« apie trečiąsias erdves | Main | apie trečiųjų erdvių savybes »

xperience points // apie trečiųjų erdvių paskirtį

trečiųjų erdvių paskirtį geriausiai apibrėžia kelios pagrindinės jų funkcijos:

  • žmonių sujungimas - aš, tu ir dėdė vardenis susirenka po vienu stogu. bendra pastogė - tai jungiamoji grandis, suburianti, pavyzdžiui, vieno kvartalo gyventojus. tai proga pažinoti aplinkinius žmones, nors ne būtinai jie visi yra tavo draugai, kuriuos kviestum į svečius.
  • žmonių sumaišymas - aš testuotoja, tu poetas, ji santechnikė. kadangi trečiosioms erdvėms skiriamas laisvalaikis, nėra formalių susibūrimo kriterijų (na taip, jeigu mes susitinkam skeiterių arenoje, tikriausiai visi turim po skeitą, bet beveik nesvarbu, ar tu mokaisi mokykloje, ar esi megakorporacijos vadovas). taigi, trečiosios erdvės sumaišo įvairių profesijų, socialinio statuso ir patirties individus.
  • integravimas - ateik prie chebros. neišvengiama trečiųjų erdvių gyvenimo dalis yra atėjūnai ar naujokai, kurie pamažu įtraukiami į susidariusią grupę ir įgija jos pasitikėjimą. todėl trečiosios erdvės dažnai suteikia proga užmegzti naujus kontaktus.
  • žmonių "išrūšiavimas" arba susiskaidymas - aš irgi rašau haiku apie išmučius. neformaliai bendraudami, vienas kitą atranda žmonės su bendrais pomėgiais, arba su skirtingais, bet įdomiais vienas kitam pomėgiais, su kuriais bendraujama daugiausiai, ir atmeta bendravimą su tais, kas jiems neįdomus. "išsirūšiavimas" taip pat naudingas, nes išskaido žmones į potencialias "komandas", kurios gali kartu imtis kažkokios (pilietinės, aktyvistinės ar pramoginės) veiklos. tai ypač pasiteisina vykstant kokiai nors visuomeninei krizei (pvz. gamtinės katastrofos atveju).
  • viešieji ūkvedžiai - labiausiai relevantiški kalbant apie geografinę, pavyzdžiui, kvartalo bendruomenę. tai žmonės, kurie viską mato, viską girdi, visus pažįsta ir daugiausiai žino, kas dedasi kaiminystėje.
  • kartų apjungimas - išskyrus kitus demografinius požymius, kurie, kaip jau minėta, tampa nebesvarbūs trečiosiose erdvėse, jos gali sujungti skirtingo amžiaus žmones. akivaizdžiausias pavyzdys čia turbūt vėl būtų paryžiaus kavinės, lankomos visa šeima. pasiimti su savimi vaiką nėra problema, nes bus kitų vaikų, su kuriais jis galės bendrauti. tas pats galioja ir pensijinio amžiaus žmonėms. geroji pasekmė yra tai, kad taip mažinamas susvetimėjimas tarp kartų, visą laiką trindamiesi šalia, skirtingų kartų žmonės įgija toleranciją vienas kitam ir turi progą užmegzti draugišką ryšį.
  • tarpusavio jautra ir problemų sprendimas - tu man prisuk varžtelį, aš tau numegsiu kojines. kai susitinka tiek skirtingų žmonių, didelė tikimybė, kad jie turės kaip ir norės padėti vienas kitam. be to, kai visi visus pažįsta, kieno nors pasigedus, dažnai kyla savaiminis poreikis išsiaiškinti, kur žmogus dingęs, ar su juo viskas gerai. tokios bendruomenės narius nepavadinsi tiesiogiai draugais, bet dovanų ekonomika čia turi šansą galioti.
  • fun! fun! fun! - pagrindinė motyvacija, pritraukianti žmones į trečiąsias erdves. verta pastebėti, kad didžiausia pramoga čia - būtent patys žmonės (o ne televizorius ar koks kitas pasyvus dirgiklis), turintys savo asmenybę, bendravimo stilių, humoro jausmą, mimiką. pramoga yra (beveik - na, išskyrus tą archetipinį alaus bokalą) neapmokestinama ir nereikalauja jokio technologinio tarpininkavimo.
  • trečiosios erdvės yra forumai - visų pirma, politiniai ir intelektualiniai, proga diskutuoti ir reikšti nuomonę. tačiau jas taip pat galima sieti su darbiniais reikalais - oldenburgas pateikia vaizdingą iliustraciją apie mokyklos direktorių, kuris beveik kasdien praleisdavo dalį darbo laiko vietiniame restoranėlyje. būtent taip jis susipažino ir bendravo su daugelio mokinių tėvais, neapsunkindamas jų pareiga specialiai ruoštis susitikimui, iš anksto užsirašinėti į eilę ir jausti statuso skirtumą.
mano biblija - ir toliau the gread good place.
Posted by kachiba-chan at March 23, 2007 5:19 PM
Comments

jūsų KTT mygtukas biškį blogas: templeite, konstruk MTEntry ,,,.... nx, pataisysiu pats geriau :)

Posted by: ve at March 23, 2007 6:00 PM

hmm, jūs labai malonus, bet man vis tiek smalsu, kas neveikia. nes man veikia, kaip keista tatai bebūtų :)

Posted by: ktb at March 23, 2007 6:08 PM

aš labai malonus ir be galo greitas :)

buvo:
reikia:

Posted by: ve at March 23, 2007 6:09 PM

greitas for sure, skirtingai nei mano internetas.
thx ,)

Posted by: ktb at March 23, 2007 6:15 PM