama ar switch and bitch vakarėliai, kuriuose moterys atsikrato kaltės jausmo dėl drabužių pertekliaus. norėčiau tokį padaryt.
o pabaigai - straipsnis apie mistinį interneto ir pyragėlių ryšį.
Posted by kpmg at Junio 19, 2007 10:58 AM
Comments
Memosfera, blet:)
vakar nusiunčiau mic straipsnį apie tai kokiais principais pagrįsta Mysql kompanija (http://zak.greant.com/hacking-business-models/) prisimindamas jo postą, kurį tu palinkinai ;)
dėl tusofkių, kur moteris keičiasi drabužiais, tai mano mamai tokių net nereikia. Ji didesnės drabužių dalies neišmeta, bet atiduoda podružkėms, ir bent 40% jos drabužių ir net avalinės (!) yra iš podružkių gauta.
Posted by: Loading at Junio 20, 2007 9:02 AM