« optimalios informacijos bruožai | Main | kalba apie miestus »

xperience points // šiukšlių sociologija

vakar vakare skaičiau medianos postą apie atliekų (ne)rūšiavimą lietuvoje. vėliau tą vakarą užkliuvau už šios nuotraukos, ir mane осенило, kodėl mėgstu spoksoti į pamoikes, šiukšlynus, pamestinukus ir nuvirtusius konteinerius. anksčiau ar vėliau, ten pakliūna praktiškai viskas, išskyrus tai, kas nusėda muziejuose ar antikvariatuose.

draugais šiukšlėm, žinoma, jau seniai džiaugiasi archeologai ir antropologai. autorių, kalbančių apie šiukšlių sociologiją nėra taip lengva rasti greitu prabraukimu - vos vienas kitas. vienok, šiukšlės ir socialiniai santykiai gali būti susiję daugeliu būdų:
- aplink šiukšles formuojasi subkultūros, dažniausiai iš žemiausių sluoksnių (bet ne visada: pavyzdžiui, šiukšlių vežėjai ar gatvių šlavėjai) kurios turi griežtai nustatytus santykius tiek savo viduje, tiek su vyraujančia kultūra.
- kada pradedamas tapatinti mestas ir pamestas daiktai - žmogaus, atliekančio veiksmą santykis su jais galėjo būti visai kitoks, nei matančio juose tik šiukšles.
- šiukšlėms gali būti priskiriamos stereotipinės savybės. bet: kuo skiriasi "purvina" šiukšlė nuo "švarios"? kodėl "gėda" kapstytis po šiukšles?
- dabartinė socialinė reklama apie maisto išmetimą kelia minčių apie šiukšles ir galios pasiskirstymo mechanizmus: išmetęs daiktą, kuris atspindėjo tam tikrą tavo piniginę ar simbolinę galią, ją tarsi anuliuoji. tuo tarpu, kažkam jį atidavęs, ta pačia galia tarsi pasidalini - sumažini savo, padidini kito.
- šiukšlės taip pat svarbios kaip išvirkščioji vartotojų visuomenės pusė.

priešmieginiam skaitalui - pastabos apie niujorko šiukšliavežių gyvenimą, tos pačios autorės straipsnis "why we love to hate san men" bei bibliografija.


Posted by kachiba-chan at November 7, 2009 12:13 AM
Comments

Recesijos pasekmė - sumažėje buitinių atliekų kiekiai (taip sako šiukšlių tvarkytojai). Išvirkščioji krizės pusė.

Posted by: Renata at November 8, 2009 7:31 PM

Recesijos pasekmė - sumažėje buitinių atliekų kiekiai (taip sako šiukšlių tvarkytojai). Išvirkščioji krizės pusė.

Posted by: Renata at November 8, 2009 7:33 PM